| Boocky a întrebat:

Cum sa-l anunt pe prietenul meu ca am ramas gravida...ne-am certat rau de tot azi... n-am impacat cat de cat, dar acum nsuh cum sa-i zic marea problema! mi-e frica ca se va gandi ca vreau sal tin la mine cu asta, da eu vreau avort! ce sa ma fac?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai asigura-te ca esti insarcinata, adica mergi la ginecolog si confirma-ti sarcina. Oricum, trebuie sa cadeti de acord, nu poti face avort daca el nu este de acord. E copilul lui in egala masura cu al tau.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu are importanta ca sunteti certati.
Trebuie sa-i spui,clar si hotarat, pentru nu esti singura responsabila de situatia in care esti.
Fiecare dintre voi doi are partea lui de vina.
Acum, stati si discutati sa vedeti ce e de facut.Impreuna!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Fii 120% sigură că eşti însărcinată (mergi la medic)
2. Anunţă-l indiferent de situaţia relaţiei voastre
3. Discută şi cu el decizia.
4. Aplică decizia oricare ar fi ea!
5. Derogare de la nr. 4: Dacă eşti încă elevă sau studentă şi nu ai un job stabil, casa ta şi toate alea: fă avort oricum! Nu de alta dar dacă acum sunteţi certaţi, mi-e greu să cred că va sta să te ţină şi pe tine şi copilul.

Salut.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Şi când mă gândesc că lucrurile astea se întâmplă pentru că nu vă informaţi,dar nici nu se oboseşte cineva să vă aducă la cunoştinţă lucruri legate de contracepţie, riscuri, ş.a.m.d...
Majoritatea părinţilor consideră că odraslele lor nu au nevoie de educaţie sexuală pentru că sunt încă mici, la şcoală nici nu se pune problema de aşa ceva, a rămas aceeaşi mentalitate de pe vremea răposatului şi anume SEX - subiect TABU şi ne întrebăm : de ce adolescentele rămân însărcinate de la vârste fragede?
Iar cel mai penibil lucru este că există unii părinţi care afirmă că metodele contraceptive nu sunt bune, că avortul e păcat de moarte şi că trebuie să-ţi accepţi destinul.
Ce să înţeleg din asta? Că e mai ok să rămâi la vârsta de 17-18 ani însărcinată, şi să nu ai cu ce să-l creşti după ce-l naşti? Sau să te căsătoreşti cu tatăl iresponsabil şi accepţi să fii întreţinută de el(în cazul în care va fi de acord)?
După cum vezi ambele variante sunt nepotrivite, deci ce a rămas de făcut decât avort?

| AnNe a răspuns:

Draga mea spune-i deoarece trebuie sa isi asume toata responsabilitatea fata de acest copil. apoi depinde de el daca nu va vrea sa recunoasca copilul.il vei creste tu pentru ac este pacat s aomori un suflet de copil nevinovat

| delisa a răspuns:

De ce sa vrei avort? Daca mama ta te avorta pe tine? Copilul asta e parte din tine el are tot dreptul sa stie ca veti avea un copil! Daca intr-adevar esti si ii vei spune fa un test si arata-il! Si eu sunt gravida si am doar 17 ani jumate da nu m-am gandit niciodata la avort! Nu vreau sa omor pe nimeni si mai ales pe un copil nevinovat care creste in mine e al meu! uita-te la filmuletul asta si sa imi dai mesaj sa imi spui ce parere ai http://www.youtube.com/watch?v=SuyQoFf6y9E!

| aryana_4212 a răspuns:

Dar de unde esti asa de sigura ca esti ti-ai facut test?

| SaMyNiCe a răspuns:

Nu face avort vei face cea mai mare greseala din viata ta! Gandeste-te daca mama ta ar fi facut avort in timp ca era insarcinata cu tine! Vorbeste ce el are tot dreptul sa afle ca va fi tatic!:d

| BTS a răspuns:

Pai ar trebui sa ii spui. daca te iubeste v-a intelege si ve`ti lua amn2 o hotarare.Cel mai bine e sa te grabesti si sa ii spui. Succes