| edy101010 a întrebat:

Cum sa scapi de suferinta?

23 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Prin lucruri mici.
Care iti aduc bucurie si-ti trezesc din nou sufletul,in sens pozitiv.
Suferinta se va estompa,ascunsa de multumirea pe care o vei gasi in ele.
Si asa,incet,incet,avand ca aliat timpul,te vei trezi ca rana nu mai doare asa mult ca la inceput.
Totul e in tine, insa, daca nu vrei sa scapi de ea, daca te opui singur vindecarii, vei ramane mereu neputincios in fata suferintei.

| PussicatDolls a răspuns:

Atunci când te gândeşti mult la o persoană, îţi vine dor de ea, nu?
Eh, aşa se întâmplă şi cu suferinţa.Cu cât te gândeşti la ea, cu atât o atragi.Suferinţa are mai multe cauze, dar mereu are aceeaşi soluţie.Fă activităţi care să te scape de ea, mult sport, spre exemplu.Eu aşa fac, alerg, fac abdomene, flotări, ridic gantere şi scap şi de stres, totodată.Sau poţi asculta muzică veselă. Atunci când eşti trist nu se recomandă muzică de plâns, ci cele dance, de exemplu Watch out of this, Saka La Rakataca, chiar şi manele. Vorbeşte cu persoane care te fac să râzi, citeşte mult, evadează din lumea ta.Cu cât o ignori mai mult, suferinţa dispare treptat.
Multă baftă şi fericire!

| Anonima3127 a răspuns:

Depinde din ce cauza suferi. De obicei fiecare persoana are stilul si metodele proprii de coping. Poti sa diminueazi starea de suferinte, prin diverse activitati, hobby-uri care iti fac placere. Poti iesi cu prietenii ca sa mai uiti. Sau, in functie de starea ta de spirit, uneori, te poti izola de lume, si sa plangi si sa iti exteriorizezi suferinta. Uneori, ajuta sa vorbesti despre ceea ce te apasa, cu un prieten, sau o persoana din jurul tau.
Nu exista reteta perfecta si garantata pentru a "scapa de suferinta", depinde de fiecare in parte, cum reuseste sa isi gestioneze emotiile. Cert este ca nu te poti astepta sa treaca peste noapte, timpul si persoanele apropiate tie sunt cheia spre a lasa in urma tot ce te supara.
Multa bafta in continuare, si daca crezi ca te-as putea ajuta cumva in viitor, poti sa imi trimiti un mesaj in privat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce suferintă ai? Fizică sau sufletească.

| Elvina a răspuns:

Nu ai cum. Viata are prea putine momente fericite. Eu incerc mereu si nu imi iese orice as face: am incercat de la un hobby, la un job, la o gandire pozitiva, la mutat, nimic nu ma face fericita din toate astea, pentru ca ce imi doresc eu, este greu de gasit si aproape imposibil. De aia uneori poate e mai bine sa mori.

| neutrino a răspuns:

Prin iubire!

| Elvina a răspuns (pentru neutrino):

Nu exista asa ceva! Unde este, ca eu nu am intalnit-o?

| neutrino a răspuns (pentru Elvina):

Daca nu ai iubirea in sufletul tau, iubire pe care tu trebuie sa o daruiesti fara alte pretentii, atunci este si normal sa afirmi cele de mai sus. O seara buna!

| Elvina a răspuns (pentru neutrino):

Am daruit iubire dezinteresata si am pirmit ura, invidie, rautate.

| neutrino a răspuns (pentru Elvina):

Iubirea nu poate face obiectul unui troc!

| Elvina a răspuns (pentru neutrino):

Atunci de ce nu apare in viata mea si a altora da?

| Mussette a răspuns:

Prin iubire! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afectiune, dragoste si cel mai importan iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai taie din suferinta, da-o dreacu! laughing
Prin lucuri marunte, care sa te bucura si care te face sa uiti de ce s-a intamplat. Petrecand timp cu familia, cu prietenii, cu persoanele in care ai incredere ca te vor face sa te simti mai bine, facand ceea ce iti place! Sper ca te vei simti mai bine. O zi buna! happy

| Happyjump a răspuns:

Sunt multe metode prin care poti scapa de suferinta, dar după părerea mea cel mai bun "medicament" este timpul

| marin81 a răspuns:

Timpul le vindeca pe toate/ Dor in timp scapi de suferinta/ Incearca sa ai activitati care sa iti abata gandul de la probleme

| RedDeath a răspuns:

Nu mai esti egoist si nu te mai gandesti doar la suferinta ta. Uite-te in jur! cati nu sufera mai tare ca tine?! In loc sa-i multumesti lui Dumnezeu ca nu esti in locul lor, tu esti inca nemultumit. Ai grija ca ''nemultumitului i se ia darul''

| ArthurKn a răspuns:

Infruntand-o!

| Diana1417 a răspuns:

Cu ajutorul iubirii

| Immortal69 a răspuns:

Incearca sa faci mult sport, sa iesi cu prieteni, sa comunici mai mult cu alte persoane si in timp trece!

| bobo37 a răspuns:

Din ce cauza suferi?

| PytycMic a răspuns:

Nu scapi de ea..incerca sa te gandesti la ceva frumos, poate sa-ti gasesti un alt prieten, va fi mai bine, sper ca te-am ajutat!

| Alexandru_Roman_1999 a răspuns:

Trebuie sa te duci in locuri in care iti plac, in care n-ai fost niciodata si asa uiti de toate suferintele.