| crysstyann a întrebat:

Credeti ca masturbarea este pacat, daca este de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca omul pacatuieste cu gandul cu fapta si cu vorba, inseamna ca pacatul incepe cand gandesti.asa incepe lupta intre constiinta si pacat.intai vine gandul.omul cocheteaza cu gandul pana incepe sa discute cu el in mintea lui, si apoi faptuieste.de aia e pacat.fiindca am intrebat si eu pe altii; cand incepe pacatul? cand te masturbezi? si -ti imprastii samanta pe jos? sau cand faci avortul? sau cand copilul s-a nascut si il omori? si asa mi s-a raspuns; pacatul incepe cand gandesti sa-l faci.si e la fel de grav.

12 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

De ce te masturbezi nu mai sunt femei pe pamant?

| LuS[z] a răspuns:

Este un fenomen detul de dees intalnit in randul tinerilor si nu nu cred ca e pacat laughing
Intreaba si tu un preot si vezi ce iti zice laughing

| thealchemist a răspuns:

Dpdv crestin este, pentru ca orice tine de sex si placere in general inseamna interes pentru cele materiale si ignorarea lumii spirituale.
totusi sa nu crezi propaganda impotriva masturbarii care de obicei exagereaza foarte mult. daca acum 100 ani se foloseau poze cu bolnavi de tuberculoza pentru a li se da adolescentilor un exemplu de ce ti se intimpla daca te masturbezi in zilele noastre nu mai exista un efort dirijat de la centru in directia asta dar unii preoti sau profesori de religie au initiative personale care pot provoca traume pe termen lung celor care le cred. la fel se intimpla cu avortul, sunt folosite imagini si exemple fara nici o urma de realism care te pot duce la concluzii gresite.

| thealchemist a răspuns:

@lemonshu: aia e sex in afara casatoriei. e interesant ca tocmai tu critici pe altii ca nu au citit.

| BigBang a răspuns:

Nu,nu este pacat!
Dar suna aberant sa sustii ca ar fi.salut

| MenInShadow a răspuns:

Nu este. In biblie nu scrie asa ceva. Daca curvesti e un pacat.
Dar asta este total si complet normal. 98% din populatia pamantului o face, asa ca nu e deloc, un pacat, pentru altfel am fi fost toti in iad nu?
funda?

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Pentru ca iti pierzi seminta. Asa scrie in Biblie, acolo scrie ceva de genul ca 'seminta' trebuie sa fie folosita cum trebuie, anume pentru a da viata si a concepe un copil. Masturbarea este un pacat, asa zice religia, acum daca o faci sau nu, oricum o faci, daca recunosti sau nu ii problema ta. Ii o scapare intima de acea dorinta sexuala. Mai bine iti cauti pe cineva si faci sex, ii mai frumos.

| DanielxD a răspuns:

Este pacat.Mi-a spus dn prof de religie de ce dar nu mai stiu. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca in biblie este scris; nu ai voie sa faci fornicatie.fornicatia este masturbarea.da ...cine nu a citit sau nu a inteles, o arde aiurea.

| Eduard a răspuns:

E pacat... ca arunci sperma intr-un prosop decat in altceva... cineva.

| MikeTech a răspuns:

Da. Este un pacat. Oricum, omul pacatuieste cu gandul cu fapta si cu vorba, aici ne axam pe gind si fapta, fapta insasi si este masturbarea. Este ca si cum ai intretine o relatie sexuala, doar ca tu o faci singur, poate unii cred ca ea nu dauneaza, dar se gresesc amar, ea dauneaza foarte tare la psihica, si uneori si la organ, mai ales la femei.

| avixie a răspuns:

Nu este pacat rolling on the floor.e chiar misto nu este nimic grav :*