| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si sunt insarcinata vreau sa fac avort si a aflat si mama si nu ma intelege deloc, singura persoana care ma intelege este prietenul meu cu care am ramas si gravida el are 18 ani. Ce sa fac safatuiti-ma si pe mine am nevoie de ajutor...Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dizzydizz a răspuns:

Nu face buey avort!
straight face
Macar fa l, si dal la casa de copii decat sa il omori
te gand putin?
E un copil, o viata de omstraight face
Tiar fi placut ca si tie sa iti faca candva asa ceva?
Din moment ce aiu facut greseala, asuma ti riscurile

105 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa iti asculti parintii, fiindca un avort la varsta ta fie te va omori, fie te va mutila. Asa, dai nastere copilului, parintii te vor ajuta sa-l cresti, viata ta va avea un sens si te vei responsabiliza. Esti pe o cale gresita si te vei pierde daca continui asa. Te intelege prietenul? El stie ce riscuri sunt pentru tine legate de viata sexuala? Da, stie, dar nu e foarte interesat de persoana ta. In ce sens te intelege? Te incurajeaza sa faci avort? Probabil mizeaza ca vei muri in timpul procedurii si va scapa si de tine si de copil. Sa fim seriosi, ai 14 ani, nu poti trece printr-o trauma ca avortul.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pey revizuieste-ti fiecare optiune in parte cu familia si prietenul tau! Il pastrezi sau nu... e alegerea ta si numai a ta! Fa ceea ce simti!

| Bacemi a răspuns:

Crede-ma ca mama ta te poate ajuta mai mult decat prietenul tau. Prietenul tau priveste acest copil ca un obstacol, cum o faci si tu. Mama ta il priveste ca pe o fiinta. Gandeste-te si tu un pic. Mama ta e cea mai in masura sa te ajute. Are o experienta de viata totusi si stie ce inseamna nasterea si cresterea unui copil.

| Barajag a răspuns:

Intai si intai vorbeste cu mama ta, cred eu, ca ea este cea mai in masura sa te sfatuiasca, iar daca te sustine si crede ca te poate ajuta, pastreaza copilasul, sunt sigura ca prietenul tau nu este de acord cu copilul, dar consider ca nu esti nici prima nici ultima care naste la 14 ani.Eu nu te judec pentru ca stiu, ca are cine sa o faca.Bafta!

| Papusik a răspuns:

Nu fa avort. sad

| marsy a răspuns:

Brigaela__are perfecta dreptate

| Ofiintă a răspuns:

Ei Iubitozaur tu te gandesti ca la 14 ani sa nasca adica copiii nasc copii mai bine sa-l omoare pentru ca atuncea no sa se chinuie daca sta la casa de copii cat o sa se mai chinuie si cand o sa fie mai mare si poate o so gaseasca si el s-au ea va fi la o familie adoptiva cand de fapt este copilul tau si intai de toate cum sa nasca la 14 ani

| Ofiintă a răspuns:

Ei bine daca vrei nu fa avort si dupa 14 ani vei fi bunica happy

| Ofiintă a răspuns:

Hey opritziva din dat raspunsuri nu mai sete insarcinata laughing)

| adi4ever a răspuns:

Sincer am aceeasi varsta cu tine da nu's batut in cap, de fapt ai gandit cand ai facut? presupun ca nu ca nu ganditi ala te-a luat numai pentru sex nu pentru alceva si a gasit o fraiera care a facut fara prezervativ si uite unde ai ajuns pacat ca nu ti-a dat Dumnezeu tripleti ca sa regreti ca ai facut aiurea.Esti sincer batuta in cap ca sa nu folosesc alt cuvant

| Simonaaaaa a răspuns (pentru adi4ever):

Adi4ever...tu gandesti cand spui ceva? Cand faci o greseala pe tine te blestema cineva? Eu cred ca tu esti mai batut in cap de cat ea. De ce a facut-o e problema ei ai inteles? Ea tia pus o intrebare si daca poti sa o ajuti bine daca taci din gura.

| adi4ever a răspuns (pentru Simonaaaaa):

Ce ai ma? Acum te-ai gasit sa imi raspunzi? Pana mea mie nici nu imi mai apare raspunsul nici nu stiu ce am zisstraight facelaughing A trecut aproape un an de cand e postarea!

| Simonaaaaa a răspuns (pentru adi4ever):

Am gasit intrebarea accidental pe net si nu m-am uitat de cand e pusalaughinglaughing

| adi4ever a răspuns (pentru Simonaaaaa):

Si ai zis jap hai cu un raspunssmug

| theodoraafi a răspuns:

Parerea mea este sa nu faci avort, eu una sunt Anti-avort...
gandeste-te, de ce sa moara un suflet pentru greselile atle si ale prietenului tau. daca ti-ai inceput viata sexuala la 14 ani este problema ta, trebuia sa te gandesti ce riscuri iti asumi... scuze nu vreau sa te judec, pentru ca sunt alti care au acest drept. vorbeste cu mama ta, numai ea stie ce este bine pentru tine, nu uita: SI EA ESTE MAMA!

iti sugerez sa te uiti la filmuletele puse de @georgiana... si dpua sa ne spui si noua ce hotarere ai luathappy

succes si data viitoare nu uita sa folosesti contraceptia!

P. S. Te rog sa ne mai spui si noua cum esti happy

Răspuns utilizator avertizat
| Crs a răspuns:

Singura optiune pentru tine e3ste avortul. Ai doar 14 ani straight face. daca [pastrezi copilul nu ai ce sa ii oferi. daca aveai macar 17-18 ani puteai si tu sa pastrezi copilu sa iti termini macar scoala.
dar sa itneleg ca mama ta vrea sa pastrezi copilul?

| MarYoBenucci a răspuns:

Cand omori un animal. oare aia ce o fi? ...este oare considerata crima aceea fapta?

| Te besk a răspuns:

Doamne fata draga.La 14 ani sa faci sex? Ai inebunit? Poti sa ai cancer. Daca prietenul tau te-a obligat sa ii faci copii la varsta asta, eu nu stiu ce prieten poate fii, du-te la avort! Nici alea de 15 ani nu fac sex, si tie la 14 ani iti arde deja de ****? Este cam neserioasa!

| pau2009 a răspuns:

Tu si prietenul tau faceti rost de bani(multi). mergi cu o verisoara sau cu cineva adult la un doctor (ginecolog) care are cabinet particular(cred ca o sa coste mult) si dupa avort, AVETI MAI MARE GRIJE

| Anda_5509 a răspuns:

Dacaa a aflat mama ta e putin mai bine, schimba situatia oarecum. Faptul e consumat, ar fi pacat sa omori un copil, dar si sa ti distrugi viata cu un copil in clasa a 7 a.Stati toti si discutati, parintii tai, parintii lui, si... voi 2.Sa nu luati o decizie care dupa aia sa va para rau. E o situatie fff delicata.mai ales la14 ani.Prietenul tau ar putea intra la corupere de minori. Aveti mare grija, a nu luati decizii pripite.Si...cu scoala e f mare problema, ca poti fii data afara, si nu ramai decat cu 7 clase, ceea ce ar fi pacat, dar si daca ai omori bietul copilas ar fi o mare durere, o sa treceti cu greu peste asta, mai ales ca tu inca esti un copil.Cunosc si eu pe cineva, care la 15 ani a ramas insarcnata, a pastrat copilul, dar a avut mare noroc ca prietenul ei i a ramas alaturi, si mama la fel.Acum sunt o familie fericita, iar ea isi continua scoala. Sper ca ti AM fost de ajtor, si mare grija de acum in colo. Sper sa ai si tu norocu` ca prietenu sa ramana langa tine, sa nu te lase singura cu un copil

| Sniper a răspuns:

Sa'ti lasi parintii de'o parte si sa faci avortul, pentru ca altfel iti distrugi toata tinereteawinking.

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Buna! Ce sa it-i spun, decamdata nu sunt in masura sa te indrum spre calea cea mai potrivita! Singurul lucru pe care ti-l pot spune este FA CE-TI SPUNE SUFLTUL! Dar copilasul pe care-l porti in pantece nare nici-o vina pentru faptele tale! Dar daca doresti sa pastrezi copilasul asigura-te ca inculpatul va recunoaste copilasul! GRABESTETE! Ia decizia ce o consideri cea mai potrivita! Si eu am 14 ani! Ca tine.

| AlinaMarianaIipc a răspuns:

Buna! Ce sa it-i spun , decamdata nu sunt in masura sa te indrum spre calea cea mai potrivita! Singurul lucru pe care ti-l pot spune este FA CE-TI SPUNE SUFLTUL! Dar copilasul pe care-l porti in pantece nare nici-o vina pentru faptele tale! Dar daca doresti sa pastrezi copilasul asigura-te ca inculpatul va recunoaste copilasul! GRABESTETE ! Ia decizia ce o consideri cea mai potrivita! Si eu am 14 ani ! Ca tine.

| unicka a răspuns:

La 14 ani? draga mea ti-ai distrus toata tineretea! nici nu stiu ce sfat sa-ti dau, daca faci avort dupa religia crestina e crima, daca il ti esti prea tanara pentru a fi mamica si ai tot viitorul inainte, sincer gandeste-te bine totusi, sanatate iti doresc.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Bai nu imi vine sa cred ca o incurajati toti pentru avort.totusi este o crima.
poti repeta anul scolar si copilul il poti da spre adoptie.decat sa avorteze si sa numai poate face copii sau mai rau. (cine stie ce complicatii pot aparea ) mai bine asteapta vorbeste cu mama ta ce parere are si ea si rezolvati problema.
eu nu sunt de acord in nici un caz cu avorturile chiar daca ai 14 ani totusi esti la o varsta foarte frageda si ti se pot intampla foarte multe.
Ai grija de tine de acum in colo si iti urez Bafta si multa sanatate

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Buna. 14 anii? fatito la voi nu sau inventat prezervatile nu iti mai spun de alte anticonceptionale ca nu cred ac are rost.sa nu crezi ca te acuz dar sa faci avort ste un mare pacat am si eu o prietena care a ramas insarcinat dar ea de bine de rau cand a ramas avea 18 anii.acum are 22.si iti spun cum este pentru ac am fost tot timpu langa ea am fost si cu ea si cand a facut avortu cand am vazut ca o baga in cabinet am inceput sa plang ca un copil mic.acum cand vine acea data blestemata ca nu pot spune altceva ii suparata se supara din orice nu suporta nimic. daca ea avea 18 anii si cu greu a trecut de acesta perioada gandeste-te la tine ca ai doar 14 anisori.eu nu iti spun sa ti copilu pentru ca esti mica si ti-ai distrus tineretea dar nici sa faci avort. cel mai bine ar fi sa te intalnesti odata cu prietenu tau si sal duci acasa sa vorbiti tu mama tata si el toti impreuna sa luati o decizie.bafta

| Ella123 a răspuns:

Parerea mea este sa nu faci avort...
Sti macar ce inseamna asta?
Il vei omori, nu are copiluu nici-o vina si nu trebuie sa plateasca pentru greseala ta. Vorbeste cu mama sa te ajute sal cresti deoarece prietenul tau nu are experienta necesara...
Pastreazal nu fa greseala asta!

| unu a răspuns:

Nu pastra sarcina din motive religioase!

| psihox a răspuns:

De ce nu ai vrea sa-ti pastrezi copilul, sa-i rogi pe parinti sa-l creasca pana termini liceul si dupa aceea sa te mai hotaresti. Dar las-i viata copilului tau sa se bucure de ea, nu-l ucide, te-ar ruga si Dumnezeu. Cu bine.

| hax0r a răspuns:

Pastreaza bastardul.
mai fa unul.
apari la stiri.
fa un ban cinstit

| preadulce a răspuns:

14 ani? esti nebuna! eu am aproape 15 si nu am nici macar prieten laughing)