| alecs13alecss a întrebat:

Cum as putea sa scap de masturbarea excesiva?

Răspuns Câştigător
| Stefan2K20 a răspuns:

Păi nu ai cum sa scapi daca nu-ti propui asta si sa-ti doresti enorm. Masturbarea la fel si filmele porno provoacă dependenta. Asta pentru că practicand ceva ce te satisface si iti place creierul elimină o substanță numita dopamina si cu timpul se provoacă dependenta acelei activități care te satisface.Acum sa vorbim cum scapi de dependenta de masturbare, păi nu mai viziona materiale pornografice si incearca sa-ti ocupi timpul liber cu prietenii, sa faci un sport etc sa nu te mai gândesti la masturbare. Si oricum daca te masturbezi o dată pe săptămână este foarte bine, mai ales în adolescenta masturbarea este singura modalitate de te scapa de tensiunea sexuală si este ceva absolut normal. Bafta si multa sanatate!

| doctorandus a răspuns (pentru Stefan2K20):

Adictia de porno sau masturbare nu este o tulburare recunoscuta de medici. Surse: DSM-5, ICD-10 si ICD-11.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Emilian65 a răspuns:

Sa uiti de ea.

| Sofer a răspuns:

Nu te mai masturbezi. Asa scapi prin abstinenta.

| Seba2013 a răspuns:

1 Toma de Aquino vorbeste despre doua naturi. Una superioara si alta inferioara (drogurile stimuleaza natura inferioara). Daca te-ai polarizat pe partea stanga, dezvaltati partea dreapta. Insa daca te-ai lasat dus de valuri, vanturi si furtuni este un pic mai greu de ajuns la autocontrol pentru ca ti-ai dezvoltat o constiinta lacsa.
2 Descartes vorbeste despre Cogito, ergo sum. Cu fraza asta le da peste nas materialistilor, pentru ca spune ca inteligenta trebuie sa domine sensibilismul (res extensa).
3 Lupta dintre Parmeneide si Heraclito.
Parmeneide spune ca avem o identitate originara insa Heraclito spune ca suntem o devenire.
Parmeneide spune ca atunci cand accidentele ne domina ne pierdem identitatea originara sau ramanen in paranteza pana nu mai suntem.
4 Aristotel spune ca acest "res extensa" trebuie sa fie " un accident" sau ceva secundar, nu trebuie sa devina ceva principal altfel devenim senzualisti.
5 Husserl spune ca noi nu ne putem lasa absorbiti de lumea sensibila sau acest "res extensa". EL spune ca daca vrem sa fim un "eu pur" trebuie sa renuntam la acest "res extensa". Este ceea ce fac crestinii cu postul sau castitatea, ei nu se lasa dominati de lumea sensibila ci se purifica de ea.
6 Kant pune in joc a priori-ul fata de aceasta lume sensibila. El spune ca eu-ul trascedental trebuie sa stapaneasca peste eu-ul empiric sau res-ul extensa. Doar atunci ajungem ca un porumbel liber.
7 Freud spune ca acest "res extensa" este impulsiv sau ne produce anxietate, el il numeste ID. El spune ca EGO (res cogitans) trebuie sa aiba grija cu acest ID(eu empiric) si REALITATEA EXTERIOARA(res extensa).
Ca sa ajungi un soldat bun trebuie sa stii ca lumea si carnea vrea sa iti stinga lumina. Trebuie sa devi intelept si puternic, doar asa Belerofonte a invins Quimera. S-a ridicat deasupra ei si de acolo invins-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A ajuns o dependență? În orice caz, umple-ți timpul cu ceva care îți aduce o plăcere mai mare, ceva mai împlinitor decât actuala ta preocupare și vei scăpa. Țin să te anunț că la început va fi extrem de greu, ca și cum te-ai încăpățâna să renunți la un drog...iar omenește este imposibil. Doar cu ajutorul lui Dumnezeu poți reuși să spui adio acestui viciu. Oricum, ești pe drumul cel bun dacă ai realizat că nu e ok, iar dacă iei atitudine, efectele negative vor fi mult reduse sau chiar absente... dacă ejacularea precoce îți spune ceva.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Incearca sa gasesti alte preocupari decat sa te gandesti la sex si sa te uiti la pornosaguri.
De exemplu, citeste o carte, uita-te la un film bun, plimba-te pe-afara, fa poze, sau petrece cat mai putin timp singur.

| BossuldepăBaltă a răspuns:

Îți tai mâinile