| FilosofulDepresiv2022 a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai simt nevoia de iubire?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

Anafrodisiace. Fara dorinta sexuala nu mai exista sentimente de iubire.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Anafrodiziac

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Există la farmacii medicamente și remedii naturiste din plante.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cristina12387 a răspuns:

Parerea mea este ca nu rezolvi nimic daca stai singur si te intrebi: "cine sunt eu?" sau "cum sa ma iubesc?". Ca sa invatam sa ne acceptam pe noi insine este nevoie sa si relationam cu ceilalti. Ca sa inveti cum sa fii tu insuti este nevoie sa relationezi cu altii. Parerea mea este ca ti-ar face bine sa te imprietenesti cu fete ca sa incepi sa le cunosti si sa te obisnuiesti cu ele. Nu trebuie neaparat sa rezulte o relatie stabila. De fapt, chiar faptul ca nu intri intr-o relatie stabila cu o persoana cu care nu te-ai potrivi pe viitor este cea mai buna metoda pentru a-ti mari sansele sa pastrezi legatura cu ea. Gandeste-te ca atunci cand cineva intra intr-o relatie stabila si a mai fost si in alte relatii inainte, de foarte multe ori, partenerul/-a actual/-a ii cere sa renunte la prietenia cu fostii, chiar daca exista limite clare. Pe cand, atunci cand ai fost doar prieten cu o persoana de sex opus ai sanse mai mari ca partenera sa accepte acea persoana. Apropo, legat de fata aia despre care ai tot postat, daca as fi in locul tau eu i-as scoate block-ul si i-as da niste mesaje in care sa-i explic pe larg tot ce s-a intamplat. Ai putea sa-i spui tot ce ai gandit in momentul X sau Y si de ce ai fost asa de pasiv. Ai putea sa-i spui ca lipsa de experienta si-a spus cuvantul si ca ai vrea sa fiti prieteni pentru ca e de inteles ca i-ai tradat increderea si ca nu mai vrea sa fiti impreuna. Sunt sanse mari ca si ea sa fie la fel de confuza ca tine legat de ceea ce s-a intamplat intre voi. Nu stiu daca ar vrea sau nu sa vorbeasca cu tine, dar daca as fi in locul tau as incerca, dar tu faci cum consideri.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Cristina12387):

I-am dat unblock si am lamurit faza si mi-a spus ca voia sa fim doar prieteni! Acum nu mai vrea nici asta! Ne mai reactionam din cand in cand la story-uri, dar atat!

| Cristina12387 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu prea ar mai fi avut sens pentru ea sa recunoasca ca a vrut o relatie, din moment ce in prezent nu mai vrea. S-ar fi complicat cu explicatii incomode daca ar fi spus asta. Dar, este foarte neplacut pentru cineva care te place sa vada ca te porti pasiv la tot ce face si nu iei initiativa si nici nu prea reactionezi la ce face. Sunt multe persoane care au retineri si in relatii amicale cand doar ei initiaza conversatiile sau cand sunt amanati de mai multe ori legat de iesiri, daramite intr-o potentiala relatie stabila. Important este sa recunosti ca te-ai purtat prosteste si sa inveti din greseli. Ar fi bine sa te mai imprietenesti cu fete si sa incepi sa le cunosti mai mult si sa te cunosti si pe tine in raport cu ele. Iar, cand vei avea o relatie stabila, astea vor fi experiente care te vor ajuta.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invata arta mgtow, libertatea noastra e cea mai de pret.

| ania a răspuns:

Spune-i tot ce ai pe suflet lui Dumnezeu, citeste Noul Testament, Psalmii cu rugamintea ca El sa iti vorbeasca prin cartea lui. Cand experimentezi iubirea Creatorului nu mai esti depedndent de iubirea oamenilor.

| Violleta2022 a răspuns:

Defineste "iubirea" asta de care tu ai atata nevoie?
Te referi cumva la sex?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Violleta2022):

Sa am pe cineva caruia sa-i pese de mine, de care sa fiu aproape, pe care sa-l strang(sa o strang de fapt, dar ok)in brate, si da, mai pe urma si sex! Dar oricum, nu voi avea asta niciodata happy!

| Violleta2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

De ce nu vei avea asta niciodata, esti impotent sau ai un handicap care ar indeparta fetele?

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Violleta2022):

Handicapul meu este ca sunt urat si inadaptat social la aproape 19 ani! 2 probleme cruciale pe care nu le pot rezolva!

| Violleta2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Uratenia si inadaptibilitatea la 19 ani nu-s probleme cruciale, fiindca poti sa inveti sa fii social, daca iti impui asta.
Oricum esti micut la 19 ani, inca adolescent, nici macar nu ai intrat in viata de adult si tu deja inventezi probleme grele, ireale.
Sa stii, cel putin 50% din populatia globului nu sunt oameni frumosi si totusi, 90% din ei isi gasesc un partner de viata si un sufletel de om, care sa-i iubeasca asa cum sunt.
Frumusetea exterioara este trecatoare si apreciata doar de oamenii superficiali, fiindca adevarata valoare o dau sufletul si comportmentul tau!

| Violleta2022 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Constat ca esti teribil de incapatanat, odata ce nici macar nu esti capabil sa intelegi ce-ti spune omul...
Dar ma rog, este viata ta si daca vrei sa mori prost, refuzand cel putin sa inveti, atunci esti invitatul meu!

| SilentRain a răspuns:

Cască ochii, e suficient sa fii realist

| Werrich a răspuns:

Multumesc pentru funda! ^^

| Seba2013 a răspuns:

Filmul The Music Teacher de Gérard Corbiau incepe cum Juaquin renunta sa mai cante in lumea scenei.
El a castigat un duel de canto intr-un concurs si de atunci a ineput sa se instraineze in lumea scenei. Era foarte bun dar spiritul i-a spus sa renunte sau sa tina post printr-un simptom. El a avut valoarea sa renunte si sa traiasca ocult de lumea scenei. El a schimbat destinul care spune ca venim prea târziu pentru zei si prea devreme pentru ființă. El a vrut sa ajunga la timp pentru zei si sa petreaca timp cu ei.
Freud sau Empedocles vorbeste de 2 forte: una care uneste si alta care separa. Filotes ne uneste si neikos ne separa. Trebuie sa invatam acest neikos pentru a ne diferentia de aceste argumente arhetipice care vor sa ne instraineze si elimine ca subiecti. Dionis trebuie sa moara si resusciteze ca sa nu fie prins si captiv in aceste argumente.

| vasile2222 a răspuns:

Sa te iubesti pe tine.

| Silviu0792 a răspuns:

Sa iti tai poola, funda >

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Silviu0792):

Asta i-am spus lui shookdazed! Dar ajuta? Gen, asa nu mai simti nevoia de sex! Dar emotional, nu ramai la fel?

| Silviu0792 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Bineinteles ca ajuta, nu o sa mai simti nici nimic emotional ca nu ai cu ce sa mai faci sex

| ChrisRo a răspuns:

Nu prea ai cum. Atata timp cat esti sanatos dpdv emotional, vei tot simti nevoia unui partener de viata. E o nevoie ce face parte din natura noastra umana.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Nevoia de iubire este o nevoie fundamentala a omului deci nu prea ai cum sa scapi de ea dar poti sa o estompezi cu unele hobbyuri. de exemplu ai putea sa te apuci de sala sau de jocuri video sau de citit, si nu vreau sa fiu indiscret dar de ce ai vrea sa faci asta? pana la urma viata este 80% despre iubire.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru UnulSimplu312):

De ce as vrea sa fac asta! In mare parte ca n-am de ales!

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pai cum adica nu ai de ales? in viata ori ca vrei ori ca nu tot ai sa iubesti.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru UnulSimplu312):

Eu o sa iubesc, dar pe mine nu ma va iubi nimeni!

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Vezi daca incepi cu mentalitatea asta ii clar ca nimeni nu o sa te iubeasca. trebuie sa te dezvolti din punct de vedere emotional incearca niste cartii pe aceasta tema o sa te ajute ff mult sa iti schimbi punctul de vedere despre tine.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru UnulSimplu312):

Sincer, chiar mi s-a luat de toate discursurile astea inutile despre mentalitate!

| UnulSimplu312 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Crede-ma nimeni nu te poate iubi pe tine daca nici macar tu nu te iubesti

| Czechoslovakia a răspuns:

Te calugaresti pe-un pumn de pastile sau vreun deliciu spirtos.

| FilosofulDepresiv2022 explică (pentru Czechoslovakia):

Am uitat sa adaug:vreau sa si traiesc si sa pot sa si citesc carti dupa aia laughing!

| Silviu0792 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Nu incepe si tu ca 2420 ala te rog, te implor, mai pune alte intrebari cu alte subiecte, nu ti s-a luat si tie?

| Silviu0792 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Te inteleg ca inca te mai doare dar ti-ai jucat prost cartea, stii la ce ma refer, ti-ai facut-o cu mana ta si speri la o a doua sansa cu alta fata, vezi sa nu ramai cu un gust amar sa nu fi adus cu picioarele pe pamant, *** TRECI PESTE ai fost PROST mergi mai departe