| Je_6354 a întrebat:

Cum sa ma stapanesc de la masturbare sau alte impulsuri sexuale? Am 14 ani, stiut ca e pacat si ma uit la filme d'alea dar incerc sa ma opresc... o prietena m-ar ajuta? FUNDA! Vreau si alte sfaturi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca organismul iti cere da-i mai baiete pentru ca in orice proces sexual exista "fundamentul organic"care este indispensabil.Multi vorbesc de autocontrol dar e abureala.Nu poti "controla"impulsuri pur naturale si fiziologice.

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La varsta asta te-ar putea ajuta o prietena dar nu e sanatos sa faci sex asa devreme, pacat nu e masturbarea deloc ci o necesitate care o poti face cand vrei, prietena cere mai mult bani, distractie si o posibila inselaciune poti opta pe o papusa gonflabila daca ti se pare bine.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Nu e nimic rau in a te masturba numai sa nu faci din asta un obicei, cum ar fi sa o faci zi de zi si chiar de mai multe ori pe zi. Oricine se autosatisface, cine zice ca nu minte. Poti sa fi si casatorit sa ai si 35 de ani si tot o mai faci din cand in cand. Cand esti stresat te doare capu si altele, daca nu ai o femeie pe langa cu o l@b@ te destresezi deoarece elimina anumite substante in corp de calmare etc...

| antimulte a răspuns:

Ai gasit deja solutia, o prietena, de ce nu incerci sa vezi cum e.

Răspuns utilizator avertizat
| Brain_1291 a răspuns:

Sigur ca o fata nu ti-ar strica... dar mai e si treaba aia "o l*** la vremea ei face cat 10 femei". eu zic sa nu te stresezi prea mult.

| MikyyLOL a răspuns:

O frate incearca sa nu te mai gandesti la sex si fa-ti o prietena macar fa pe cineva nu cu mana...

| MikyyLOL a răspuns:

O frate incearca sa nu te mai gandesti la sex si fa-ti o prietena macar fa pe cineva...

| buterfly a răspuns:

Sunt erfect de accord cu pepys.I-a in considerare sfaturile lui ca sunt f ok!winkingAs fi foarte curioasa sa vad cati ani are harciog!laughing

| seby005 a răspuns:

Sal sunt 2 feluri de barbati care recunosc ca se masturbeaza si care nu recunosc.Sa renunti la masturbare este greu, eventual ca ai o viata foarte activa dar si atunci e greu daca nu imposibil, o solutie ar fi sa i-ti gasesti o prietena oricum amandoua sunt pacate. asta e viata.

| Raul_9023 a răspuns:

Cam aceiasi problema o am si eu, trebuie neaparat sa imi fac o prietena big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepys,vorbeam de probleme strict fiziologice.Ia uita-te cite timpenii ai debitat.De fapt acolo duc toate abtinerile; la refulare.Nu te jena, e ceva normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buterfly,harciog,43 de ani, scoala vietii la zi cu bursa de merit.Libertin prin excelenta,trecut prin toate stilurile si pozitiile sexuale exceptie facind cele nedescoperite,trecut prin abstinenta "impusa",trecut prin toate trairile adolescentei,trecut prin gama smecherilor si smenarilor de cartier cit si prin vrajeala popilor de tara dar, singura calitate, de o incultura crasa.

| Cristan95 a răspuns:

Ce sfaturi ii dati frate! doamne....je_6354 am 17 ani si dadeam la greu dar m-am oprit prin sala sau exercitii cu 2 gantere acasa ma oboseam incat nu mai aveam placerea de a ma uita la file porno si a ma masturba! deci ieseam afara dupa ce imi lucram corpul jucam ping-pong chiar stateam acasa si pur si simplu nu aveam chef de la. a!
Daca ai 2 gantere fa ce iti zice tipul asta http://www.youtube.com/watch?v=PFFXlX41p4g

| tagapayoo a răspuns:

Je, asculta de sfatuitorii tai de mai jos si o sa ajungi varza. Daca organismul iti cere sa dormi pana la 1 cand tu stii ca ai un examenm de dat, nu conteaza, asculta-ti organismul. Daca simti ca ai o foame de nu mai poti, mananca fastfood-uri cat incape, din ora in ora. Daca ai un dusman atat de nesuferit incat iti vine sa-i rupi capul, asculta-ti instinctul, lasa sa cada o piatra in capul lui si scapa de el. Daca organismul tau cere sa-ti schimbi prietena o data la saptamana, dupa ce ai face sex cu ele, fa-o si pe asta. A mai ramas ceva nefacut? Nu mai conteaza, deja esti pe duca.

Organismul nu trebuie sa ne controleze, si invers. Nu suntem animale, avem ratiune, am fost creati dupa modelul lui Dumnezeu, doar El ne poate ajuta sa ne controlam viata si sa o pastram intr-o directie buna. Daca mergem dupa capul nostru, in scurt timp ajungem in prapastie.

Orice baiat simte de la o varsta instincte sexuale din ce in ce mai conturate, asta nu inseamna ca trebuie sa mergi imadiat sa ti le consumi cu o fata. E o solutie ieftina, scapi de problema doar pentru putin timp. Daca vrei sa devii barbat adevarat, un lider in societate si in viitoarea ta familie, daca vrei sa-ti construiesti la un moment dat o familie adevarata si sanatoasa, daca vrei sa-ti gasesti o femeie potrivita ca si partener pentru toata viata, nu un obiect cu care sa-ti satisfaci dorintele necontrolate pret de 5 minute, atunci fa tot ce poti sa te controlezi! Nu e deloc usor, n-o sa ai rezultate imediate, o sa mai cazi, insa nu renunta! Ridica-te de fiecare data, lupta ca un adevarat barbat, intareste-ti caracterul, increde-te in Dumnezeu si fugi de orice te poate provoca: filme indecente, reclame, prieteni prosti care vorbesc vulgar, controleaza-ti privirile pe strada cand treci pe langa femei imbracate provocator sau mai mult dezbracate, cand esti in anturajul unei fete priveste-o in ochi, nu lasa sa-ti alunece privirile in alte parti ale trupului ei. Respecte orice fata ca si cum ar fi sora ta, orice femeie ca si cum ar fi mama ta. Decide astazi sa te pastrezi pentru o singura femeie, cea care va fi sotia ta, iar atunci cand o vei cunoaste, abstinenta ta sexuala de pana atunci va fi cel mai frumos cadou pe care i-l vei putea face vreo data.

Am trecut si eu pe unde treci tu, stiu ca nu e deloc usor, contextul in care traim e unul care incurajeaza la infidelitate, se merita insa sa lupti, vei vedea efectele extraordinare mai tarziu, cand te vei uita la cei din jurul tau care au ajuns ca niste legume batute de soare, pe cand tu vei putea sta cu capul sus, gandindu-te ca nu esti perfect dar ca ai luptat cat de mult ai putut tu pentru asta.

Mult succes! Si nu uita, nu oricine trebuia sa aiba ceva de zis in viata ta! Alege-ti cu grija sfatuitorii!

| tagapayoo a răspuns:

@Harciog: cum adica vorbeai de probleme strict fiziologice? In masturbare, ca si in actul sexual, nu e doar aspectul fizic, ci si emotiile, spiritul. Nu vad cum le poti tu separa. In mintea omului in acele momente se consuma niste trairi care nu sunt doar fiziologice. Trupul nu e rege in viata noastra, el trebui ajutat sa ramana pe un fagas bun. Suntem oameni, putem lua decizii, nu doar sa traim dupa instincte.

Legat de refulare, abtinere, exact ce ziceam. Nu ma refer la a pune capac pe o oala cu presiune, ci ma refer la a da focul mai mic, la a opri chiar focul sau la a lua oala de pe foc.

| tagapayoo a răspuns:

@Harciog: nu poti masturbarea doar o problema fiziologica, la fel cum nu poti face asta cu actul sexual in sine. Ele implica deopotriva emotiile, sentimentele, spiritul persoanelor implicate.

Cat despre abtinere, refulare, eu nu zic ca exista cineva perfect, insa atitudinea conteaza: lupti sau te lasi dus de val.

Normal ca nu e bine sa pui capac la o oala aflata sub presiune, dar ai putea incerca sa dai focul mai mic, sa opresti chiar focul, sau chiar sa iei oala de pe aragaz. Asta inseamna ce spuneam mai devreme, sa fugi de orice te provoaca sa te masturbezi. Ca o sa mai cazi din cand in cand, se intampla, ca niste alergatori de maraton insa, suntem intr-o cursa de rezistenta, mai cadem, ne ridicam si continuam.

Cineva spunea ca 99% dintre barbati se masturmeaza, iar ceilalti 1% mint happy E aproape 100% adevarata zicerea.

| tagapayoo a răspuns:

@Harciog: iti mai lipseste un singur lucru: apropie-te de Dumnezeu, cunoaste-l, cauta-l. Fara intermediari, fara preoti care mai mult te ratacesc, fara traditie, fara modele proaste. Tu singur, sincer, cauta sa-ti cunosti Creatorul.