| petronela_4784 a întrebat:

Credeti intr-o relatie la distanta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti spun ca "ochii care nu se vad, se uita"… Asta inseamna ca distanta distruge relatiile… Oare cat de adevarat e? Eu cred ca uneori distanta poate intari o relatia, e o proba pentru cei 2 indragostiti… Faptul ca nu iti vezi iubitul/iubita la fel ca inainte te face sa te gandesti doar la el/ea, ajungi sa ii simti lipsa si sa iti doresti si mai mult sa fiti impreuna, nu?

Nu ma mai dau pe mine ca exemplu (desi as putea), pentru ca iar ma aleg cu zeci de intrebari, asa ca voi "folosi" o prietena… Aceasta e in Italia de 3 ani, iubitul ei fiind in Romania. Ea e la liceu, el la facultate, asa ca, pana nu el termina studiile pentru a veni aici, sau pana nu termina ea pentru a se intoarce in tara, nu pot sta impreuna. Se vad doar in vacante (bineinteles, vorbesc la telefon, pe internet si cine mai stie cum)… Cand am cunoscut-o (acum un an si ceva… ) si mi-a spus povestea ei, credeam ca glumeste, si ca e imposibil ca relatia lor sa dureze atata timp la asemenea distanta. Dar m-am inselat… Dupa ceva timp l-am cunoscut si pe el (nu personal, ci am vorbit pe Y! M ). L-am intrebat de ce sta cu ea, tinand cont ca sunt atat de departe unul de altul si mi-a "inchis gura" foarte repede, spunandu-mi ca o iubeste, ca pentru el distanta nu e o problema, dimpotriva, e o proba pentru dragostea lor… Acum mi-am dat seama ca avea dreptate.

Daca iubesti pe cineva cu adevarat si iti doresti sa "ajungi undeva" cu persoana respectiva, sigur nu distanta va va opri. Mi-am dat seama ca, atunci cand esti departe de cel iubit, profiti de fiecare ocazie pentru a putea vorbi cu el, si gasesti atatea subiecte de discutie, incat ti se pare ca o viata intreaga nu iti va ajunge, in timp ce, daca sunteti impreuna, de multe ori se ramane fara cuvine, nu mai stii despre ce sa vorbesti si ce sa spui… Chiar si cel mai banal lucru pe care ti-l povesteste ajunge sa iti atraga atentia (da… am spus ca nu voi vorbi din proria experienta, dar iar am facut-o… )

Poate sunt eu prea imatura, prea visatoare, prea… cum vreti voi, dar raman de parere ca, dragostea adevarata nu dispare doar din cauza catorva luni in care cei 2 nu reusesc sa se vada…

PS… Ea nu e singurul exemplu pe care l-as putea da, dar mi s-a parut cel mai potrivit

ATENTIE: nu imi sariti in cap, nu ma refer la o relatie in care cei 2 se vad o data la cativa ani, ci la relatiile in care se vad o data la cateva luni…

34 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

Categoric NU! ok daca perioada nu e chiar mare atunci e posibil

| Sara a răspuns:

Nu. straight face. Okii care nu se vad se uita. sau poate nu. depinde de om. si de relatie, depinde de temelia pe care o construiti, si depinde de viitorul vostru! succes daca treci prin asa ceva, iti trebuie multa vointa, caci izpitele sunt mari!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Daca exista incredere si iubire da :X

| xibalba a răspuns:

Da, doar daca cei doi vor fi impreuna la un moment dat. O relatie ce nu va avea un viitor "la apropiere", nu prea are rost. Sunt destule piedici si neajunsuri la o relatie la distanta, dar daca e incredere reciproca, respect, sinceritate, si mai ales rabdare, va functiona. Depinde si de persoanele implicate, normal. Dar eu cred ca e posibil, daca amandoi sunt de acord, daca exista comunicare destula si mai ales sentimente profunde.

| Artemiss a răspuns:

Eu una nu mai cred. Dar poate, daca cei doi se iubesc mult si au incredere unul in celalalt si au planuri de viitor...

| Betty18 a răspuns:

Eu nu cred intr-o relatie la distanta pentru ca nu iti ofera avantajele unei relatii apropiate
pentru o astfel de relatie trebuie sa existe o incredere foarte mare din partea amandurora ca apoi sa nu apara indoiala:d

succes

| Ana a răspuns:

Da

| Crisu_8081 a răspuns:

Da... iubitul meu este din Constanta.Este cea mai frumoasa relatie pe care am avut-o si inca o am happy si o spun din toata inima! Desi este greu sa fii departe de persoana iubita.

| r8driver a răspuns:

Da si iar da.

| daniDeeDee a răspuns:

Da cred!

| ViVi a răspuns:

Atâta timp cât ii incredere se poate pentru că încrederea si sinceritatea face totul...acuma nu ştiu fiecare cu parerile lui
kiss

| nutzu' a răspuns:

Da.Sincer.

| cipy a răspuns:

Da cred! distanta apropie eu de ex. am facut cunostinta pe net cu prietenul meu care este in it. pe noi distanta nea apropiat foarte mult suntem impreuna de 7 luni da ne vedem in fiece zi pe net. Nustiu daca nu ne-am vedea poate si ar disparea aceasta iubire dar e frumos sa iubesti la distanta!

| deleuandrei a răspuns:

Da eu sint implicat in astfel de relatie si iti spun ca ne descurcam destul de bine ambii...happy

| sHock a răspuns:

De crezut, cred.
Dar e foarte greu fiindca stai tot timpul si te gandesti daca nu cumva e cu alta sau eu stiu ce.
La el poate fii la fel.
Si mai e si faptul ca iti e permanent dor de el si m ulte altele.
Daca e incredere si rabdare, e prefect!
Daca e internet si webcam, din nou e perfect!
:*

| bittersweet a răspuns:

Personal, nu. Mi se pare o pierdere de timp sa incerc sa fac sa mearga ceva ce se va termina foarte curand oricum. Daca nu poti fii altaturi de persoana iubita, sa o vezi, sa o saruti, sa o atingi... nu numai sa ii auzi vocea, sa te uiti la ea intr-o poza... nu vad rostul relatiei. Mai ales ca tu nu stii ce face persoana respectiva cat timp sunteti la distanta.
Asa ca prefer sa nu incep o astfel de relatie sau daca unul dintre noi trebuie sa plece, prefer sa ii pun capat atunci.

| al3cse a răspuns:

E aiurea rau o relatie la distanta... aia nu e relatie, e pierdere de vreme... cel mai bine e sa ai pe cineva langa tine atunci cand ai nevoie.

| danutzsan a răspuns:

Da si sunt foarte frumoase. dar increderea este temelia unei astfel de relatie

| Mihaela_2782 a răspuns:

Eu nu.
"Ochii care nu se vad se uita"

| florin_7547 a răspuns:

Si polenizarea cum se face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sincer, nu.
Nu îi văd rostul și scopul!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred in asa cevabig grin
Eu sunt pe cale sa incep o relatie din astea...
Deocamdata nu suntem impreuna, dar vom fii!
Daca ai incredere, daca ambii sunteti intelegatori, si intr-adevar vreti vrea sa va vedeti veti face asta de 2 ori pe luna macar, indiferent de distanta!
Daca este vorba de tine, iti urez succes:*
Legiuitoarea...Cum adica nu ii vezi skopul? Daca ei se intalnesc se plac si se iubesc...nu este de ajuns? Ia mai gandeste-tehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si logica ca nu veti sta toata viata asa, candva va veni timpul sa va mutati impreuna undeva. Daca sunteti hotarazti sa va intemeiatzi o familiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. Daca iubesti, iti doresti sa fii langa omul pe care il iubesti, nu vrei sa fii singur/a, vrei totul pentru tine.Inca ceva, intr-o asemenea relatie intervine neincrederea, de aici gelozia si, incet, incet totul devine trist si urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum.cred.ca nu am. tu ai? si crezi in ea? supces.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred si daca ai o relatie la distanta trebuie sa ai incredere sa fiti sinceri si totul merge bine pentru ca daca e dragoste poti sa fii si la mii de km k tot dragoste ramane!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nulaughing Inainte credeam straight face... Dar, astfel de relatii nu tin mult timp, nici macar cele de prietenie laughing Iti spun sincer: Inainte sa fii de acord sa incepi o astfel de relatie gandeste-te de doua ori... ca tu esti aici iar el e acolo...:d Si daca ar fi ceva, trebuie sa va vedeti macar o data la doua saptamani :d
Deci: nu cred happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, eu cred. si dupa 2 ani la distanta ne-am casatorit! orice este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred.
daca ai destula incredere se poatebig grin