| Porcar a întrebat:

Daca suferi din dragoste te poti imbolnavi de inima? Cum scapi de aceasta suferinta?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această suferință rezultă din faptul că așa consideri tu, că tot ce dorești, se cuvine să fie și automat al tău.
Până te dezveți de asta, vei suferi toată viața.
Poți și muri din cauza asta, dar de vină vei fi doar tu, nimeni altul.
Ca să o poți uita, trebuie să cauți alta.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Unii au si murit. De inima rea. Fiindca au avut convingeri morale si etice, mult prea... intransingente. laughing

| Emilian65 a răspuns:

Da.

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa înțelegi ca timpul chiar rezolva aceasta problema, trebuie sa ai răbdare sa treacă. Sa înțelegi ca majoritatea am suferit din dragoste, se intampla, o sa treacă, vei iubi din nou.

| Crackman a răspuns:

Te imbolnavesti de nervi happy.
Iti bagi ceva si mergi dupa alta femeie

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Nu de inima neapărat dar daca esti atat de afectat poti da în boli serioase! Mai bine nu pune la suflet, mergi inainte cu capul sus, viața e scurta si nu merita sa suferi după nimeni. Seara buna!

| sadrian46 a răspuns (pentru Carinaaaaaaaaa):

Așa este, unii fac ulcer gastric din cauza asta, alții boli de inimă.
Și în Evul Mediu, dar nu numai, unii mor din cauza asta.
Un caz relatat literar, într-un context și cu interpretare religioasă, dar esența este aceeași, este relatat de Gala Galaction în nuvela De la noi la Cladova.