| Savannah2004 a întrebat:

Cum sa fac sa nu mai vreau sa ma masturbez? De 1 an incerc sa mă las de acest obicei dar n-am rezistat mai mult de 80 si ceva de zile, când încep sa ma simt excitat încep sa tremur si nu ma pot gândi la altceva(sa nu credeți ca vizionez filme 18+ si de asta nu pot,de exemplu când merg până la magazin sau si la școală poți vedea o fată îmbrăcată mai sexy).Ma simt groaznic mai ales ca este un păcat,ma simt foarte murdar,credeți ca Dumnezeu ma va putea ierta pentru asta? Ma rog in fiecare seară,si după ce ma masturbez aproape că încep a plânge si regret ce am făcut,îmi puteți da niște sfaturi care chiar sa funcționeze? Și nu-mi spuneti ieși cu prietenii(n-am prieteni cu care sa ies),sau găsește-ți o ocupație(toată ziua stau acasă pentru ca sunt o fire mai timidă și nu imi prea pot găsi ocupații),si nici dacă mi-aș găsi o prietenă nu știu dacă m-ar ajuta pentru ca sexul înainte de căsătorie e un păcat foarte grav, am nevoie de ajutor...
Dau fundă unui răspuns care chiar mă va ajuta(măcar puțin)

Răspuns Câştigător
| VladAntonio a răspuns:

Sincer puțin îmi pasa dacă vei lua sau nu in considerare răspunsul meu dar uite-l.
Sunt bărbat, am 24 de ani, ma însor peste doi ani cu iubita mea și frate dau la laba in fiecare zi!
Si știi ce chiar ma ajuta, îmi cunosc corpul foarte bine, sunt chill și totul e flex.
Ar trebui sa vezi un psiholog pentru ca am impresia ca ceea ce ai tu ar putea fi o îndoctrinare religioasă …. Nu uita pana la 25 de ani ești predispus la multe boli psihice …. Ai grija de tine

| Savannah2004 explică (pentru VladAntonio):

Poate că ai dreptate cu psihologul, ori de câte ori nu ma mai pot abține si o fac ma simt foarte rău(ma simt ca un gunoi), chiar dacă toți spun ca e sanatos si normal

| Mosotti a răspuns (pentru VladAntonio):

Exact, esti baiat destept, e o indoctrinare religioasa, nu stiu cum de nu se prind unii ca religia e o vrajeala.
Ca daca e sa gandim logic, sa ne spuna si noua cineva chiar in povestea numita religie, de ce e un pacat?! Care e logica? Nu exista nici una.
Avea o logica pusa de bogati de de mult, aveau interes sa te f sa faci cat mai multi copii, ca nu cumva sa nu mai vrei sex disperat cu una, ca sa aiba ei soldati sa atace alte tari, si prosti sa le munceasca pe nimic, aia e logica.

Si eu ma masturbez zilnic de mult si nu am treaba. Si imi place asa cand tasneste uneori 1 metru, hahahaha, de gem ca dracii.
Nu trebuie sa planga ca face ceva bun.

Plus ca masturbarea te face mult mai selectiv, nu sa fi disperat dupa un sex si sa alegi orice toapa la o adica.

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tu ar trebui să mergi la psiholog; problema ta nu e masturbarea, ci piticii din cap cate te fac să crezi că nu e ok s-o faci.
Scapă de pitici si fă labă câtă ai poftă; dacă era păcat, Dumnezeu ne făcea mâinile mai scurte.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea este sanatoasa, asa ca ar trebui sa porti o discutie pe tema asta cu un psihiatru.

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| doctorandus a răspuns:

Si sincer, am citit ce-a scris Seba2013, el vrea sa le taie curentul la fete: delireaza.

| Mosotti a răspuns:

De ce vrei sa te lasi de masturbare?! E o placere si e f buna, deci nu are sens sa faci asta.
E un rahat pacat foarte grav, si tu esti indoctrinat cu religia asta absurda si iluzorie?! Nu te poate ierta cineva ce nu exista.
Nu regreta ca n-ai de ce, eu o fac de pe la 9 ani zilnic si nu mai am vrut sa ma las, si nu m-am insurat, deci o fac de 35 de ani.
Sa plangi cand faci ceva rau, nu ceva bun.

Ce dracu man, vreau sa cred ca esti baiat destept.
Da-i tare ca e misto.
Cand o sa ne deschidem la mine si noi romanii?
Ia uite pentru ce plange el.

| Sofer a răspuns:

E ceva normal și sănătos sa te masturbezi. Nu e dăunător dacă nu exagerezi. Abstinenta nu face bine.dar dacă vrei sa scapi de asta. Fă-ți o iubita.

| Savannah2004 explică (pentru Sofer):

Ce se întâmplă in absistenta?

| 1997onur a răspuns:

Eu o fac o data pe săptămâna doar duminica recunosc ce are? Mai bine sunt sincer înainte o facem de 2 ori pe săptămâna sâmbăta și duminica dar nu mai vreau de 2 ori pe săptămâna Doamne ferește după începe sa fac în fiecare zi cum fac alți și nu vreau sa ajung acolo niciodată mai bine o dată pe săptămână și așa nu are nimic ma uit și eu la filme dinalea da recunosc doar duminica atata și asta e tot.

| Savannah2004 explică (pentru 1997onur):

Da dar eu nu vreau sa o fac deloc, chiar daca e sănătos sau obișnuit ma face sa ma simt murdar și imi afectează sănătatea mintală...

| 1997onur a răspuns (pentru Savannah2004):

Aia nu știu nu am pățit niciodată așa ceva recunosc eu ca o fac o data pe săptămâna și ma uit și la dinalea dar tot atuncia ma uit adică doar în ziua aia nu toată ziua Doamne ferește doar atuncia când fac chestia aia laughing))) ma uit la filme dinales eu recunosc de ce sa mint mai bine spun adevărul dar nu mam simțit murdar sau altfel recunosc

| Seba2013 a răspuns:

Mai stai si tu in salon, nu te mai du la baie. Iti place sa stai acolo unde miroase? Poate te ataca baia si tu crezi ca ii salonul. Daca desfranata aia din Apocalipsa locuieste la tine acasa, fugi. Am auzit ca ii dezgustatoare, scarboasa si spurcata. Daca tu cu o minte ELEUTERONOMA(forta mintii) nu iti impui legea, nu iti ramane decat sa mirosi impuritate umana si sa pierzi autonomia si sa devi heteronom si sclav (supus legii pacatului). Daca iti plac fetele iti gasesti si tu o fata cuminte si curata. Insa gratis nu pica din cer. Trebuie sa bati, cauti, pasesti si muncesti ca sa gasesti. Asa fara sa muncim, cu totii vrem. Sunt multe care isi vand sexul, insa noi trebuie sa le gasim pe alea care isi vand sufletul (adica si partile nobile si superioare.) Trebuie sa cream o piata si pentru astea. Insa nu cu emisiuni si pagini de dragoste. Ci sa le dam salariul mai mic ca sa iese afara si sa le taiem si curentul ca sa nu aiba televizor. Dupa ceea sa vezi ce stransi am fi.

Răspuns utilizator avertizat
| Amoacare123 a răspuns:

Sa faci laba