| BabyGirl06 a întrebat:

Cum pot sa ma bag in seama cu un baiat sau sa il fac pe el sa vorbeasca cu mine? Vreau ceva gesturi cum ar fi sa il calc "din greseala" pe picior si dupa sa ma scuz sau sa ii ating mana... sau alte modalitati. happy Tin sa spun ca sunt mai timida si as vrea mai mult sa ma bage el in seama big grin

Răspuns Câştigător
| Angelique a răspuns:

Incearca sa deduci ce-i place "lui" la o fata.
Studiaza-le pe fostele lui prietene: sunt tipul mai galagios sau mai tacut, mai serioase sau mai distrate? De asemenea, incearca sa identifici motivele pentru care relatiile lui au luat sfarsit, lucrul care ii pune capat rabdarii. Nu trebuie niciodata sa te schimbi pentru un baiat, dar e obligatoriu sa*ti scoti in evidenta calitatile dupa care stii ca e innebunit.
Nu trebuie sa iti schimbi look-ul pentru a impresiona un baiat – daca nu te place asa cum esti, nu te merita! Dar te vei simti mult mai sigura in aceasta " misiune de cucerire " daca stii ca si un aspect ingrijit.
Asa ca acorda-ti cateva minute si aranjeaza-te! Asta nu inseamna sa te ingropi sub straturi groase de farduri, glossuri – nimic strident, tipator. Lasa sa iasa la iveala stralucirea ta interioara.
Nu ma refer la o privire aruncata dintr-un colt al discotecii in celalalt – ne gandim la o privire directa in ochii lui, lunga (de 3 – 4 secunde), care sa-i semnaleze ca te intereseaza! Baietii pot fi timizi uneori si au nevoie de confirmari. Nu are de unde sa stie ca-l placi decat daca ii arati acest lucru. Nici el nu este foarte sigur pe el si ii este teama de esecuri, de un refuz. Acorda-i exact atat atentie pana pricepe ca il placi, dar nu peste masura de insistenta – doar vrei sa pari interesata, nu disperata!
Care-i punctul lui sensibil? Afla care e echipa lui preferata de fotbal, care sunt programele TV preferate, care e pretiosul lui joc pe calculator, ce cantec fredoneaza sub dus, ai prins ideea... Apleaca discret urechea la discutiile pe care le poarta sau aplica din nou tactica cu trasul de limba a prietenilor lui, pentru a afla care sunt pasiunile lui, ce-i place si ce nu.Dac va afla ca aveti preferinte si interese comune, (ca din intamplare, bineinteles, atunci cand in sfarsit veti ajunge sa stati la un chat mic, face to face), va crede ca esti fata visurilor lui. Nu uita, de acum esti oficial mare iubitoare de fotbal si RPG – uri!
Planuieste-ti atacul cu meticulozitate – sincronizarea e esentiala! Incearca si reuseste sa-l prinzi pe baiatul tau cand e singur – altfel s-ar putea sa fie prea mult sub influenta privirilor celorlalti si ar putea sa se comporte invers decat ar vrea, doar pentru a-i impresiona pe amicii lui (baietii sunt in stare sa faca ce nici prin gand nu-ti trece pentru a arata ca sunt stapani pe ei, ca n-au nici o treaba cu feeling-urile, ma-ntelegi...).
Si nu-l face sa se simta incoltit sau prada usoara – nimeni nu se simte atras de comportamentul obsesiv.
Cand vorbesti cu "pasiunea" ta, incearca sa-ti pastrezi calmul. Arata-i ca te intereseaza sa stii cat mai multe despre el – pune-i multe intrebari si evita sa vorbesti despre tine! Baietilor le vine greu sa vorbeasca despre sentimentele lor cu prietenii lor, asa ca o prietena de sex opus, care e simpatica si intelegatoare si care ii asculta ar fi partenerul perfect.
Daca are o pasiune mai deosebita pentru o trupa de muzica anume, nu uita sa-l intrebi ce crede despre ultimul lor CD, sau vezi daca a reusit sa prinda seara trecuta emisiunea lui preferata. Sfat: niciodata sa nu-i pui unui baiat pe care il placi o intrebare la care nu poate sa-ti dea un raspuns imediat. Daca respecti regula asta, ai sa vezi ca o sa se simta imediat atras de tine si de felul in care discuta cu tine.
Fa-i si tu un compliment!
La capitolul asta trebuie sa fii subtila – nu vrei sa creada ca esti o prefacuta! Cdar un comentariu aruncat asa... ar putea sa-i schimbe toata ziua (in bine) – trebuie sa afle ca parul ii sta grozav, ca adidasi lui sunt foarte cool! Fii atenta la reactia sa. Daca roseste si piuie multumit, ai nimerit-o. Daca iti intoarce o privire rece, s-ar putea sa iti racesti gura de pomana.
Daca ai facut rost de numarul lui de telefon, esti pe cale sa te apropii de obiectivul tau, pentru ca acum poti sa-i trimiti "textele" tale prin SMS. Ai putea incepe ca o admiratoare secreta (nici un baiat nu ar putea rezista unei asemenea abordari, pentru ca au imaginatie foarte bogata). Nu-ti dezvalui identitatea decat atunci cand esti convinsa ca e "prins".
Invita-l in oras! Nu conteaza daca faci pasul asta prin sms, telefon sau (uf, ce greu!) fata in fata. Propune-i sa mergeti la film sau, pur si simplu, sa va plimbati. Poate nici sa nu fie o "intalnire" oficiala, poti sa gasesti un motiv comun de a face ceva impreuna (cumparati bilete la un concert la care are si el de gand sa mearga, luati un cadou unui prieten comun etc. ) - rezultatul e acelasi: iesi cu el, e penultimul pas.
Si in sfarsit...
Fii tu insati!
Acesta e cel mai important lucru si singura cale prin care o relatie poate functiona. Daca baiatul nu se indargosteste si el de tine, poti sa fii sigura ca mai sunt tone de tipi draguti si simpatici. Nu are rost sa iti pierzi timpul cu cineva care nu vede ca tu esti de fapt cea mai cool tipa si cea mai potrivita. Asa ca trebuie sa stii cand sa te opresti. Oricum, daca dupa toate astea nu "a cazut" pentru tine, trebuie ca e mare tantalau – inca un motiv in plus sa iti indrepti planul catre cineva care te merita (ce-ai de pierdut?).
Sper ca ti-am fost de folos!winking

2 răspunsuri:
| cherrybomb a răspuns:

Daca il calci pe picor ai grija sa nu te jigneasca nimanui nu ii place sa fie calcat pe picior

| LittleLili a răspuns:

Aceeasi preoblema am avut-o si eu.
daca te baga in seama inseamna ca ai sanse. daca nu... nu
sorry dar nu stiu ce sa iti spun.
incearca sa te dai pe langa el si vezi ce reactie are. poarta-te frumos cu toata lumea si ai sa vezi ca nu o sa ai probleme. discuta cu el, ajutal, gaseste lucruri in comun. sper ca te ajuta afatul meu. la mine a functionatwinking