| ChloeS a întrebat:

Cum sa ma impac cu el?

Deci. am fost impreuna 9 luni, care au fost superbe, ne'am iubit atat de mult. Chestia e ca acum 1 luna ne'am despartit sub pretextul ca " nu mai poate sa tina la mine" .In fine, dupa cateva zile ne'am impacat, tot eu fiind cea care l-a cautat pentru ca el nu mai avea curaj sa imi zica ceva dupa cuvintele pe care mi le spusese, adica cu ceva zile inainte m-a bagat in seama si a inceput sa caute motive de cearta cu mine. Am fost impreuna 2 saptamana in care imi jura ca nu o sa mai plece de langa mine si ca o sa fim fericiti ca ma iubeste si etc. Ca " e cel mai fericit ca sunt iar langa el ". Dar acum cateva zile mi-a zi ca vrea sa luam o pauza pentru ca se simte ft stresat ca are problema. de sanatate etc. Si am zis ca hai.Sa il inteleg, a zis ca nu o sa tina mult ca ma iubeste ca etc. Dar cand l'am intrebat cat o sa mai dureze a zis ca "MULT". Am incercat sa vorbesc cu el dar fara rezultat. Acum e cu o tipa de la el din clasa. Si ma doare rau. Noi cica suntem prieteni acum, dar se baga in seama mereu cu mine si cauta pretexte sa vorbim. I'a zis unui prieten ca ma iubeste si ca il doare dar vrea sa uite de mine.
Azi o sa ma vad cu el sa ii dau ceva. Ma gandeam sa profit de moment si sa'i zic tot ce am pe suflet si sa'l fac sa ne impacam.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o idee buna aceasta discutie pe care vrei sa o purtati, sunt de acord cu faptul ca trebuie sa ii spui tot ce ai pe suflet. Ceea ce vroiam sa iti spun este ca nu trebuie sa te injosesti, nu trebuie sa il rogi nimic, nu trebuie sa ii ceri ceva. El va trebui sa decida ce isi doreste, nu mai accepta sa se joace cu tine.Esti suflet si meriti sa fii fericita, depinde foarte mult de el daca aceasta fericire o veti trai impreuna ori separat.

15 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, poate ca nici eu nu stie ce simte si ce vrea, poate ca tine la tine, dar poate e si alta fata la mijloc, si e confuz, se cam joaca cu tine din cate observ, lamureste situatia si vb cu el sa stii ce sa faci, bafta.

| fabiola a răspuns:

Nu crezi ca tu deja ai facut tot ce se poate. Din mandrie feminina l-as lasa pe el sa ma caute.In dragoste nu forta sentimentele!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poate e la prima relaţie serioasă/de lună durată şi s-a speriat. Trebuie să te chinui să îl ţii lângă tine şi să faceţi mereu ceva nou pentru a nu interveni monotonia. Încearcă eventual să afli de ce nu mai vrea şi vezi apoi ce se poate face. Dacă nu caută pe cineva care vrea o relaţie de lungă durată. Succes!

| liz23 a răspuns:

Buna,
Analizeaza gesturile sale pentru a ajunge la o concluzie. Din punctul meu de vedere esti singura care se agita pentru asa zisa relatie. Daca vrea pauza...nu insemna ca are dreptul sa caute pe altcineva in timp ce tu il astepti sa vina la tine. Daca te iubeste nu are cum sa-ti zica "nu mai pot sa tin la tine". De spus, in general se poate spune orice dar daca face total altceva... vorbele nu mai au nici o valoare. Discutia care vrei sa o ai cu el poate fi ultima ta incercare, in rest ai facut cam tot ce tine de tine. Daca tot spune altora ca vrea sa te uite...cam asta da de inteles din comportament.Nu poti ramane agatata de ce a fost frumos intre voi.Tocmai pentru ca ti la el...va urma sa faci cel mai greu lucru.sa renunti...

| Linda a răspuns:

Dupa mine el nu vrea sa se fie cu tine. Daca voia, te cauta si el. Uneori accepta din comoditate, dar daca apare altceva nou, se reorienteaza.

| marsy a răspuns:

Dea. ar trebui sa ii spui tot ce ai pe suflet. o sa-ti stea maibine. Si intreaba-l ce-i cu viata lui. Si sa se gindeasca odata ce vrea. Daca e cu o alta tipa. inseamna ca nici pe ea nu vrea sa o lase. Nu stiu ce vrea si pe care o vrea.Eu cred ca ar trebui sa pui tu punct. Tu ai fost intotdeauna cea care a facut primul pas. spre a fi iar impreuna. Oare mai rezisti?
Stiu ca tii la el. te inteleg. Dar te face sa te simti prost... Cred ca nu ar vrea ca tu sa fii cu altcineva sh de asta. e gelos... Nu cred ca te iubeste... daca era asa nu avea pretexte cica are nevoie de o pauza, are probleme de sanatate. mi se pare absurd.
te pupic dulce. si nu merita sa suferi si sa mai umbli dupa el.

pa pa.

| Artemiss a răspuns:

Dupa cate spui la el pauza a fost mai mult ca sa fie cu aia...si daca mai voia o impacare cu tine si te iubea cu adevarat nu se combina cu alta... oricum e confuz si nu stie ce vrea...si dupa noua luni perfecte cum zici tu e ciudat, ceva nu a mai mers...sau poate are probleme mai mari si nu stie ce sa faca si ii alunga din jur pe cei ce il iubesc. Poate faptul ca il ierti mereu si te comporti prea frumos cu el il sperie... uneori trebuie sa fii mai dura, mai indiferenta...ca sa vada ce fata puternica a pierdut...

| Crs a răspuns:

Foloseste pretextul acela ca sa ii vorbesti deschis sa ii spui tot ce ai pe suflet, pana nu o sa fie prea tarziu. poate ca acea fata cu care este el acum, este motivul despartirii voastre, poate ca se simte mai atras de ea decat de tine, dar eu cred ca pe tine te iubeste in continuare, deoarece inca mai vorbeste cu tine. vorbeste cu el deschis spune-i ce ai pe sulfet si vezi ce iti va raspunde si el... :-s

| alessyca a răspuns:

El sigur nu stie ce vreabig grin. E posibil sa fi auzit o chestie despre tine. cred eu, sau ceva de genul care i-a schimbat comportamentul.Ai grija e foarte nasol sa stai cu un baiat care nici macar el nu stie ce vrea pentru ca o sa te faca sa suferi tot timpul.Iti zic asta pentru ca asa era si fostul meu prieten iar noi am avut foarte multe certuri cu pauze lungi, in care imi zicea ca nu tine la mine, ca nu vrea sa ma mai vada si dupa ma cauta dar ne impacam doar pentru cateva saptamani sau zile... e nasol.Vezi ce lamuresti azi cu el si incearca sa afli ce are de si-a schimbat comportamentulhappy...succes:*

| zanabuna a răspuns:

Hm...sincer daca face faze de genu, nu prea cred ca te iubeste.lasa.l sa isi vada de drum, la fel fa si tuwinkingnu are rost sa insisti atat...pentru ca o sa-l plict sadmacar ramaneti amici... daca el nu a stiut sa te aprecieze si sa te tina langa el.asta e.viata nu a inceput cu el si la fel.nu se termina cu el.
noi fetele dramatizam din orice///si pe baieti in doare fix undeva... daca ei vor sa ia decizia asta. f bine.nu trebuie sa ne mai milogim la ei.(pote in mare parte asta asteapta)fii indiferenta si ai sa vezi ca indiferenta o sa il doara...bft

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca-i apreciezi sinceritatea si lasa-l liber ca asta inseamna dragostea. Daca il vezi nefericit linga tine esti mai fericita? Nu-i nimic de facut. Probabil ca l-ai facut sa se simta sufocat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricat te-ar durea, e clar ca s-a terminat.Baiatul e imatur din punct de vedere emotional. Orice revedere cu el, discutii explicative etc. nu vor face decat sa-ti prelungeasca suferinta si e pacat de tine.Altul la rand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va multumesc foarte mult pentru ajutor. Am vorbit azi cu el, si nu eu am fost cea care a zis sa ne impacam si sa o luam de la capat ci el .si'a cerut scuze a recunoscut ca tipa aia a fost o greseala. Ba ma mult nici nu a fost cu ea. Acum suntem impreuna si ceva imi spune ca va fi diferitbig grin va multumesc mult :* Ela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-i mai mult timp si vei vedea ca va fi bine nu il stresa pe mess la telefon incearca sa ii arati ca tie chiar daca iti vine greu il poti evita cat de putin.si cand vb cu el incearca sa ii vb ca si cum ati fi foarte buni prieteni va merge.si e bine sa te vezi cu ea cu un pretext si apoi sa ii spui tot ce crezi tu ca ar trebui sa stie el.

| cozz a răspuns:

Sincer nu cred in povestea hai sa ne impacam pentru ca dupa a 2-a despartzre durerea e mult mai mare.