| Larisamonica a întrebat:

Cum să mă răzbun pe un băiat care ma rănit foarte mult

23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Răzbunarea i arma prostului de ce ai vrea sa te razbuni? Care este motivul cu ce te a ranit? Te a înselat? Lasa l in pace se spune ca indiferenta doare cel mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Ignorandu-l!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu uita: viata iti da inzecit ceea ce tu dai altora!
Deci, ai grija ce vrei sa-i faci aluia, ca ti se intoarce inzecit pedeapsa si vei suferii cum nu-ti imaginezi.

| KingOoO a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu-i adevarat. Spre exemplu, toata viata am evitat răul sub orice forma a lui, am ajutat animalute si oameni aflati la greu.

Tot singur sunt. mai am 4 ani si devin "vrajitor".
La capitolul bani/avere sa zicem ca sunt ok spre nasol.
La sanatate. haha la fel.

Pur si simplu am ghinion.

| Violleta2022 a răspuns (pentru KingOoO):

Norocul si ghinionul ti le faci singur!

| mihai69 a răspuns:

Ignoră-l total.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mai intelept e sa nu apelezi la razbunare deoarece aceasta se va intoarce tot la tine, in cele din urma, intr-o forma sau alta.Pare dulce doar pe moment, insa e amara si otravitoare pe termen lung.

| Emilian65 a răspuns:

De ce ai stat sa te rănească? Acum, degeaba vrei sa te răzbuni dacă ai pierdut ce ai avut mai mai scump.

| Fatamuntilor a răspuns:

Lasa-l! razbunarea nu a fost niciodata un lucru bun
probabil el se va astepta sa actionezi intr-un fel.Chiar si indirect ii vei acorda atentie, iar tu nu vrei asta.
Mai bine asigura-te ca iti merge bine pe toate planurile, iar el sa stie asta!

| Marius22222222222 a răspuns:

Indiferenta doare cel mai mult

| ShaOfHatred a răspuns:

Îl ignori, mergi mai departe cu viața ta și încerci să devi cea mai bună versiune a ta. In momentul în care o să te vadă bine și fericită și o să vrea să se întoarcă, și tu o să zici "nu".

| sammie a răspuns:

Să-l lași în pace. Știi vorba aia: " Răzbunarea e arma prostului. " Iar altă dată când te mai bagă în seamă, nu-l înjura, ignoră-l diplomat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înțeleg că te simți rănită și dorința de a te răzbuna poate părea o modalitate de a-ți recăpăta puterea sau de a-i face persoanei care te-a rănit să sufere. Cu toate acestea, îți recomand să iei în considerare abordări alternative care să promoveze rezolvarea pașnică a conflictelor și dezvoltarea personală. Iată câteva sfaturi care te pot ajuta:

1) Acceptă-ți emoțiile: Este normal să te simți furioasă sau tristă în urma unei răniri. Este important să îți accepți emoțiile și să îți găsești modalități să le gestionezi într-un mod sănătos. Poți vorbi cu un prieten de încredere, cu un membru al familiei sau cu un consilier școlar pentru a-ți exprima sentimentele și pentru a obține sprijin.

2) Focalizează-te pe propria dezvoltare: Folosește energia pe care o ai pentru a-ți îmbunătăți propria viață. Concentrează-te pe pasiunile tale, pe dezvoltarea abilităților tale și pe îmbunătățirea în diferite domenii ale vieții tale. Investește în tine și în propria ta fericire.

3) Menține o atitudine pozitivă: În loc să te concentrezi pe răzbunare, încearcă să te concentrezi pe lucrurile pozitive din viața ta. Găsește motive pentru a fi recunoscătoare și concentrează-te pe creșterea ta personală. O atitudine pozitivă poate avea un impact semnificativ asupra stării tale de spirit.

4) Fii empatică: Încercă să îți pui în mod sincer în pielea celuilalt și să încerci să înțelegi de ce a acționat într-un mod care te-a rănit. Nu încearcă să justifici sau să scuzi acțiunile lor, ci doar să înțelegi posibilele motive. Acest lucru te poate ajuta să te împaci cu situația și să mergi mai departe.

5) Iartă, dar nu uita: Iertarea poate fi un proces puternic de vindecare, dar acest lucru nu înseamnă că trebuie să uiți complet ce s-a întâmplat sau să continui să petreci timp cu persoana care te-a rănit. Poți alege să ierți pentru a-ți elibera propria povară emoțională, dar asta nu înseamnă că trebuie să reiei relația cu acea persoană.

6) Caută sprijin: În timpul procesului de vindecare, este important să nu treci prin asta singură. Discută cu persoanele de încredere din viața ta sau consideră să consulți un specialist în sănătate mentală care te poate sprijini în acest proces.

Este important să fii conștientă că răzbunarea poate genera mai multă suferință și conflict. Focusează-te pe propria ta vindecare și dezvoltare, iar în timp vei găsi pace și împăcare cu situația.
Succese!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sub 16 ani, nu?
Dacă da, (oricum e evident)
să știi că n-ar trebui să te răzbuni pe el. Doar da-i block peste tot si lasa-l in pace, probabil o sa se simta ca ultimu' fraier daca vede ca nu ripostezi.

| Miruna333 a răspuns:

Multe persoane te vor mai rani, si tu la randul tau. Este inevitabil. Orice rau facut altei persoane, are anumite repercursiuni, in timp, nu avem control asupra acestor lucruri si nici nu este bine sa intervenim pentru ca atragem raul asupra noastra.
Cel mai sanatos lucru pe care il poti face este sa treci peste aceasta situatie, astfel vei scapa de durerea din interiorul tau si iti vei da dreptul de a fi fericita.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Îi dai cheie pe mașină, îi spargi geamurile, îi unghi mașina cu unt și muștar

| MrNuggets a răspuns (pentru Paracetamol0lol):

Cu unt e perfect, i-o mananci cainii

| Paracetamol0lol a răspuns (pentru MrNuggets):

Excelent răspuns

| Silwian a răspuns:

Sa nu i mai raspunzi la mesaje.""!

| Lightdark a răspuns:

Să-i faci știi tu ce

| Slv07 a răspuns:

Ce se intampla cu voi fetelor care sunteti AS la manipulat baieti, mare chestie ii verifici anturajul si apari prin perimetrul lui la brat cu alt baiat sarutandu-l si ai rezolvat problema

| Slv07 a răspuns:

Te folosesti de platformele de social media la fel ranindu-l facandu-ti alt prieten, cate si mai cate solutii exista

| PSSsuntEu a răspuns:

Ce ți a făcut de vrei sa te razbuni asa tare?