| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de masturbare? Fac asta de 1-2 ori pe zi si nu ma pot abtine.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Daca n-ai o relatie sanatoasa, fa-ti una. CEL MAI SIMPLU ȘI DE DORIT
Nevoia de eliberare sexuala este una legitima, mai ales in cazul barbatilor. Lucreaza la a-ti crea o relatie (de prefabil de lunga durata) unde sa-ti poti implini in siguranta, impreuna cu partenerul/ partenera ta, nevoia sexuala.

In timp ce exista totusi si persoane care doresc sa ramana in celibat, si sa-ti directioneze toata energia sexuala catre altfel de activitati nonsexuale, cea mai mare parte a oamenilor de pe planeta asta aleg totusi sa-si urmeze instinctele naturale si sa se angajeze intr-o relatie.

Daca iti e greu sa-ti faci o una, atunci poate ai nevoie sa lucrezi la imaginea de sine, sa-ti imbunatatesti abilitatile de comunicare si relationare, si sa scapi de acele credinte interioare distructive care te saboteaza (gen: sunt urat, sunt prea scund, sunt prea gras, etc.).

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sierra1):

Povesti!

| Alex2o17 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De acord cu tine in prima parte, dar ideea de a lucra la imaginea de sine e folositoare

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Alex2o17):

Cine vrea o persoana, o vrea pentru ce este, nu pentru ce vrea sa para ca este. Altfel intram in... fals.

6 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu zic ca nu trebuie sa renunti, doar trebuie sa o raresti. O sa vezi ca daca o faci doar la 3-4 zile este mult mai placut. Daca nu vrei, de ce o faci? Abtine-te. Fi barbat, ca a nu te masturba e "un beneficiu".

Da, desigur, daca renunti la masturbare o sa ai mai multe beneficii:
1. Nu o sa te mai doara cotul, ca nu o sa dai de perete cu el in baia stramta.
2. O sa ai mai multa substanta in creier, ca sperma care se absoarbe se urca la el.
3. O sa aflii cum este sa fii tanar si nelinistit. (stresat si nervos)
4. O sa ai mai mult timp de invatat.
5. O sa ai vise umede.
6. O sa-ti dezvolti abilitatile de a desena harti. Ma refer la cele pe care le vei face noaptea in pat.
7. O sa te poti lauda ca faci parte din procentul de 6% de baieti care nu se masturbeaza.
8. Nu o sa-ti creasca par in palma.
9. Vei avea mai multa putere, ca se adauga cea scursa prin sperma.

Si ultima, singura concluzie care este adevarata (dar din pacate nu e beneficiu):
Vei merge la medic de doua ori de mai multe ori, dacat daca te-ai masturba.

Dar sa pledez si pentru.
Elevii, sfătuiţi să se masturbeze sau să facă sex de două ori pe săptămână
Potrivit The Telegraph, pliantele recomanda elevilor sa faca sex sau sa se masturbeze de doua ori pe saptamana si are tiparit sloganul: "Un orgasm pe zi tine doctorul departe".
Mai mult, copiii sunt indemnati sa consume zilnic fructe si legume, sa faca sport cel putin 30 de minute pe zi, de trei ori pe saptamana.
Autorii pliantului spun ca de prea mult timp expertii s-au concentrat asupra sexului protejat si a relatiilor, ignorand motivele principale pentru care majoritatea persoanelor fac sex.
Steve Slack, directorul centrului HIV si Sanatate Sexuala din cadrul NHS, unul dintre autorii pliantului spune ca initiativa lor ar putea incuraja multi tineri sa amane momentul in care isi pierd virginitatea, astfel incat atunci cand o vor face sa fie siguri ca experienta va fi una placuta.
Slack mai precizeaza ca, daca tinerii din ziua de azi sunt suficient informati despre sex si sunt capabili sa ia singuri decizii in cadrul relatiei cu persoana iubita, atunci au tot dreptul la o viata sexuala placuta intocmai unui adult.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Facand sex, iti faci o iubita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul pas este să renunți naibii la pornografie.