| DarkMenLight a întrebat:

Cum pot invita o fata la un suc/intalnire? Cum i-aș putea spune că vreau sa ieșim?

Răspuns Apreciat de Editori
| Nemessys a răspuns:

Cea mai mare GRESEALA pe care o poti face, e sa-i propui
intalnirea intr-un mod prea GENERAL si lipsit de EMOTIE.
"Hai sa iesim la un suc… ce zici?"
"Ce planuri ai saptamana viitoare?"
"Hai sa ne vedem intr-o seara in care esti si tu mai libera!"
"Vrei sa ne vedem maine seara?"
Nu spun ca nu ai avea sanse de reusita chiar si cu variantele
astea, insa procentul este foarte mic. Poate accepta doar
tipele care te plac foarte mult din start si care asteptau sa faci
invitatia la intalnire.
Daca e o tipa cu care nu vorbesti de prea mult timp
si nu exista o conexiune mai puternica, e posibil sa te amane
la nesfarsit si sa nu primesti un raspuns concret niciodata, cel
mult: "mai vedem… depinde… nu stiu ce planuri am… nu stiu
ce o sa fac atunci…"
E MEGA important ca invitatia sa fie SPECIFICA si sa vina
pe fond EMOTIONAL.
1. Afla care e programul ei pentru perioada cand vrei s-o
inviti.
2. Nu te astepta sa fie neaparat de acord cu data si ora pe
care le propui tu.
3. Ramai flexibil si fa lucrurile usoare pentru ea.
4. Formuleaza intalnirea si cere-i o confirmare.
5. Invitatia vine pe un fond emotional, nu logica este cheia
aici.
"Heiiii, am o idee super tare si cred ca ti-ar placea maxim!"
Cu fraze de genul ii starnesti curiozitatea, o faci sa vrea sa
afle despre ce e vorba. Daca observi ca e interesata sa afle,
mergi mai departe si mai plusezi emotie in conversatie:
"Ca sa iti spun trebuie sa fiu sigur ca poti si tu… altfel nu
vreau sa te dezamagesc aiurea"
Curiozitatea ei creste, e si mai dispusa sa afle despre ce e
vorba, e atenta la tine si acum urmeaza sa afli care ii e
programul:
"Zi-mi in ce seara esti mai libera si ai 1-2 ore la dispozitie?"
Dupa cum observi, e important sa stii niste lucruri pana sa
lansezi invitatia. In felul asta ii comunici ca esti un tip relaxat,
ca tii cont de ea si de programul ei, iar toate astea venind pe
un fond emotional, de curiozitate, o s-o faca sa isi doreasca
intalnirea fara dubii.
E posibil sa raspunda mai vag la intrebarea legata de
program, ceea ce inseamna ca inca nu e suficient de implicata
emotional sau pur si simplu e ocupata.
Nu te opri aici! Continua sa pui intrebari de clarificare
(nu intr-un mod agresiv) ca sa afli cat mai multe despre
programul ei. Daca vezi ca nu e receptiva, nu mai insista.
Las-o moale, schimba subiectul si amana invitatia pana cand
energia interactiunii creste din nou.
"la cat te trezesti urmatoarea zi de dimineata?"
"cum arata programul tau intr-o zi?
"presupun ca seara iti place sa stai la cate-o poveste
interesata"
Ideea e sa duci lucrurile din aproape in aproape, nu sa sari pe
ea cu invitatia.
La partea de logistica si clarificare poti folosi atat intrebari cat
si presupuneri sau afirmatii precum:
"Spune-mi cum ai programul vineri!"

Cand deja lucrurile sunt clare si ii cunosti programul e
momentul sa-i lansezi invitatia (specifica):
"Esti o tipa faina/interesanta/misto (compliment), bine…
stii si tu asta laughing si vreau sa bem un vin/ceai/apa plata si sa
stam la povesti, vineri pe la 8-9! O sa fie o seara misto, o sa
radem mult si o sa ne simtim binewinking"

Sau ceva mai simplu,, Uite (numele ei), sa stii ca (ceva compliment) si mi-ar placea foarte mult timp, daca weekend-ul asta am iesi undeva impreuna sa ne simtim bine, tu sa-mi spui la ce ora, iar de locul intalnirii ma ocup eu happy ".

Gandeste-te ca e mai diferita decat clasicul,, Hei, vrei sa iesim la un suc?" Prin ceea ce e scris mai sus, TU NU O INTREBI daca vrea, tu deja o inviti, dar nu sub forma de intrebare.

Tine minte! Nu e o chestiune de viata si de moarte. Cu cat esti
mai relaxat cand o spui, cu atat mai bine. Daca esti tensionat
se simte si transmiti disperare.

Ce faci daca te refuza?
Stai linistit. Trebuie sa fii PERSISTENT nu INSISTENT.
Care-i diferenta?

Insistentul:
-Hei vrei sa iesim azi?
-Nu
-A ok
*Peste 2 zile*
-Buna, azi esti libera?
-Nu
-Bine.
*peste o saptamana*
-Hei nici in seara asta nu esti libera
-Nuuu.

Si tot asa happy.
Iar persistentul.
-Buna, ai vrea sa iesim in seara asta cam dupa ora 7?
-Nu, nu pot.
-Nu-i nimic, o sa poti candva.

-Pai nu stiu, sa ma mai gandesc
-Atunci hai sa ne gandim acum.

Intelegi? Perseverentul, NU accepta un refuz si isi urmareste clar scopul indiferent de obstacole in timp ce insistentul tot insista ca un plictisitor si obsedat si accepta usor un refuz. Adica el vede ca raspunde cu,, nu" dar dupa aia inca mai vorbesc 2-3 ore pe Facebook.Hm. ceva imi da cu virgula. happy

| Mosotti a răspuns:

Daca se plac reciproc merge orice, ce zici tu acolo e ca o reteta, nu e ok, daca e bine vine totul de la sine si nimic nu e rau daca se plac, daca il place, va accepta sa mearga si la suc si oriunde, abia ar astepta, daca nu il place, gaseste scuze si cum zici tu il amana, dar nu il amana ca o invita la suc, ci ca nu il place. Dar daca il place accepta orice doar sa fie cu el, sa vrea sa fie prietena lui.

Si cum atractia apare rapid chiar la chestie de minute de cand te vede, nu apuci sa zici ca e prea devreme sa fie ceva bun intre ei, deja cand el vrea sa o scoata la suc, deja ea de mult il place sau nu il place. Deci nu conteaza ca nu vorbeste de mult cu ea.

Asa cum e si invers, daca tie iti place o fata, si ea te invita la suc, o amani doar ca e asa vezi doamne neemotional? Fi serios, abia astepti, mergi cu ea si pe bloc la 12 noaptea. Asa este si invers, exact la fel, daca nu este asa, atunci din partea ei nu e atractie si atunci nu mai e cazu sa insiste, sa stea sa se gandeasca cum sa faca, si altele de genul.
Tu vezi o fata misto care te atrage, daca ea dupa 1 ora te invita la plimbare, o amani?! Doar ca e asa neemotional? Nu o amani!
Deci ce ai zis tu aici din pacate nu prea face parte dintr-o relatie unde atractia este reciproca, pentru ca daca atractia e reciproca, orice face, ce zic si unde o invita, va fi bine.

Si dupa aia devine totul emotional foaarte rapid! Discuta, se leaga discutia, isi zambesc, apoi urmeaza o apropiere, o imbratisare, un pupic dulce asteptat reciproc de amandoi dupa acel suc sau la acea banala plimbare. Amandoi reciproc incearca sa dea de inteles ca-l vrea pe celalalt, deci treaba va curge frumos.

| Nemessys a răspuns:

Ideea este ca in majoritatea cazurilor, trebuie sa stai dupa curu unei fete 2-3 saptamani pana sa ajungi sa iesi cu ea. Parca-s speriate de bombe,, da nu crezi ca-i cam devreme?" sau,, nici nu ne cunoastem asa bine". Serios. de parca le ceri sa se prezinte la un examen si folosesc scuza,, dar inca nu sunt pregatita, nu am invatat tot".
Pur si simplu unele (vorbim de pustoaice aici) nu inteleg faptul ca adevarata cunostinta se facea in realitate, nu in on-line. Dar ele fac tot posibilul ca sa-l cunoasca in on-line, ca apoi sa mai stea, sa proceseze daca chiar vor sa-l vada sau nu. Sa nu uit si de faptul ca majoritatea sunt AL DRACU de anxioase si au o stima de sine scazuta la 2km sub pamant, mai ales cand e vorba de un baiat de care le place. Iti dai seama cand zice un baiat dupa care este innebunita,, hei, vrei sa iesim?" ea in secunda 2 se uita in oglinda si INDIFERENT cum ar arata, zice ca e prea urata si apar filme de genu,, off... si daca nu o sa ma placa" si asa amana intalnirea. Sa nu mai uitam si de faptul ca daca tot vorbesc in on-line, in realitate ce o sa mai vorbeasca?

Deci sunt cazuri in care baiatul o invita,, prea repede" in oras si ca nu mai asteapta saptamani bune dupa ea, intelegi? Si o fata poate fi cu greu adusa asa repede in starea de genu,, abia astept sa ma invite in oras".
Si nu compara cum reactioneaza fetele vs cum reactioneaza baietii. Pentru ca evident ele se cred mai presus si,, au o imagine". Evident ca tu, ca baiat, nu amani pentru ca.ori stationezi pe partea dreapta, ori iesi cu ea. Deci nu prea ai de ales. Dar fata are de ales dintre tine si alti 10 care au invitat-o in oraswinking.

| Mosotti a răspuns:

Am inteles, dar aici vorbesti de fete cu probleme psihologice in general, ca si o fata normal sau un baiat normal accepta imediat daca le place de celalalt, daca au aceiasi nota, mare atentie, in general complexele apar la oameni cu note fizice mai mici, la ceilalti nu apare pentru ca isi cunoaste valoarea de piata si e invers "nu are cum sa nu ma placa". Eu m-am referit la note egale.
Si la note egale nu este ca eu stau pe dreapta dar ea are 10 altii, pentru amandoi avem la fel de multe sanse, daca fraieru are nota 6 si ea 9, e normal ca e cum zici tu, aia are alti 10 si el cucu, dar nu asa pun eu problema.

Nu o pun asa pentru ca nu consider relatie adevarata intre doi de note diferite, sau chiar note egale mici, pentru ca ala sau aia cu nota mai mica, e in inferioritate, dar cu note mari egale diferenta dintre fata si baiat nu mai exista, e egalitate. Altfel da, este cum zici tu. Toti baietii frumosi au 11 la poarta, asa cum are si ea 11.

Subiectul nostru nu stiu cum arata, dar daca avea o nota mare, nici nu mai ajungea sa puna aceasta intrebare, cel putin asa cred, pentru ca notele mari au tupeu, curaj, indrazneala, nu au complexe de inferioritate. El vede ca aia nu da nici un semn, si nu stie cum sa o invite caci simte ca e posibil sa nu accepte, tradus (posibil de fapt sa nu ma fi placut). Ca daca simtea de la ea semnale ca-l place, automat avea curaj chiar fara sa realizeze.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca te place vei simti, si abia asteapta sa ii zici sa vina la suc, la plimbare si unde vrei tu, am explicat lui Nemessys cum sta treaba, citeste aici la el. Si daca nu simti, daca va accepta sa mearga unde vrei tu, e clar ca te place, daca nu accepta, nici nu mai conteaza sa mai continui cu altceva.
Deci nu iti face probleme, doar sa te comporti okey, atat, sa fi imbracat decent deci nu rupt sau murdar, de nimic altceva nu ai nevoie.
Pentru ca daca te place, nu conteaza unde o inviti, va accepta doar sa fie cu tine.

Si ca sa vezi ca asa este, gandeste-te ca tie iti place o fata mult, si aia te invita undeva, nu te duci? Mai conteaza unde te invita? Asa e si invers, am zis si lui Nemessys, ce zice el se intampla daca aia nu te place adica sa nu ii convina ca o inviti la un suc sau plimbare.
Deci incearca cu curaj, si vezi daca de fapt te place sau nu, chiar e un bun test asta cu sucu si plimbarea!
Simplu "ce zici, mergem la o plimbare? La o terasa?", si gata, vezi ce se intampla, nu te feri de asta ca oricum nu scapi de realitate, nu accepta, inseamna nu te place si punct.

| Rihhana1 a răspuns:

Ii lasi un mesaj pe Facebook, ii scrii ca este draguta si ca ai vrea sa iesi cu ea la un suc.

| elaventurero a răspuns:

FaraSensTv pe YouTube!winking?☺️

| L001 a răspuns:

Până ce nu capeți încrederea în tine de a lua decizii și de a arăta că tu ești bărbat în carne și oase nu se va primi să o scoți la un suc. De regulă nu e complicat să o chemi la întălnire dacă ea te place Ea va spune,, DA" atunci când se va simți bine în jurul tău și va mai dori să petreacă timpul cu tine la un suc, dacă nu simte atracție emoțională față de tine nu o vei convinge cu nici un fel de fraze să iasă. Trebuie să o apropii mai mult de tine ca să faci lucruri de genul ăsta.

| ZZTop a răspuns:

Hei pisi, ce zici, te combin la un suculet?