| ItsMatrix a întrebat:

Intentionez sa am primul contact sexual al meu cu prietena mea(amandoi majori).
Desigur, sunt virgin atat eu cat si ea si normal, imi e frica mai ales mie. Vreau sa fie totul bine sa nu existe riscuri de a ramane doamne feri insarcinata.
Stiu. Prezervativele sunt baza. Ele opresc evenimentele nedorite. Asa ca am cumparat un Durex Extended Pleasure, care contin si ceva lubrifiant si ma face sa nu ma termin asa repede, dar in fine nu asta e problema. Problema e ca imi e frica mie, sa nu se rupa prezervativul. Cam ce trebuie avut in vedere cel mai important? Cum pot avea grija ca totul sa fie bine? Nu voi avea probleme cu boli cu transmitere sexuala nu? Chiar daca ii voi face si oral. Nici ea nu a mai avut contact inca. Deci ce sa fac sa nu mai am frica asta de "rupere a prezervativului ". Dar lubrifiant pe exteriorul prezervativului? Pot Folosi? E lubrifiant Durex care zice CLAR ca nu afecteaza prezervativul. Deci in rest cam de ce ar trebui sa am grija? Multumesc mult.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu dai in ea ca ghiolbanu nu se rupe, stai linistit.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca prezervativul este luat pe masura corecta a penisului tau, atunci nu se rupe.
Principala greseala a ruperii prezervativului in timpul actiului sexual este ca, baietii isi cumpara prezervative mai mari pentru penisul lor, prezervativ care se rasuceste in timpul actului sexual fiind atat de larg, si se rupe.
Cumpara mai multe numere de prezervative si vezi care ti se potriveste si sta perfect intins pe penisul tau erect, ca sa fii sigur ca nu se va rupe cand ai sex cu fata.

| mihai69 a răspuns:

Poți folosi lubrifiant, e chiar indicat.
Și nu, nu cred că TOTUL o să fie bine la primul contact. Dar exact asta îl poate face să fie mai deosebit și mai târziu să zâmbiți amândoi amintindu-vă de primele stângăcii.
Nu ai nicio treabă cu bolile dacă niciunul dintre voi nu a mai avut vreun fel de activitate sexuală cu alt partener până în prezent.
Și prezervativul nu se rupe decât dacă nu e pus corect. Sau dacă folosești lubrifiant pe bază de ulei. (ceea ce nu e cazul la tine).

| Sofer a răspuns:

Daca folosesti prezervativ nu are ce sa se intample decat intr-un caz nefericit cand se rupe.

| Kira5854 a răspuns:

Vorbeste cu ea si incearca sa facia sta cu mai putin de 10 zile inainte de perioada menstrala, pentru ca atunci ar trebui sa fie gata perioada cu ovulatia si ai deja 2 metode de protectia: cea a calendarului si prezervativul

| Ancient a răspuns:

Pune și tu 3-4 prezervative unul peste celălalt să fii sigur.
Și un ciorap, mai bine precaut decât tătic fără voie, nu?