| aripifrante a întrebat:

Credeti ca masturbarea e un pacat sau e ceva normal? Ce parere aveti? Funda:X

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Ar fi pacat daca ai face laba si sa ai si o prietena care faci sex cu ea, daca dumnezeu nu e acord cu asa ceva atunci sa le dea celor care se masturbeaza cate o pereche asa sa aiba cu ce sa se intretinawinking

14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

E un pacat, dar toti oamenii sunt pacatosi. thinking
Pentru anonim: preacurvie este atunci cand o persoana casatorita are o relatie extraconjugala. Cand doua persoane necasatorite fac ceva impreuna este "numai" curvie.
Pentru Andreea, sexul intre soti nu este doar cu scopul de a face copii. Ar trebui sa inveti mai mult (daca vrei).

| Razvan a răspuns:

Pacatele astea sunt cam "nefinalizate". Ele nu sunt batute in cuie si sunt deschise interpretarilor. Daca intrebi un parinte cate pacate exista iti enumara o lista. Te duci la altul iti spune alta.Pe cine sa credem?thinking
Eu zic ca orice gest care implica autocunoasterea nu e pacat

| Narfundo a răspuns:

Vezi ca rad astia la tv de intrebarile tale.

| Andreea_1440 a răspuns:

Este un pacat pentru ca am invatat la religielaughing
ne este dat sa ne satisfacem doar intre baiat si femeielaughing
si nu ai voie sa faci sex cand esti casatorit doar cu scopu de a face copiii laughing

| DorelSudoru a răspuns:

Lol multe chesti sunt pacate dintre care cred ca si asta e un pacat dar daca ar fi sa ne luam dupa toate pacatele nu am avea voie sa facem nimic deci. go go go

| YourDailyApple a răspuns:

@mihaelad, cu tot respectul dar sper ca nu vorbesti serios? Tu chiar iti mai traiesti viata dupa o carte de basme scrisa acu` 2 milenii? Masturbatul, cum au spus si sexologii, e un lucru foarte normal la varsta adolescentei prin care tinerii isi pot descoperii trupul si sa isi exploreze sexualitatea, ca sa nu mai vorbim ca prin masturbare nu poti lua boli sau sa ramai insarcinata. Crezi ca paritnii tai nu s-au masturbat?
Atat doar sa nu exagerezi laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| legallyblonde a răspuns:

Masturbarea nu e si nu are de ce sa fie un pacat, este un lucru ce tine de cunoasterea propriului nostru trup. Eu nu sunt credincioasa si nu stiu daca Biserica considera chestia asta un pacat, dar daca ar fi sa ne luam dupa religii, nu ar trebui nici sa ne vopsim parul macar laughing masturbarea e chiar benefica, pentru ca atunci cand ai un partener, sa stii exact ce vrei si sa ai o relatie sexuala mai buna happy

| muzicaparty a răspuns:

E ceva normal, normalhappy

| mihaelad_7444 a răspuns:

Este un pacat. Porunca 7 spune sa nu te desfranezi. Masturbarea, ca si relatii intre persoane necasatorite, ca si relatii nefiresti (sex anal, sex oral) intre sot si sotie sau relatii intre persoane de acelasi sex sau chiar a avea ganduri fata de o persoana sau alta cu conotatie erotica sunt forme de desfrau.
Citeste Biblia, incepe cu Ev. dupa Ioan, si roaga-te pentru a invinge o fire decazuta. Crede IN Domnul Isus, care se va intoarce curand.
www.oxigen.tv
www.intercer.net
www.mihaeladruncea.wordpress.com

| mihaelad_7444 a răspuns:

Pt Zenith:"E un pacat, dar toti oamenii sunt pacatosi."

Este adevarat ca toti oamenii sunt pacatosi, numai ca aceia care cred in numele Domnului Isus incearca neincetat sa lupte impotriva pacatului in viata lor. Aceasta este lupta cea buna a credintei despre care vorbeste Pavel. Cine nu lupta impotriva pacatului in viata sa, intoarce spatele Domnului Isus care a murit pentru fiecare din noi. Asa ca prin ceea ce face, orice om a ales si alege inca, intre a face in continuare pacatul fara sa il deranjeze si a urma pe Domnul Isus. Sunt doua alegeri diferite care duc in doua directii diferite, dupa cum ne avertizeaza Cartile (Biblia). Unii vor primi viata vesnica, ceilalti vor fi judecati dupa faptele lor si vor avea parte de despartirea vesnica de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca masturbarea este o necesitate fizica si nu un pacat, mai pacate este precurvia ca asa se numeste sexul intre persoanele necasatorite

| Costel95 a răspuns:

Da este un pacat. Face partea din poftele firii pamantesti...si cei care n-au renuntat inca la firea pamanteasca spune Biblia ca nu vor ajunge in rai.

| traian1 a răspuns:

Este mai greu de inteles pentru noua generatie, normal sf.Ioan Gura de Aur zice; cind copiii devin adolescenti trebuie sa fie uniti prin casatorie pentru a nu cadea in pacate