| Medeeavanessa a întrebat:

Cum pot sa scap de gelozie, posesivitate?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Raven a răspuns:

Gelozia e de fapt un semn de lipsă de încredere în sine. Faptul că te îndoieşti de partenerul tău se traduce prin faptul că te îndoieşti de tine însăţi. Sau, şi mai precis, de capacitatea ta de a te face plăcută, de a seduce, de a fi iubită pentru ceea ce eşti cu adevărat. Gelozia poate să pară iubire dar e de fapt sora ei vitregă. Posesivitatea poate fi văzută și ca o încercare de a-i controla celuilalt viața. Atâta timp cât nu ai încredere în tine, nu vei putea avea încredere în el și implicit n-ai să scapi de gelozie. Va fi întotdeauna mai presus de tine, orice ai încerca.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti scapa doar prin autocontrol!

| corbulalbrosu a răspuns:

Gelozia reprezinta de fapt o BOALA INCURABILA de care NU se poate scapa definitiv indiferent de cat de bine, de mult timp este urmat cu ''sfintenie'' tratamentul prescris de medicul psihiatru. Prezinta-te de buna voie pana NU este prea tarziu la o consultatie psihiatrica strict necesara in astfel de cazuri. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu ai cum să scapi însă poți încerca să ai mai multă încredere în persoana iubită.

| Plato a răspuns:

Slabe sanse sa scapi.
Incearca doar sa ai incredere ca partenerul nu te-ar insela.

| Crackman a răspuns:

Tu mai devreme ziceai cum sa afli daca te iubeste, acum cum scapi de gelozie.
Intr-o telatie trebuie sa ai incredere in partener ( nu zic sa crezi tot ) dar trebuie.

| Gofigi a răspuns:

Poți sa scapi daca înveți să ai încredere în cel de langa tine