| anonim_4396 a întrebat:

Cum e prima data cand faci sex? E dureros ceva sau?
(PS.la baieti ma refer)

8 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

La fete e dureros, la baieti e neplacut. Ce vrei sa te doara pe tine? Incepeti cu un anal si ea il face?

| RAY a răspuns:

Cum sa fie e ok, nu fi ca o virgina pls

| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei nu apare o senzatie care sa fie unul de durere pentru baiat/barbat dar trebuie sa stii ca multor barbati nu le face nicio placere sa dezvirgineze o fata mai ales daca aceasta este complet nestiutoare, fiindca va fi obligat sa depuna o munca "grea" si cu toate acestea, de regula nu va avea/resimti o satisfactie pe masura. laughing

| Emilian65 a răspuns:

La baieti nu este durero ci, din contra este de neuitat.

| peperonies a răspuns:

Te doare curu cateva zile dar iti trece.

| Divy a răspuns:

Depinde de dotări dacă ai suspensii vei rămâne întreg dacă nu îi jale tongue

| 4psiho a răspuns:

Pentru băieți poate fi dureros doar dacă domnișoara este foarte strâmtă acolo jos sau ai fimoză.

| Alex52694 a răspuns:

La ce varsta?

Media de varsta la care isi incep in general viata sexuala fetele si baietii este de 17 ani. Lasand la o parte statisticile, e important sa nu te grabesti. Exista un moment potrivit pentru fiecare. Daca ai decis ca vrei, dar nu simti asta "cu trup si suflet", atunci nu e momentul. Trebuie sa fii sigur(a) ca ai chef, ca ai starea potrivita, nu sa cedezi presiunilor. Altfel, situatia e stresanta... iar penetrarea devine dificila si dureroasa.

Cum se face?

Raportul sexual complet - adica dezvirginarea - presupune penetrarea. Penisul trebuie sa fie erect iar vaginul lubrifiat, urmand ca miscarile de du-te-vino sa aiba loc pana la ejaculare (da, si orgasm). Suna a tehnica dificila, mecanica, insa cand esti excitat(a) totul vine de la sine, in mod natural.

Ce trebuie sa faci pentru preludiu?

Nu trebuie sa faci decat ce simti ca-ti place. Mangaierile, atingerile, saruturile au loc pentru a va descoperi reciproc corpurile, pentru a vedea care sunt senzatiile care va provoaca placere. Te simti bine cand primesti, dar la fel de bine si atunci cand oferi. Masajul erotic poate fi o varianta de preludiu. Toate astea duc la lubrifierea naturala a vaginului, fara de care penetrarea ar fi dureroasa. Exista insa si lubrifiante pe baza de apa sau uleiuri in magazinele de specialitate (chiar si in supermarketuri si farmacii), ori te poti ajuta de saliva.

Care e pozitia ideala?

Lasati figurile acrobatice pentru mai tarziu. Toate la timpul lor. Nu ezita sa-i spui partenerului sa incetineasca sau sa accelereze intensitatea miscarilor daca simti ca asta vrei. Se spune ca ideala e pozitia clasica a misionarului (ea intinsa dedesubt, el deasupra), pentru o penetrare naturala. Multe fete spun insa ca le-a fost mult mai usor cand s-au asezat deasupra, incalecand la propriu. Asa puteau ghida miscarea, pentru ca penisul sa nu intre prea brusc.

Ce este himenul?
Pierderea virginitatii presupune ruperea himenului, o membrana care acopera partial intrarea in vagin. Se poate rupe si de la introducerea unui deget sau a unui tampon, ori de la practicarea unor sporturi, cum sunt dansul sau echitatia. In functie de cat de mare, elastic sau 'incapatanat' este himenul, penetrarea poate fi destul de dureroasa si pot aparea sangerari, insa toate astea nu sunt obligatorii. Pot exista sangerari si la a doua penetrare.

Durerea apare si daca esti prea incordata si nu reusesti sa relaxezi muschii vaginali. De asta e important ca prima oara sa o faci responsabil, sa nu ramai ulterior cu ideea ca a face sex "e naspa si doare". Poate fi foarte placut pe masura ce inveti ce-ti place.

Orgasm din prima?

Se ajunge destul de rar in al saptelea cer de la primul raport sexual, in functie de cat de mare e stresul, cata importanta dati actiunii... In orice caz, e nevoie de practica indelungata ca sa ajungi sa tipi de placere. Printre altele, e bine de stiut ca penetrarea vaginala nu e singura sursa de orgasm. Exista fete care reusesc sa ajunga pe culmile palcerii doar prin stimulare clitoridiana. Poti incerca stimulare simultana pentru efect maxim.

Ce precautii trebuie sa-ti iei?

Paza buna trece primejdia rea. Oricate emotii ai avea, nu ai voie sa uiti de protectie. Ideal este prezervativul, pentru a evita posibilele boli care se trasmit pe cale sexuala.

Nu ezita sa vorbesti despre asta cu partenerul. Unii vin cu prejudecati de genul "ma strange", "nu simt nimic", insa exista o multime de modele subtiri, cu striatii, cu arome... Aveti de unde alege.

Mai sunt si cei care au auzit de "coit interuputs", adica ejacularea in afara vaginului, pentru a evita o eventuala sarcina. De regula iti spun "lasa ca am eu grija "sa termin" in afara"... insa asta e poveste de pacalit copiii, pe care parintii nostri o credeau, insa n-a functionat de fiecare data.

Lichidul cu care se umezeste penisul cand e excitat, inainte de ejaculare adica, contine si el spermatozoizi, deci nu scapi de pericolul unei sarcini nedorite doar pentru ca el nu a ejaculat cand te penetra. Si da, poti ramane insarcinata si de prima data cand o faci. Si chiar si cand esti in acea perioada a lunii (daca ovuleaza celalalt ovar).

Daca ai o relatie de durata si vrei sa continui astfel, vorbeste cu ginecologul tau si poti lua pilule contraceptive, in urma analizelor.

Nu te baza pe pilula de a doua zi - se poate intampla sa nu aiba efect si este si foarte puternica. Astfel de pilule se iau doar in caz de extrema urgenta (ruperea prezervativului, contact sexual nedorit).