| Academy a întrebat:

Cum imi pot calcula perioada fertila, avand in vedere ca am menstruatia de 9-10 zile. Mentionez ca in ultimele luni mi a venit numai la 28 zile, azi, insa, e a 28 a zi si inca nu a aparut. Sunt intr un impas, deoarece, prietenul meu, era cu penisul in partea anala si probabil m am excitat, iar acel lichid din zona vaginului era posibil sa fie de la mine, nu de la el. Totusi, m am speriat putin in seara aceea si m am sters cu servetel umed. Mentionez ca asta s a intamplat pe fata de 30.05, iar menstruatia am avut o de pe 20.05 pana pe 28. iar in acea luna mi a venit la 28 de zile. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclului menstrual de 28 de zile ovulatia se produce in a 14 zi. Perioada fertila va incepe cu 5 zile inainte de data ovulatiei deci incepand cu ziua a 9-a. Se adauga 1-2 zile dupa ziua de ovulatie care se considera a fi de siguranta/garantie deci rezulta ca perioada fertila se intinde pe perioada 9-16 a ciclului menstrual.In cazul tau concret, aceasta perioada fertila s-a situat intre 28 mai - 4 iunie.

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Nu exista perioada fertila si nefertila. Exista perioada fertila si perioada mai putin fertila, motiv pentru care, si nu numai, sexul se face mereu protejat.