| Hammurabi a întrebat:

Cum pot unii să se îndrăgostească atât de rapid de persoane pe care aproape nu le cunosc?
Doar din vedere?
Sau confundă la greu "atracția fizică" cu "îndrăgosteala"?

Ce fenomen mai poate fi și ăsta?
Se "îndrăgostesc" și suferă, dar ei nu știu nimic despre persoana respectivă.
N-au vorbit niciodată, nu știu ce caracter are, nu știu ce gândește și cum gândește... nu știu mai nimic.
Și totuși spun că îl/o iubesc de nu mai pot respira.
Și sunt persoane de peste 20 de ani, Nu de 14-15 ani.

44 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu este adevarat, poate doar acelea care si au dorit foarte mult, tine tot de psihicul fiecareia. Unele doar asa isi vad sensul in viata, normal ca il iubesc eventual chiar si dinainte sa fie insarcinate. Eu am prietene care au nascut relativ recent, mi au spus cum stau lucrurile, iubirea adevarata vine pe parcurs.

| Hammurabi explică (pentru Emma30555):

Nu te contrazic.
Că n-am argumente. Eu n-am "rămas" până acum. laughing

| EcceHomo a răspuns:

În primii ani din viata, din relația noastră cu figura de atașament de sex opus, noi învățăm un tipar de atractivitate. Mai târziu, când întâlnești acel tipar, fie și în chestii minore, cum ar fi zâmbetul sau vocea, orice îți amintește de acel tipar, te îndrăgostești. Nu ai scăpare. happy
Mie mi se întâmplă des. Deși știu ca e o proiecție de tipar, tot nu scap.

| oglindasultanului a răspuns:

Izolat social, viata sedentara, chestii din astea, cum vede un "om" e f afectat emotional.

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Curios. La mine e chiar invers.
Dacă se întâmplă să cunosc o tipă și fac cea mai mică analogie/asemănare cu maică-mea... adio.
S-a dus totul. laughing
Cu toate că eu o iubesc pe maică-mea și mă înțeleg foarte bine cu ea. Dar... sunt două universuri total diferite și extrem de îndepărtate.

| Hammurabi explică (pentru oglindasultanului):

Ar putea fi și asta o explicație.
Dar de "îndrăgosteala" asta aud destul de des și de la f. multe persoane.
Chiar toate sunt izolate social și au viață sedentară?

| oglindasultanului a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca auzi de pe net, probabil e un cont nou facut de aceeasi persoana care o stii deja. Si mai important, ca pe net se aduna "ei".

| oglindasultanului a răspuns (pentru Hammurabi):

Pentru ca o respecti pe femeia care iti este mama, si orice fata ii seamana, devine "ea", nu gandesti astfel. Si eu am patit faza cu "seamana cu tata" nu ma atrag genu acela de tipi, si cred ca-i ranesc rau.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, ți s-a modificat tiparul.
Analogiile nu se fac constient.Cand începi sa conștientizezi proiecția, ai trecut la nivelul următor.

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Mie îmi sună total ciudat și anapoda,
Chiar dacă o iubesc pe maică-mea, pentru că e maică-mea, ca gen de femeie, nu mi-ar place de nici o culoare.
Am cu totul alte preferințe/gusturi.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai și eu ce îndrug aici, omule? Spun ca ești avansat. laughing
Avansatule. tongue

| Hammurabi explică (pentru EcceHomo):

Am înțeles ce ai spus. laughing
Eu încercam să-ți zic că mi se pare o chestie normală.
Adică ăsta ar trebui să fie cursul normal al lucrurilor. Nu?

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Da, așa stă treaba cu îndrăgosteala aia oarbă. Nu îți pasă cum gândește, nu te interesează caracterul, dacă respiră în 4 timpi, cum a învățat elefantul tău că e bine să respiri, ești pierdut. happy

Răspuns utilizator avertizat