| APOSTOLVIVIANA a întrebat:

Cu cat ne informam mai mult cu atat stim mai multe.Pentru inceput scuzati ca aceasta nu este o intrebare.Ma trezesc in dimineata asta foarte morocanoasa asa cum ma trezesc de 3 luni mereu.Ma uit pe geam si ma gandesc ca am 2 posibilitati si astazi.Sa bag din nou capul sub patura si sa uit de tot sau sa ma trezesc si sa incep monotonia.Aleg cea de a2a varianta si deschid calculator.De mult timp tot ma intreb ce este cu metoda retragerii. M-am informat si m-am gandit sa spun si aici ca sa vada fetele ce este cu ea.Metoda retragerii se mai numeste si Coitus interruptus. Ea are un rist foarte mare de 20%. Este una din cele mai vechi metoda contraceptive.In plus, daca se asociaza metoda Coitus interruptus cu metoda calendarului, sansele de a se evita o sarcina nedorita cresc simtitor. Unii specialisti sustin ca este chiar foarte eficienta atunci cand partenerul stie sa se controleze.Acuma ma intrebam dar lichidul pre-ejaculator este periculos. Da este periculos atunci cand baiatul/barbatul a mai ajuns la un orgasm in acea zi si nu s-a spalat sau urinat. Ea contine spermatozoizi atunci cand sunt luati din sperma precedenta. Asa cum e produs, lichidul prespermatic[ pre-ejaculator]nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Uneori este cea mai eficienta metoda de contaceptie si cea mai ieftina. Dar nu merita riscata decat atunci cand sunteti siguri ca parteneri stiu sa se controleze. Daca baiatul/barbatul nu a ajuns la orgasm nu ar mai trebui sa ne facem griji mai ales daca ultima data cand el a ejectuat nu a fost in ziua respectiva.Am spus aceste lucruri pentru a ajuta fetele care trec prin momente mai grele.Sexul neprotejat este riscant pentru o sarcina nedorita atunci cand el ejectuaza in vagin sau ajunge la orgasm.Sanse sunt mereu si nu exista nimic 100% sigur.Merita sa ne informam pentru a stii care sunt riscurile apoi. Multumesc daca ati citit asta si sper sa nu va plictisiti.

2 răspunsuri:
| HaiHui4Ever a răspuns:

Te-ai trezit cu gandul la sex, se vede de departe ca daca nu-i simti lipsa sigur ii duci dorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumim si noi pentru informatie:*