Întrebare recomandată | GodKnows a întrebat:

Cum poti sa iubesti pe cineva?

24 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cand descoperi persoana care si pe dinafara si pe dinauntru incarneaza visele tale de-o viata, fara vreo sansa sa te dezamageasca vreodata, e imposibil sa nu o iubesti!
Omul nu e facut sa traiasca singur si o viata intreaga isi cauta jumatatea perfecta, cauta corespondenta perfecta intre el si ea.De multe ori se inseala si doar se indragosteste, din oboseala de a cauta mereu fara sa gaseasca, ba chiar se multumeste cu ce a gasit si ramane acolo...intrebandu-se peste ani cu ce a gresit si ce nu merge.
Altii,insista si continua sa caute,jumatati orfane ale unui intreg neimplinit si izbutesc sa descopere ceea ce-si doresc,acestia sunt cei ce iubesc.
Graba si entuziasmul din adolescenta te fac de multe ori sa imbogatesti persoana draga cu calitati inexistente,inca nu stii exact ce cauti si ce vrei,nu stii ce inseamna viata in doi si e complicat sa descifrezi corect un gest, o privire sau o intamplare, te indragostesti si ai siguranta ca ai gasit persoana perfecta...dar nu iubesti.
Sa iubesti, inseamna sa-ti regasesti sufletul in celalalt si orice ai face sa-i aduca fericire si invers.
Cum poti iubi, ai intrebat...insistand,simtind,cautand!
Foarte buna intrebare.
Nu stiu daca vei intelege si raspunsul meu, saptamani as discuta cu tine despre asta.
happy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca tu esti bun, si ai ceva de oferit altcuiva, pe care il admiri pentru ceea ce vezi si ce iti insipra, poti avea sanse sa ajungi si sa iubesti, dupa ce intai esti atras puternic, te indragostesti mai apoi, si abia mai tarziu ajungi sa si iubesti. Success! (atentie la maniere, vocabular, igiena si restul.)

| yellowalien a răspuns:

E un lucru care vine natural în momentul în care ești atras de cineva pentru felul său de a fi și ceva mai mult de atât. Iubești pe cineva în momentul în care îl accepți așa cum e, cu bune și cu rele. Dar cu toate astea iubirea e un sentiment profund și greu de explicat.
PS: A nu se confunda cu îndrăgosteala, pentru că aceasta din urmă are un termen de valabilitate destul de scurt.

| GodKnows explică (pentru yellowalien):

Ce te face sa crezi asta?

| GodKnows explică (pentru yellowalien):

Ce te face sa crezi asta?

| yellowalien a răspuns (pentru GodKnows):

Experiența.

| ZEU93 a răspuns:

God knows...

| AtateaConditii a răspuns:

Să il cauți prima dată.

| AdyAdeluş a răspuns:

Simplu. Atunci când observi ca ai multe în comun cu cineva, când vezi ca poți avea încredere și simți ca va fi mereu acolo pentru tine și ca nu o sa te lase niciodată singur/a și ca, dacă vei avea nevoie va fi mereu acolo pentru tine. Atunci când simți toate astea înseamnă ca iubești o persoana. Dacă îți pasa de ea, dacă atunci când ea e trista, parcă ești și tu.

| Copac13 a răspuns:

Sti ca intrebarea asta nu prea are sens dar cand iubesti pe cineva vei sti

| mont a răspuns:

Daca esti fata trebuie sa dea de tine unu cu multi bani sau incerci sa te dai la unu cu bani. Daca esti baiat te uiti dupa o fata care sa fie multumita de situatia ta materiala, daca nu ai bani e dificil, dar poti si atunci sa incerci cu ajutorul altor calitati.

| Mussette a răspuns:

E foarte simpu. E ceva inevitabil... uneori nevrand, poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm, bună întrebare. Deci este simplu, ori iubeşti, ori nu iubeşti. Vrei nişte tutoriale?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu a descrie in cateva simple cuvinte, intreaba-te pe tine asta, caci daca ai parinti, cum poti sa-i iubesti si de ce.

| unknøwn a răspuns:

Experimentezi emotii pozitive alaturi de persoana respectiva si creierul o sa elibereze oxitocina in corp. Creierul tau o sa asocieze emotia pozitiva cu persoana respectiva si PAC, asa.

Bineinteles ca pentru asta trebuiesc indeplinite anumite conditii. Ca de exemplu poti sa experimentezi emotii pozitive si cu cineva pe care nu iubesti.

| Danişor a răspuns:

Salut! pai este un lucru care vine natural in momentul in care esti atras de cineva pentru felul sau de a fi si ceva mai mult de atat.Toate cele bune happy

Răspuns utilizator avertizat
| TheMiningSheep a răspuns:

Nu raspundeti! E extraterestru si ne studiaza sentimentele! Ajutoooooooor!
laughing

| anonim191 a răspuns:

Cu toata fiita ta.este singurul mod de a iubi.nu conteaza ca este sora, frate, iubita, iubit, parinte.singurul mod de a iubi este de a pune propia-ti persoana pe planul 2 dupa persoana la care tii.nu te gandesti la riscurile care vin cu asta ci doar iubesti. fara a judeca, fara a invidia, fara egoism sau a astepta iubire inapoi. iubirea este perfecta, prea perfecta pentru majoritatea oamenilor. iubirea te face sa uiti de tine si simopla prezenta a ceiluilat sa iti faca ziua mai buna. iubirea ofera intelegere, sustinere si bineinteles comunicare.singura religie care ar trebui sa existe este iubirea.

| Pocahontas6 a răspuns:

Iubirea este neconditionata!

| AndrewRO1234 a răspuns:

Frate, e un lucru care vine din inimă, nu alte organe, deci poți să îțî alegi o iubit/ă prin iubire..de exemplu dacă și ia/el te iubește.

| MaryaS17 a răspuns:

Iubirea este un lucru unic il simti sau nu il simti iar atunci cand vei gasi persoana potrivita pentru tine vei simti asta.

| danielamutu a răspuns:

Acum doar pe FB

| HopTzop a răspuns:

As raspunde cu nick-ul tau. xD