| tonyc7 a întrebat:

Credeti ca pot forma un cuplu fericit, cu relatie oficiala pe termen nelimitat (uniti inclusiv prin casatorie), un barbat cu studii superioare si cu un statut social respectabil alaturi de o femeie fara studii superioare, avand un serviciu foarte modest si prost platit?

11 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Femeia reprezinta sexul frumos, nu cel inteligent si potent financiar laughing. Deci da, se poate.

| darrio2007 a răspuns:

Si daca ăla cu studii superioare este o jigodie si cu un caracter infect iar ea este cu serviciul si salariul de care spui, dar o femeie de nota 20, ce parere ai?

| Apokales a răspuns:

Tocmai ai spus ca nu-i proasta, deci nu va sta.

| tonyc7 explică:

Dar aceasta femeie, desi frumoasa, nu poate deveni complexata in timp ca pe plan intelectual si financiar e cu mult sub nivelul barbatului? Caz in care nu s-ar mai simti comod langa acel barbat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Difernțele de statut social sunt motive care fac uneori conviețuirea la termen lung mai dificilă, dat aceasta nu este o regulă. Am cunoscut cazuri și pro și contra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu nu

| Paul754880338 a răspuns:

Imaginea prezentata de tine ma face sa cred ca esti mama baiatului si nicidecum baiatul indragostit. Pe cine vrei sa tu satisfaci, prin decizia pe care o cauti? Lumea care pune "etichete" si apoi se intoarce cu spatele, sau inimile celor doi implicati in relatie?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut. De ce nu? Poți fi și prost cu diplomă și deștept anonim.

| SG1995 a răspuns:

Da, atâta timp cât diferența de statut și educație nu se reflectă în relația lor. O relație romantică/căsnicie etc., se bazează pe un raport de egalitate și respect mutual. Când asta nu se întâmplă și unul din ei vrea să domine: adio!

| tzionut a răspuns:

Nu conteaza studiile, conteaza caracterul partenerilor.

| tonyc7 explică (pentru sadrian46):

Chiar daca se iubesc si reusesc sa convietuiasca impreuna, pentru femeie oricum cred ca nu e usor. Constientizand ca ii este inferioara barbatului din toate punctele de vedere si stiind ca tot asa o priveste si lumea.