| anonim_4396 a întrebat:

De ce cand ma masturbez imi iese lichidul preejaculator prea devreme?
Sa fie de la masturbarea excesiva?
Si daca da, ce as putea face sa repar asta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta LICHIDULUI PREEJECULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate in privinta acestuia, dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor ageamii lipsiti de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca principalul rol al acelui lichid inofensiv NU are nicidecum cel de LUBRIFIERE fiindca acesta este secundar, ci cu totul altul si anume rolul sau principal fiind cel de a curata traseul uretrei din penis de eventuale ramasite/urme de urina, in vederea eliminarii aciditatii produse de urina si asigurarea unor conditii in care valoarea pH-ului sa fie neutru. Aceste conditii devin necesare in cazul in care devine posibila/probabila o urmatoare ejaculare de sperma si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si de asemenea acestia pentru o scurta perioada chiar si de cateva ore sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejeculator este produs din momentul in care penisul intra in erectie din cauza excitatiei si glandele specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) isi incep in mod instantaneu activitatea. Cele 2 glande nu au nicio legatura/interconectare cu glandele aparatului reproducator masculin, adica cu vezicula seminala si prostata care produc lichidul/plasma spermatica si nici cu gonadele/testiculele care produc spermatozoizii. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, este PERFECT STERILA fiindca in continutul sau NU exista deloc spermatozoizi. Insa dupa deversarea lichidului preejeculator in uretra, exista posibilitatea ca aici sa se produca contaminarea prin amestecarea cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara produsa chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator. Resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior. In concluzie lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, deci rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui ADEVARATUL ROL este cel de a CURATA URETRA DE EVENTUALELE RESTURI/URME DE URINA pentru a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/sa garanteze un mediu propice de viata spermatozoizilor. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Pai ar trebui sa fii fericit ca iese mai devreme. Lubrifiaza glandul. Freaca glandul lubrifiat natural si placerea va fi mai mare.

Altii mai putin fericiti ca tine folosesc saliva, dar saliva nu e un lubrifiant bun.

Bafta!

| Amely21 a răspuns (pentru seth2016):

Dacă "umezirea" apare inainte ca penisul sa fie in stare de erecție, atunci este o problemă? Sau dacă fluid seminal inainte de ejaculare este într-o cantitate mai mare?