| noink a întrebat:

O sa fac sex prima data cu prietena mea. Cum ma asigur ca prezervativul nu se va rupe? Aveti ceva sfaturi? O sa folosim si lubrifiant pe baza de apa si durex classic, si am facut cateva repetitii inainte sa ma asigur ca stiu sa il pun corect. Imi e foarte frica de faptul ca prezervativul se poate rupe, am cautat pe google si sunt foarte multe forumuri cu oameni carora li s-au rupt prezervativele si vreau neaparat sa evit aceasta neplacere sau neglijenta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Marimea prezervativului care urmeaza sa se potriveasca perfect pe penis se alege NUMAI/DOAR in functie de grosimea penisului care se determina prin masurarea circumferintei in mm, valoare care se imparte la 2 si din rezultatul obtinut se scad 10-15 unitati. Valoarea astfel determinata/obtinuta trebuie sa fie cea care corespunde cu numarul inscris pe ambalajul fiecarui prezervativ. Rezulta ca marimea prezervativului corect, se alege in functie de grosimea penisului si nu de lunginea acestuia, deoarece in general prezervativele sunt fabricate in urmatoare 3 dimensiune si anume 178m; 195mm si 205mm lungime, dar exista si prezervative cu dimensiuni EXTRA pana la un maxim de 251mm lungime. In schimb ca si largime sunt fabricate in 4-5 tipodimensiuni/marimi/largimi si anume; care pot fi notate uneori si prin literele "S", "M", "L", "XL" si "Extra large" (small, medium, large) sau cu numere care reprezinta latimea aplatizata a prezervativului masurat in mm, care incepe de la 43-45 mm si creste cam din 3 in 3 mm si ajunge la latimea maxima de 66 mm. In cazul prezervativelor fabricate sub brandul Durex, lista completa cu modelele si dimensiunile este urmatoarea : Brand;; Style;; Length (mm);; Width (max/min in mm)
-Durex Close Fit 178 49
-Sensation 178 52
-Ribbed 178 53
-Pleasuremax 195 66/54
-Elite, Extra Safe, Featherlite, Performa, Select Flavors, Tingle 205 63/52
- Avanti Ultima 205 63/52
-Comfort XL 251 63/54
Sper sa fii multumit de informatiile oferite Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativele sunt fabricate pe mai multe tipodimensiuni, pentru a putea fi folosit pe aproape orice penis ca si grosime. Pentru ca prezervativul sa NU se rupa, sa ramana intreg si intact si sa reziste pe intreaga durata a actului sexual, acesta trebuie sa aiba marimea corect aleasa pentru ca in urma montarii ei pe penis, membrana fina de latex sa adere cat mai ferm/perfect de pielea preputiului. Marimea prezervativului trebuie astfel aleasa incat sa stranga penisul moderatsi astfel sa fie foarte fixa, deci va fi bine intinsa, fara urme de mototolire, fara posibilitatea de rotire sau alunecare. Prezervativul astfel ales si bine montat va ramane garantat intact pe intreaga durata a sexului indiferent de cat va dura respectivul contact sexual. Succes!

| andreeahtml a răspuns:

În primul rând trebuie sa te asiguri că este sigilat și nu este expirat.
Încearcă să nu bagi degetele prin el să îl rupi.
Nu uita să lași loc în capăt.
La final verifica-l pentru orice eventualitate.
Dacă respecți regulile acestea nu vad de ce s-ar rupe. Riscurile sunt mici

| VasileCacanei a răspuns:

In primul rand daca stai cu gandul ca o sa ti se rupa prezervativul, o sa porneasca totul de la psihic si sunt sanse maricele sa nu ti se mai scoale, eu cu a mea o facem fara sa ne protejam de vreun an si nu am patit nimic, nu te mai panica, ideea e sa stai foarte relaxat inainte sa incepi, mai ales daca e prima oara... pentru ca pot aparea anumite frustrari pe parcurs. Stai linistit si CEL mai important este sa NU te mai gandesti si sa nu mai stai SPERIAT de lucrul asta pentru ca vei strica totul, la inceput si eu am patit la fel si nu vreau sa iti spun cat de jenant a fost. Nu te gandi la nimic si lasa totul sa curga de la sine, mult succes si multa bafta!