| SandraEve a întrebat:

Cum ar trebui sa fie in conceptia voastra un barbat adevarat? Dar o femeie adevarata?

30 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Femeia nu trebuie să cadă în capcana de a miza totul pe frumusețea fizică, fie ea naturală sau "implementată". Pentru că orice obține doar din această cauză deși pare ceva primit aproape gratuit o va costa foarte scump. O femeie care e dorită de foarte mulți bărbați poate pica în două capcane la fel de mari. Prima ar fi să accepte avansurile oricui și să persevereze în a pierde timp cu borfași care nu o ajută deloc să evolueze, astfel rămânând legată de mediul de indivizi de cea mai joasă speță Cea de-a doua ar fi să refuze de multe ori orice formă de interacțiune cu cineva doar pentru că nu se încadrează în tiparul ei ideal de bărbat. Refuzând mereu un anumit tip de bărbați va rata anumite lecții de care are nevoie.
În cazul bărbatului greșeala ar fi să se brutalizeze, să nu ofere nimic înainte de a primi și să caute mereu să iasă el pe plus. Să mizeze totul pe a fi respectat prin intimidare, decât apreciat pentru cine este el cu adevărat, cu tot cu slăbiciunile lui.
Bineînțeles astea sunt aprecieri superficiale, de suprafață. Oamenii sunt mult mai complecși decât pare la suprafață, iar împărțirea pe genuri pare de multe ori absurdă în contextul actual. Femeia e de multe ori afaceristă sau cel puțin se poate întreține singură și astfel întreg sistemul relațional a suferit schimbări majore. Sunt femei mai ambițioase și sigure pe ele decât mulți bărbați.
În primul rând, indiferent de gen, e important ca o persoană să fie sinceră cu ea și să nu caute scuze sau să acuze pe alții de propriile insuccese. Dacă nu are ceva în viața ei înseamnă că nu a vrut să plătească prețul. Nu a vrut să lase ceva să moară ca altceva mai frumos să se nască.
În al doilea rând contează foarte mult empatia pentru mine, să fii capabil să îl înțelegi pe celălalt și să nu te victimizezi dacă anumite acțiuni sau vorbe ale lui te rănesc. Ai două variante simple: rămâi sau pleci. Poți bineînțeles să îi comunici celuilalt că te simți rănit, dar asta nu trebuie să fie o tentativă de manipulare, ci doar o simplă înștiințare. Care și asta de obicei se face când pleci, e cel mai demn. E o informare privind o decizie care nu mai poate fi schimbată, orice ar face celălalt. Pleci, pentru că e spre binele amândurora, nu doar al tău.
În al treilea rând contează enorm să oferi fără să aștepți înapoi ceva. Să contribui cu ceva lumii, pornind de la lucrurile simple. Să cauți să faci cât mai puțin rău celor din jur, oameni și ființe, să păstrezi mediul curat, să nu spui vorbe grele la nervi, o disciplină pozitivă. Abia apoi vezi care e vocația ta, ce poți face tu și alții nu prea pot. Și încerci să faci treaba aia, că e să ai grijă de niște copii, de animale, că să faci acțiuni de ecologizare, ceva, că poate cercetări științifice, ceva al tău.
E un subiect foarte vast și e greu să îl rezumi în câteva cuvinte.

| SandraEve explică (pentru Bacemi):

Eh, uite un raspuns demn de apreciere. Frumos spus si mersi pentru timpul alocat sa detaliezi astfel

| RAY a răspuns:

Eu nu cred in barbat adevarat /femeie adevarata,fiecare e cum vrea el sau ea,de ce trebuie alti sa fie cu vreau eu? sau invers? eu as vrea sa am o iubita care e sincera,serioasa,rationala, cu simtul umorului,draguta,harnica,hotarata,sa nu fie nebuna cu fite,figuri in cap, eu vad un barbat fiind hotarat,ambitios si lipsit de frica, care nu e catel,care nu sta in zona prieteniei,care nu sta dupa una care e sincer cu el insati, care nu e barfitor, curva masculina, care stie ca masculi nu se tradeaza intre ei, care nu i este frica de resposabilitati

| SandraEve explică (pentru RAY):

happy aprob

| RAY a răspuns (pentru SandraEve):

Wow stundenta mea ma aproba

| Freya1 a răspuns:

Realist,cu o gandire matura,independent,perseverent,harnic,respectuos,destept,luptator,curajos...
Desteapta,harnica, realista, iubitoare, demna, descurcareata...

| SandraEve explică (pentru Freya1):

Adevarat...ce n as da sa existe barbati care sa intruneasca toate aceste calitati tongue

| Mirceasc a răspuns (pentru SandraEve):

Eu cred că există asemenea bărbați, dar tu întruneşti acele calități ca să capeți trecere înaintea unui barbat de acest fel?

| Freya1 a răspuns (pentru SandraEve):

Eh

| SandraEve explică (pentru Mirceasc):

Nu pot spune ca da, nu am ajuns nici la acel nivel al maturitatii. Sunt inca foarte tanara si necoapta la minte cu s ar spune

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Ei na-ți o bună că ți-am dres-o... Și dacă ar fi i-ai vedea?

| Mirceasc a răspuns (pentru SandraEve):

Yavanna, dacă eşti " tânără şi necoaptă la minte " asta nu este un lucru rău. Noi avem toată viața la dispozitie ca să învățăm. Dar poți femeia adevarată doar pentru cel care el singur este pentru tine singurul bărbat adevărat, adică viitorul tău soț. Aşa cum este el, cu calitati, cu defecte, este al tău. Este bărbatul tău adevarat. Singurul. Şi invers. Sper că m-ai înteles.

| SandraEve explică (pentru Mirceasc):

Am inteles

| OldSoul a răspuns:

Sunt multe de spus.
Insa, cred ca sunt de acord cu Bacemi, desi nu am citit raspunsul lui, da, stiu, sunt un lenes in seara aceasta.

Initial nu voiam sa raspund la aceasta intrebare, deoarece e un subiect amplu si vast, iar eu nu am tocmai rabdarea necesara sa vorbesc pe indelete, insa, chiar si asa voi incerca sa las aici cateva cuvinte.

In opinia mea, barbatul adevarat trebuie sa fie (capabil sa devina la nevoie) un om matur, serios, cu incredere de sine, care-si stapaneste bine cuvintele, si nu renunta la greu, dar, totodata, trebuie sa aiba si o latura afectiva, iubitoare, care sa-l faca atent la nevoile celor apropiati, aici ma refer la sotie si copii.
Acum, in opinia mea, maturitatea ti-o atingi exact in momentul in care aflii ca vei avea un copil si devi responsabil. Multi par maturi, dar cand afla ca urmeaza sa aiba un copil, nu stiu cum sa se fofileze de responsabilitati, aici ma refer in special la flacaii din ziua de azi care nu stiu sa o scoata la timp. Cum era si vorba aia, la placinte inainte, la razboi, inapoi.
In fine, nu despre asta e vorba.

Cam atat a fost cu barbatii, cu femeile, ( in umila mea opinie laughing rolling on the floor ) treaba sta asa:

Femeia adevarata, e accea tipa care stie sa isi aprecieze adevaratele valori, care e constienta ca e mai mult decat un trup frumos, care incearca sa se faca placuta pentru ceea ce este cu adevarat, nu pentru felul in care arata, care stie ce vrea de la viata, care stie ce sa tolereze si ce nu, dar, in contra acestor aspecte, sa poata fii feminina, sa stie sa se faca placuta, si sa atinga coarda sensibila, astfel incat sa poata sensibiliza barbatul cand e cazul, dar, chiar si asa sa nu abuzeze de asta.
Si, in special, sa iubeasca copiii, sa-i inteleaga, si sa fie in stare totusi sa gateasca ceva laughing sa nu moara copiii de foame, eventual, sa invete impreuna cu sotul.

Si desigur, sa nu insele, valabil si pentru barbatul adevarat.

Da, cam asta cred ca era de spus.

Tu ce parere ai?

| SandraEve explică (pentru OldSoul):

Parerea mea e asemanatoare cu a ta. Multumesc pentru raspuns

| GoldenZenith a răspuns:

Barbatul adevarat e ala care gandeste cu capul care trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni... dacă înțelegi ce zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca barbat sa se concentreze pe pasiunile si jobul lui
Ca femeie nu stiu, tu ce parere ai cum ar trebui sa fie? Sau cum esti tu mai exact...

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Dupa parerea mea, o femeie ar trebui sa fie independenta, sa puna pret pe fapte nu pe vorbe, sa nu se lase sedusa de lucrurile materiale oferite de barbat cand inima acestuia ii e saraca. Sa stie se iubeasca si sa stie sa ramana doar acolo unde este iubita asa cum merita, sa faca compromisuri, dar nu in prostie. Sa fie inteligenta si cu capul pe umeri, sa stie ce conteaza cu adevarat pe lumeaasta...si cel mai impoertant: sa stie cum sa aiba grija de sufletul ei si de cel al barbatului ei, caci in fond acesta este cel care se inalta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

"sa stie ce conteaza cu adevarat pe lumeaasta" Hmm. Ce conteaza cu adevarat pe planeta asta?

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Familia, iubirea si nu materialiamul, bunatatea, empatia, sufletul si nu orgoliul

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

Desigur ca o persoana fara orgoliu ar zice ca asa ceva nu conteaza. Oricum, ai gresit intrebarea la care sa imi raspunzi. Te intrebasem asta in alta parte dar nu face nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SandraEve):

E bun că ar trebui. Norocul nostru că e doar o fantezie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cinic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant, dar tine si de mecanismul proiectiei psihologice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie adevarata nu ar pune o intrebare de genul. Ea stie mai bine cum sa fie/ce sa faca /cum sa se comporte in societate. Nu sta si intreaba pe altii ce inseamna in opinia lor o "femeie adevarata". Aceeasi poveste si pentru "barbatii adevarati".

| SandraEve explică (pentru anonim_4396):

Normal, nu ma consider astfel. Sunt inca o copila. Ma interesau niste opinii, tu ia-o cum vrei

| Romanul86 a răspuns:

Să nu-i domine nimeni!

| ARar2805 a răspuns:

O femeie, sa stie sa se comporte in societate, sa arate bine, sa fie deschisa la schimbare, inteligenta si retrasa dar nebunatica atunci cand e cazul (chiar daca ea considera ca nu e, sa le faca pe plac altora). Sa stie sa spuna "nu" dar fara accese de independenta si un barbat exact la fel.