| anonim_4396 a întrebat:

Cum ne exprimam sentimentele cand nu avem suficient curaj?

28 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să alegi una din două: verbal sau faptic.
Crede în tine.
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Lipsa de curaj este egal cu lipsa de incredere in propria persoana.De ce nu ai incredere in tine?

| foxsilver a răspuns:

Se pune problema curajului, doar in anumite conditii, ori dragostea inca nu si-a facut "cuib" in suflet, si atunci ne este teama de ceva necunoscut, de ceva despre care doar am auzit, ori candva "cuibul" a fost distrus, si ne este teama ca nu cumva sa se repete povestea. Altfel, nici nu se pune problema de curaj!
Indragostitul nu cunoaste teama de ridicol, de refuz sau situatii asemanatoare, el simte nevoia sa-si manifeste dragostea, sub orice forma.
Sa nu crezi ca starea asta e permanenta, dar oricat de pragmatic ar fi un om, tot apare in viata lui un moment de "inconstienta", si da frau liber sentimentelor sale, intr-o forma mai mult sau mai putin controlata, prin cuvinte sau gesturi.
Indragostitul e un mic(mare) nebun, a carei "afectiune" nu este patologica, iar prezenta lui este chiar de dorit oriunde, si oricand happy.

| Somebodyღ a răspuns (pentru foxsilver):

Si daca acest indragostit are anumite inhibitii care il impiedica sa se manifeste asa cum ii dicteaza inima, desi ea e plina de emotii?

Multumesc frumos pentru raspuns happy

| foxsilver a răspuns (pentru Somebodyღ):

Indragostitul are oricum un comportament diferit fata de o perioada anterioara din viata lui; important este ca persoana iubita sa observe, sa citeasca iubirea in modul lui de-a se purta.
De multe ori, doi oameni e de ajuns sa se priveasca in ochi, si sa-si marturiseasca iubirea, deci, tot nu e nevoie de curaj.
Manifestarile unei persoane indragostite sunt de foarte multe ori involuntare, aproape ca intrec limita oricarei ratiuni, si nu putini au fost cei ce au spus ca iubirea e ca o boala:
"Doctore, simt ceva mortal
Aici, in regiunea fiintei mele
Ma dor toate organele,
Ziua ma doare soarele
Iar noaptea luna si stelele..." -Marin Sorescu.
Pretentiile unora de a cere cuiva declaratii de dragoste sonore sau gesturi rupte din scenarii de film, mi se par nepotrivite cu insusi sentimentul de iubire, ce garanteaza libertatea exprimare si manifestare. In consecinta, oricate inhibitii ar avea un om, se poate macar observa faptul ca este indragostit, dar asta o poate face DOAR cine a cunoscut sau cunoaste inca, iubirea.

| JokerV a răspuns:

Death metal
\m/

| Raptorz a răspuns:

Cu tupeu merge de fiecare data xD

| neutrino a răspuns:

Astepti sau... ii scrii, rezultatul va fi acelasi.

| h3r a răspuns:

Pentru a ne exprima ne trebuie curaj. Ori... sentimente!

| syd a răspuns:

Bei un pahar de tarie si sa vezi ce-ti vine curaju'.

| gingergirl1 a răspuns:

Cu asta ma confrunt si eu! crying
Nu stiu, nu am curaj ca sa-i spun "respectivului„ ca tin la el si ca il plac! Si chiar nu e genul sa isi bata joc dar mi-e teama de reatia lui! Vreau sa-i scriu pe fb pentru ca in fata...e mai greu! dar am nevoie de timp sa imi fac curaj si nevoie de o vara ca sa ne imprietenim mai bine!
In finee... daca mi-am invins temerile si prima data cand am vorbit cu el reusesc sa mi le inving si a 2a laughing
Deci la fel te sfatuiesc si pe tine! imprieteniti-va si pe urma spune-i! indiferent de raspuns tu stii ca ti-ai facut "datoria" happy

| Voidwithin a răspuns:

Non verbal prin felul cum ne comportam.

| Xenia16 a răspuns:

Este cel mai bine prin fapte si gesturi, incercand sa fi cat mai aproape de persoana respectiva.

| NoNameexd a răspuns:

Cel mai bine e să vorbești cu persoana aia față-n față, pe telefon/mess/facebook etc, nu ai de unde să știi dacă te minte sau zice adevărul.Doar uitându-te în ochii acelei persoane îți dai seama.

| JustMe34 a răspuns:

Poti trimite un mesaj acelei persoane..pe telefon sau pe facebook.

| Somebodyღ a răspuns (pentru JustMe34):

Si daca persoana care simte ceva pentru tine nici asa nu are curaj sa spuna nimic? ...stiu, pare foarte ciudat ceea ce spun, dar este un caz concret happy

| JustMe34 a răspuns (pentru Somebodyღ):

Hai sa-ti zic ceva..Acum cateva luni imi placea de un tip de la liceu. Faza e ca intotdeauna se uita la mine insistent si vedeam, simteam ca are pentru mine o simpatie, cel putin, ca nutreste cateva sentimente.Asa faceam in fiecare zi.Eu nu prea rezistam..ma consumam, eram indragostita indragostita de el.Intr-o seara m-am gandit ca viata e scurta si ca ai doar una asa ca am intrat pe facebook si i-am zis ca-mi place de el..nu vreau nimic doar sa stie asta.Si m-am simtit mult mai usurata si chiar fericita ca am facut asta.El insa.n-a zis nimic.Si totusi a fost mai bine ca i-am zis..decat sa ma tot chinui, gandindu-ma tot liceu daca simte ceva sau nu.Eu acuma sper ca te-am lamurit un pic cu chestia asta.Si uneori. daca nu-ti spune inseamna ca nu simte.Si daca are intr-adevar emotii atunci ar trebui sa iei tu initiativa.

| Somebodyღ a răspuns (pentru JustMe34):

Dar totusi de ce nu a spus nimic nici dupa ce i-ai marturisit tu, daca sentimentul era reciproc? uneori mi-e foarte greu sa-i inteleg happy

| JustMe34 a răspuns (pentru Somebodyღ):

Mda."parea" foarte surprins...a zis "hmm?"..si de atunci intra in vorba cu mine si imi zambea..si stiu ca era sincer. Poate ca m-am inselat desi nu prea cred.thinking Cine ii intelege pe baieti?

| Somebodyღ a răspuns (pentru JustMe34):

Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare, i-am scris la fel persoanei respective pe care o tot observam ca ma priveste insistent, se pierdea in prezenta mea si mi-a dat un raspuns foarte sec, iar discutia s-a incheiat.
In cazul meu el era de alta religie, poate asta a fost motivul retragerii sale continue...

| JustMe34 a răspuns (pentru Somebodyღ):

Nu se stie..eu de pilda credeam ca doar casatoria e putin complicata la cei de religii diferite, da sa ai iubit sau asa nu stiam ca-i o asa chestie incat sa nu vb cu o persoana de care-ti place. Uite, imi pare rau da sa stii ca nu exista in viata coincidente si daca asa s-a intamplat inseamna ca asa a trebuit sa se intample. thinking Cine stie. poate o sa ti se schimbe viata in mod sentimental cat mai curand.winking

| Somebodyღ a răspuns (pentru JustMe34):

Sunt foarte multe lucruri, persoane, reactii greu de inteles si lista se poate continua... poate ca exista la baza un motiv, insa trebuie sa lupti si sa acorzi o sansa inimii tale, nu poti sa ramai in aceeasi tacere din care ceilalti nu inteleg nimic. Comunicarea non verbala e cu totul deosebita, dar daca nu evolueaza si stagneaza la acelasi nivel nu se intampla nimic.
Intra-devar, poate nu a fost sa fie, ce m-a surprins foarte mult din toata experienta asta, timiditatea, excesiva as putea spune a unor persoane care pur si simplu nu au curaj sa se exprime, iar apoi aceste reguli impuse de cultul religios, de ce sa existe bariere din acest punct de vedere daca sufletul tau tresare pentru cineva din afara lumii tale?
Multumesc frumos, si tie iti doresc sa fie cat mai mult soare in viata ta sentimentala happy

| qMiruq a răspuns:

Prin fapte,gesturi,chiar prin videoclipuri, mesaje, comportament, cuvinte cu sub-inteles, prin intermediul altor persoane[desi nu cred c-ar fi prea placut] ...Cam atat thinking

| Thextruexme a răspuns:

Daca sentimentele sunt puternice curaju' vine.

| MadaSweet18 a răspuns:

Pumnul la inaintare.

| GheorgheDariusAlexandru2000 a răspuns:

Nu o faci. simplu

| Corina0544 a răspuns:

Eu cred ca daca chiar i sentimente fata de o peroana si nu esti destul de curajos, ceea ce ar trebui sa fii in acest caz, o poti face intr0un mod subtil, poate chiar timd incat acea persoana sa inteleaga ce vrei tu de fapt sa tranzmiti. happy

| GabrielaAngi a răspuns:

Stiu cum te simti..stiu cum este starea ta! Crede-ma am trecut prin faza asta.E greu,stiu! Incearca,straduieste-te (dar sa merite acea persoana) nu este vorba numai de curaj,ci si despre sentimentele pe care le ai fata de acea persoana. Daca tu chiar simti ceva pentru el spune-i,poate nu ai curaj fata-n fata (nici eu nu am avut) dar un mesaj(sms,facebook etc.) te-ar ajuta mult! E vorba despre cat de mult iti doresti acea persoana si despre cum crezi tu ca va decurge totul. Incearca sa te eliberezi de toate gandurile negative,concentreaza-te pe ce este cu adevarat important pentru tine. daca tie chiar iti place baiatul asta pai atunci "dai batai" si spune-i nu poti sti de unde sare iepurele! Vorbeste-i dragut,dar nu-i arata cat esti de innebunita dupa el, arata-i ca-l placi, dar nu prea mult.da-i de inteles ce sentimente ai fata de el, va fi totul mult mai usor pentru tine cand ii vei spune\scrie. Sper ca te-a ajutat sfatul meu, nu sunt o experta dar am trecut prin aceasta etapa..si a fost un succes!