| Cryssy a întrebat:

Credeti in dragostea adevarata? Argumentati raspunsul. happy

Răspuns Câştigător
| impossible93 a răspuns:

DA, cred!
De ce?!
Pentru ca fara dragoste si ratiune omul ar fi doar un animal.
Priveste in jurul tau si supune-mi ce s-ar intampla fara dragoste si compasiune...cred ca-ti imaginezi...

Dragostea este sentimentul care te face sa uiti de tine, sa traiesti o lume fabuloasa unde tu pictezi totul, dragostea este un film unde tu esti personajul principal.

Iar dupa parerea mea nici o vorba-n lume nu este mai dulce decat a persoanei pe care o iubesti, si o iubesti cu adevarat atunci cand inima ti-se infioara in prezenta ei cand ti-ai da si propria-ti viata doar pentru o secunda in bratele ei, cand inima iti arde la despartire, cand soarele se stinge cand nu e langa tine...

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred fiindca o traiesc zi de zi.

| monyk a răspuns:

Buna, da sincer chiar cred ca exista dragoste adevarata, ca daca nu ar exista, ar insemna ca suntem fara sens oarecum, daca nu iubim cu adevarat...si noi suntem sau ar trebui sa fum facuti din iubire adevarata...cred ca exista iubire adevarata pentru ca sunt multe cupluri fericite in lume si nu cred ca toti sunt falsi...

| fabiola a răspuns:

Cred, dar la fel de bine cred ca dragostea adevarata nu trebuie sa dureze toata viata!

| liz23 a răspuns:

Dragostea adevarata...fiecare interpreteaza prin cuvintele sale.Sunt de parere ca atunci cand iubesti, ceea ce simti este adevarat. Să doreşti, să vezi, să atingi, să simţi, cu toate simţurile deodată... fac parte din iubirea pentru o persoana...

| liviu00 a răspuns:

Nu stiu in ce masura intelege lumea ce este dragostea adevarata. Consider ca aceasta nu este doar acel sentiment imprevizibil, inaltator, de la inceputul unei relatii. Dragostea adevarata este o decizie consimtita de ambele persoane implicate. Exista falsa conceptie ca iubind, poti sa oferi fara sa depui niciun efort, ca totul vine de la sine. Insa adevarul este ca dragostea implica mai multe. Trebuie sa acorzi atentie, timp persoanei de langa tine. Si asta se poate realiza de la un anumit moment doar prin efort voluntar.
Asadar dragostea adevarata poate fi privita si ca o decizie rationala. Autosugestia conteaza foarte mult, deoarece s-ar putea sa se iveasca situatii in care sa consideri ca poti gasi ceva "mai bun". Calitatea relatiei sta in efortul depus de ambii parteneri.

| chillbab3 a răspuns:

Da...pentru ca te simti in al 9-lea cer atunci cand stii pe cineva langa tine care te alinta si care se gandeste la tine mereu....sau sa te trezesti tinuta in brate...sarutata si spunandu-ti te iubesctongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot vorbi despre asa ceva pentru simplu motiv ca nu sint cuvinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca atunci cand iubesti si esti iubit nu exista suferinta si lacrimi.Pana acum am iubit, am suferit si am plans.Deci,nu am fost iubita, nu am intalnit dragostea adevarata.

| claudya21 a răspuns:

Da cred. iubirea adevarat odata in viata o intalnesti...
Daca nu ar exista iubirea cum ar trai lumea? Cand iubesti uiti de toate relele si te simti plutind e un sentiment profund in inima omului.

| xardas a răspuns:

Da, cred! ...insa nu pot argumenta. Dragostea nu poate fi explicata, descrisa, argumentata. Dragostea EXISTA. Si atat. Daca iubesti, sigur ma intelegi. Daca nu iubesti, nu ai cum sa afli cum e dragostea. Dragostea nu e povestea ieftina pe care ti-o toarna X sau Y despre cuplul Z. Fiind o notiune abstracta, dragostea este simtita de fiecare persoana in parte intr-un mod diferit. Nu e
ceva pe care pui mana sau o vezi si spui: e sferica sau cubica, verde sau albastra. Pentru a intelege dragostea, trebuie sa o simti. Si cu toate astea, nu poti sa o explici.