| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot evita sigur ruperea prezervativului? Daca folosesc un pic de lubrifiant de la durex, odata cu prezervativele Durex Extented Pleasure, va fi mai sigur asa decat fara lubrifiant? Mentionez ca lubrifiantele durex spun ca sunt pe baza de apa sau nu stiu ce si nu afecteaza prezervativul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ruperea prezervativului poate fi evitata prin respectarea tuturor indicatiilor care sunt prezentate la modul de utilizare. De asemenea alegerea marimii corecte este esentiala deoarece un prezervativ exagerat de stramt va provoca disconfort si un grad ridicat de risc de rupere accidentala. Si in cazul in care prezervativul este prea larg, acesta se poate increti, mototoli, suci, etc. ceea ce poate provoca de asemenea ruperea. Insa cel mai des se poate rupe daca balonasul din varf, adica rezervorul pentru sperma ce urmeaza sa fie ejaculata, nu este golit complet de aer. Prin respectarea acestor reguli minimale, se poate presupune ca probabilitatea de rupere a oricarui prezervativ practic se elimina complet. Succes!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa eviti ruperea prezervativului, trebuie sa-ti alegi masura potrivita la prezervativ.
Una din greselile majore a ruperii prezervativului este: cumpararea unei masuri mari a prezervativului, cand in timpul actului sexual se rasuceste pe penis, si se rupe.

| neutrino a răspuns:

Da, asa este dar sigur nu este nimic pe lumea aceasta!

| AlexCristi97 a răspuns:

Da, lubrifiantul va scadea sansele sa se rupa prezervativul (care oricum sunt destul de mici) si va creste si placerea (in cazul in care preludiul nu a fost destul de ok pentru ea).