| AndutzaTa a întrebat:

Cum reusesc sa uit o persoana pe care o vad zi de zi pe facebook si care o am si in minte?! Am fost cu baiatul respectiv impreuna si am avut o relatie frumoasa, dar ne-am despartit! Eu inca il iubesc, dar el si-a gasit pe altcineva si de fiecare data cand mai vorbim si noi ca amicii el imi spune cat de indragostit e de acea persoana? Ce sa fac? !

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Se pare ca tu,inca,nu te-ai despartit de el,doar el de tine!
Vindecarea oricarei rani se face din interior spre exterior.
Iar tu vrei ca exteriorul sa para vindecat,in timp ce in interior rana inca sangereaza!
Ca sa poti sa dicuti amical cu el,trebuie sa intelegi si sa accepti ca v-ati despartit, sa nu mai speri intr-o intoarcere-minune si atunci, vei putea sa asculti zambind micile lui fanfaronade sentimentale...happy
Ca sa te vindeci pe dinauntru, ar trebui sa fii putin mai realista, cred.Adica,sa pui si tu punct ca sa poti respira,in sfarsit,in voie.
Speranta ca va veti impaca te tine in loc cu promisiuni inselatoare care iti fac rau numai tie,el a trecut peste,si-a vazut de viata, are si o iubita de care e indragostit...e un exemplu clar cam ce ar fi trebuit sa faci.
Nu sta sa suferi, nu te rani singura.
Nu minimalizez durerea si suferinta ta, stiu ca sunt imposibil de indurat, dar cu totii am reusit sa le induram...acest "imposibil" este,de fapt,refuzul fiecaruia sa se desprinda din vechea relatie.
Pune punct.
Stai si gandeste-te,analizeaza si obliga-te la unica concluzie logica,adica sa lasi relatia voastra in trecut,ea s-a incheiat.
Te vei simti mult mai bine,abia acum iti oferi sansa sa iti retraiesti viata din nou,pana acum traiai in umbra amintirilor.
Vorbeste mai putin cu el, deocamdata nu ai puterea necesara sa-i fii amica, nu-i suporti destainuirile.
Dar urmeaza-i exemplul si continua-ti viata, vindeca-te si in interior, accepta ca totul s-a terminat si vei fi din ce in ce mai bine!

| AndutzaTa explică (pentru greece12):

Va multumesc pentru aceste sfaturi minunate si pentru toate aceste cuvinte frumoase! Voi lua in considerare sfaturile dvs. happy

| greece12 a răspuns (pentru AndutzaTa):

M-as bucura sa fii bine, cu adevarat bine!
happy

| darrio2007 a răspuns:

Blocheaza persoana.Pe Facebook.In felul asta nu ai sa il mai vezi zilnic.Dar ma indoiesc ca vrei sa o faci.Chiar nu poti rezista fara sa il vezi.Altfel nu intrai zilnic pe Facebook.

| Awesom a răspuns:

Tu trebuia sa rupi legatura de tot cu el.Si sa-l stergi de peste tot, sa-i rupi pozele si apoi dupa un timp vei scapa de el.

| sofisis a răspuns:

Da de ce iti faci singura rau?
De ce nu il scoti de pe facebook?
De ce mai vb cu el?
Cum crezi ca ai sa-l uiti daca tu tot vb cu el si te incapatanezi sa aflii cat o iubeste el pe fata aia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a trecut prin cap sa-l stergi din Facebook? Daca ceva iti face rau, il scoti din viata ta. Tu poti face asta cu doar cateva clickuri de mouse. Nu trebuie sa fii geniu ca sa vezi asta, trebuie sa fii prost ca sa nu o vezi, intr-adevar...

| m1dn1gh7 a răspuns:

De ce încerci să-l uiţi dacă încă îl iubeşti? Îţi vei face doar rău. Mai bine încerci să vorbeşti cu el şi să-i spui ce simţi pentru el. happy
Numai bine!

| vRemi a răspuns:

Nu trebuie sa il uiti, asta se intampla de la sine.

| SebastianCMT a răspuns:

Daca iti spune ca e indragostit de acea persoana, clar ti-a dat de inteles ca nu mai poate fii nimic intre voi. Se in tampla la multi sa se ataseze prea tare si prea mult de o persoana. Dar incearca sa nu mai vorbesti cu el sa nu il mai cauti pe scurt sa nu mai ai nici o legatura cu acea persoana si asa vei uita de ea.

| Solitude15 a răspuns:

Incearca sa nul mai bagi in seama nu mai vorbi cu el fa-ti alt prieten viata continua

| dinhoo a răspuns:

Sa nu-l mai bagi in seama. Sa iti faci un prieten nou si sa iti vezi de viata ta.

| ILoveYou26 a răspuns:

Sa-l bagi la blocat pe facebook, chiar daca inima nu te lasa, si o sa fi curioasa sa afli ce mai posteaza pe facebook, daca mai e cu acea fata sau nu.Dar vazandu-l in fiecare zi pe facebook, nu vei putea sa-l uiti curand.
Sau eventual sa-ti stergi facebook-ul ceva timp.
Si oricum ca sa-l uiti cat mai repede, nu mai vorbi cu el, lasa-l sa fie fericit langa acea fata, ca oricum nu ai ce sa vorbesti cu el..Decat sa-ti zica cat de indragostit e de ea, mai bine nu mai vorbesti cu el, si rupi orice legatura.
Iti zic eu, ca daca il vei baga la blocat, si vei incerca sa fi puternica, si sa vorbesti cu alt baiat, sa te atasezi de altcineva..si mai ales sa vrei sa-l uiti, vei reusi.