| Karin77 a întrebat:

Cat de eficienta este metoda retragerii?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu prea, ca isi injecteaza gps in creier si te deteceaza aliens si te rapesc si isi implantează un copil in tine

| corbulalbrosu a răspuns:

Metoda de protectie bazata pe coitul intrerupt (a retragerii) poate fi practica cu un anumit anumit ''succes'' numai daca este combinat cu metoda calendarului ciclului menstrual. Astfel ca devine posibil in conditiile in care ciclul menstrual este suficient de regulat si de asemenea in cazul in care barbatul este suficient de experimentat incat sa fie in stare sa-si coordoneze, controleze si retina perfect ejaculare, in astfel de conditii metoda coitului intrerupt poate functiona destul de acceptabil. Aproape sigur, majoritatea tinerilor din aceste zile habar nu au ca in Romania timp de 23 de ani a fost practicata aceata metoda de intreaga populatie a tarii, fiindca a fost interzis prin lege sa fie folosit prezervativul, sau orice alta metoda de contraceptie. Cei care NU respectau legea si daca erau prinsi sau parati la securitate ca au facut rost prin contrabanda de prezervative sau pastile AC erau condamnati la inchisoare "corectionala" intre 1-3 ani. Astfel ca romanii au fost nevoiti/obligati ca in acei 23 de ani sa intretina actele sexuale folosind doar aceasta metoda, adica intotdeauna doar neprotejat. Cu toate acestea romanii au continuat sa faca sex chiar si asa fara nici-o protectie in continuare la fel de mult si dupa aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate acestea s-a constatat ulterior ca doar in primii ani a crescut numarul copiilor, dar dupa ce populatia s-a informat s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte de decret sau cam ca si... acum.
De asemenea se pare ca habar nu aveti ca statistic si in prezent doar 8-10% din populatia ratia rurala foloseste prezervativul sau pastilele AC ca metoda de protectie contraceptiva, iar in cazul populatiei urbane procentul nu depaseste 65 - 70%. Reiese ca metoda retragerii poate fi folosita insa cu conditia de a fi mereu respectate conditiile amintite pentru ca femeile respective sa nu ramana insarcinate cu sarcini nedorite. Insa in prezent, adica in conditiile in care exista multe metode contraceptive foarte performante, practicarea in continuare a metodei retragerii, reprezinta o alegere riscanta. Aprecierea o poate face fiecare dupa capacitatea sa de analiza. Multa sanatate!

| Hyunakim a răspuns:

Foarte putin, pentru ca in lichidul pre ejaculator se pot afla spermatozoizi. Foloseste prezervativul, pentru ca se pot intampla accidente.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Hyunakim):

Poti fi siguri si convinsa ca romanii au intretinut acte sexuale in
continuare fara sa foloseasca vreo protectie la fel de des si mult si dupa intrarea in vigoare a aberantul si inumanul decret 770 din 1996 si cu toate acestea s-au nascut tot la fel de multi copii ca si inainte sau comparabil ca si in prezent. Oare acelor barbati care nu au folosit in toti acei ani prezervativul si/sau intretin toata viata numai sex neprotejat, nu le curge lichid preejaculator din penis de fiecare data cand intretin contacte sexuale? Cum se poate explica faptul ca femeile respective nu raman insarcinate chiar si daca de fiecare data ajunge lichid preejaculator in vagin si cu toate acestea numarul sarcinilor nedorite nu s-a marit? Sau in acei 23 de ani (1966 -1989) barbatii din Romania au reusit sa impiedice glandele bulbouretrale sa mai produca lichid preejaculator?