| cdl42002 a întrebat:

Credeți că masturbarea e un păcat?

41 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut.

| doctorandus a răspuns:

151 mg proteine, astea-s resurse? 1 gram de paine contine mai multe proteine decat atata.

| RAY a răspuns:

Nu exista pacate, gresesti exista legii, nici o lege nu interzice masturbarea iar studiile demonstreaza ca e sanatos se evita multe violuri astfel

| minrest a răspuns:

Nu, nu este pacat, caci nu iti face rau altor oameni, si nici tie. Dimpotriva, ca barbat ai nevoie sa te eliberezi de tensiunea sexuala. De ce sa lasi tensiunea sexuala sa iti altereze comportamentul?

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu este.

| Donsavas a răspuns:

E păcat sa devii obsedat sexual si sa abuzezi de ea. De ce? Iti epuizezi organismul care are nevoie de resurse. Da, deci e păcat.

| xerxes1 a răspuns:

Miliarde de oameni au un prieten invizibil de mii de ani, de ce ar fi pacat daca pentru cateva minute ai o prietena invizibila?

| xerxes1 a răspuns:

Daca te gandesti la Dumnezeu nu este pacat.

| Nilsson a răspuns:

Malahia e precum scarpinatul unui raios.
Crede ca isi face placere dar mai rau ii face.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Ionut1492):

Eu faceam bataturi in palme doar cand mergeam la tara si sapam sau taiam lemne.
Nu stiam ca se pot face bataturi si din obiceiul despre care se discuta dar sper ca nu vorbesti din proprie experienta happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru Ionut1492):

Iti dau si tie un sfat: nu incerca sa iti justifici obiceiurile aratand cu degetul spre altii.
Spre informarea ta, eu am depasit acea etapa, multumesc lui Dumnezeu, dar nu am uitat cum e, obiceiul asta nu iti ofera nicio satisfactie pe termen lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ignoranta e un pacat, atat.
Ignoranta si prostia derivata din ea.
La fel si rautatea care deriva din prostie.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Nu. Asta e singurul raspuns corect si normal. Trebuie sa pocnesti maimuta sau sa mixezi gogoasa.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

In Eden, omul a devenit suflet viu dupa ce s-au contopit trupul si suflarea de viata care separate nu puteau da viata. Si in corpul uman, dupa contopirea spermatozoidului cu ovulul se formeaza "un suflet viu" - Deci nu poti fi invinovatit de crima. Avortul este insa o crima.
Desi am ajuns la concluzia asta, eu n-o mai fac fiindca intotdeauna simteam un sentiment coplesitor de vinovatie chiar daca stiam ca nu sunt vinovat cu nimic, asa c-am incetat s-o mai fac.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Deci Dumnezeu e cel mai mare criminal, deoarece produce avorturi spontane. Asta e ce spui tu mai sus.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Cu ce te-ajuta faptul ca interpretezi totul ca sa fie ca tine? Ti-am mai spus - nu-mi mai bat capul cu tine.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Asta e o consecinta logica a ceea ce ai afirmat. Daca e vorba de design incompetent, atunci Creatorul este raspunzator.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Si zi-i asa, cum ai scapat de acest obicei: ai aderat la scopiti?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Mi-am imaginat ca D-zeu era de fata tot timpul cand imi venea s-o fac. Ma crezi sau nu dar a functionat, pana la urma n-am mai simtit nicio pofta.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

A, bun, sa stii ca va fi de fata cand vei face sex cu nevasta si chiar atunci cand iti faci nevoile. Dumnezeul tau e cel mai mare voaieurist.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nu mi-ar fi rusine de asta fiindca n-ar fi un pacat. Si nici masturbarea nu sunt convins ca e pacat doar ca ma facea sa ma simt deprimat.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Parerea mea e ca ar trebui sa discuti pe tema asta cu un psihiatru. Nu e o jignire.

| cdl42002 explică (pentru doctorandus):

Pff. terminați odată

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Pe unii nu ii face sa se simta deprimati pentru ca ei sunt deja obisnuiti cu pacatul. Chiar daca nu e o jignire, e un fel de a spune ca esti mai destept ca mine sau mai presus de mine. De ce sa vorbesc cu un psihiatru? Ca sa ma convinga ca gresesc? Eu stiu ce spun si cred, gandeste-te cati si-au propus si cati au reusit sa renunte la aceasta pofta a firii pamantesti? Cei ce au reusit sunt niste adevarati luptatori fiindca si-au invins cel mai mare dusman - firea pamanteasca.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Scuze, dar conceptia pe care o expui este vecina cu delirul mistic. E ca si cum ai zice ca renunti definitiv la mancare pentru a invinge firea pamanteasca. Si nu esti coerent: ba e pacat, ba nu e pacat, ba nu stii.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

E o diferenta intre exemplul tau si m*sturbare: A manca este o necesitate, o nevoie insa masturbarea nu e o nevoie pentru ca poti trai si fara ea, in schimb nu poti trai fara sa mananci.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Sexul/masturbarea sunt nevoi biologice. Ca unii pot sa si le reprime nu inseamna ca aceasta reprimare ar fi naturala si nici sanatoasa nu e. Nu cred ca Dumnezeu te-a inzestrat cu organe sexuale pentru a te comporta ca un castrat.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru doctorandus):

Dumnezeu ne-a inzestrat cu organe genitale ca sa ne reproducem. Iar m*sturbarea nu va intra niciodata in categoria nevoi. Cei care nu pot trai fara m*sturbare sunt dependenti de ea iar asta e alta poveste.

| doctorandus a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Medicii si psihologii considera in mod consensual ca vorbesti prostii. Diagnosticul "dependenta de m." nu exista. Adica nu exista in DSM-5 si ICD-10.

| SLexuS a răspuns:

Nu de ce(păcat ar fi dacă lovim sau ne gândim sa facem nu ne privește viața noastră sexuala)

| LOVW a răspuns:

Da, este lumea în care trăim încearcă să ne convingă că mlahia este ceva normal și de acceptat. Unii creştini se pare că au nimerit în această capcană. Nu crede minciuna lumii pentru că malahia este un păcat şi urâciune înaintea lui Dumnezeu. Creștinii care au practicat păcatul malahiei înainte de pocăinţă mărturisesc că, chiar fiind păgâni, necredincioşi sau atei, totdeauna au avut remuşcări de conştiinţă după ce se lăsau biruiţi de ispită. Dacă tu ai practicat sau practici malahia, şti ce înseamnă aceste remuşcări de conştiinţă. Şi aceasta pentru că conştiinţa este legea lui Dumnezeu pusă în inimile noastre, aşa cum scrie la Romani 2:14-16. Conştiinţa ta este o dovadă puternică că malahia este păcat şi acest verset mai spune că Dumnezeu te va judeca pentru acest păcat, chiar dacă totdeauna te-ai m** în ascuns şi crezi că ştii despre aceasta doar tu.
Una din roada Duhului Sfânt în noi, cei născuți din nou, este înfrânarea poftelor, şi un creştin duhovnicesc nu se lasă mânat de pofta firii, ci este călăuzit de Duhul Sfânt.

Într-adevăr, cei ce trăiesc după îndemnurile firii pământeşti (satisfacerea imediată a poftei sexuale fiind una din ele), umblă după lucrurile firii pământeşti; pe când cei ce trăiesc după îndemnurile Duhului, umblă după lucrurile Duhului (înfrânarea poftelor fiind una din roada Duhului) (Romani: 8:5)

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Nu scrie nimic de malahie in acele versete nici in vt unde era vorba de altceva

| RAY a răspuns (pentru LOVW):

Într-adevăr, cei ce trăiesc după îndemnurile firii pământeşti (satisfacerea imediată a poftei sexuale fiind una din ele),

ce e rau in a face sex? esti asexual nu isi place asta, nu obliga pe alti sa faca ce faci

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Liderul evanghelic James Dobson a afirmat: „Subiectul masturbării este încă unul foarte controversat. Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect. Vă voi spune ceea ce cred eu, dar în mod sigur nu vreau să contrazic ceea ce cred părinții sau pastorul vostru. Opinia mea este că Dumnezeu nu vede masturbarea drept un lucru important. Este o parte normală a adolescenței, care nu privește pe nimeni altcineva. Nu produce boli, nu face copii, iar Isus nu a menționat-o în Biblie. Nu vă spun să vă masturbați și sper că nu veți simți această nevoie. Dar dacă o faceți părerea mea e să nu vă simțiți vinovați pentru asta." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre m., deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță. Nu vă va face nebuni, cum zic unii oameni. Deci vă sfătuiesc să nu vă simțiți vinovați."

| LOVW a răspuns (pentru doctorandus):

Din păcate, acel pastor nu este pastor adevărat. Biblia vorbește mult despre masturbar3 chiar dacă nu direct. Cum rămâne cu Efeseni 5:3 care ne spune să ne ferim de necurății sexuale, Apostolul Pavel ne spune ca fiecare să-și aibă nevasta sau soțul ei pentru sex, nu spune să ne împlinim singuri aceste instincte sexuale, se mai spune că cei care se supun firii pământești nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.

| HeillÓðinn a răspuns (pentru LOVW):

"Da, este lumea în care trăim încearcă să ne convingă că mlahia este ceva normal și de acceptat." - nu lumea in care traim, lumea in care traim este una moderna. Natura insasi ne convinge de faptul ca trebuintele sexuale sunt uzuale si necesare, oferind de altfel astfel de placeri. Lumea in care traim, dimpotriva, a facut ca sexualitatea sa fie un subiect tabu, de domeniul pudicului. Asta lume a facut asta, sa ne fie rusine cu propriul corp si cu propriile placeri. Noul Eon va fi dezlantuit, trecerea intr-o Noua Era va fi inevitabila. Orbii precum robii lui Yeshua, Allah si inchinatori ai binelui vor pieri, inecati fiind in propriul sange.

"Unii creştini se pare că au nimerit în această capcană. " - pentru ca Legile Naturii sunt mai presus de orice. Asta e diferenta dintre un Pagan si un crestin. Paganul se accepta ca fiind parte din Natura, respectand-o si slavind-o, in timp ce crestinul se crede mai presus de ea, iar asta este inacceptabil. Ce drept are un inchinator a lui Yeshua, Isus si alte astfel de figuri sa contrazica Legile Naturii, sau sa distruga Natura? (crezand ca o anume figura dumnezeiasca o va repara)

In mod cert nici un drept! Oricat te-ai opune poftelor sexuale, Natura iti demonstreaza ca nu faci parte din ea, in momentul in care faci asta. Suntem niste animale, facute pentru tribalism si rautate, nu pentru mantre si procese de autosugestie precum "Malahia este un pacat, nu o fac!".

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Interpretarea pentru Efeseni 5:3 este un cerc vicios: pleci de la premiza pe care vrei s-o demonstrezi.

| doctorandus a răspuns (pentru LOVW):

Mai crestini si mai de dreapta ca Dobson sunt doar membrii Klu-Klux-Klan.

Răspuns utilizator avertizat