| Suxi a întrebat:

Cum sa treci peste o despărțire? M-ar ajuta foarte mult daca mi-ati da sfaturi pe baza experiențelor voastre

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Peste o despartire treci cu atat mai greu cu cat relatia care tocmai s-a sfarsit a fost mai profunda.
Este foarte dificil sa-ti regasesti echilibrul,pentru ca deodata,esti singura acolo unde stiai ca sunteti doi.
Si doare cumplit.
Initial,ar trebui sa accepti acest fapt,ca el a plecat si acum esti singura.
Plangi sa-ti scoti durerea din tine si fa-o pana te poti gandi la el fara lacrimi.
Umple-ti timpul si mintea cu orice altceva in afara gandului la el si la despartirea voastra,interzice-ti sa ti-l imaginezi mereu sau sa-ti pui intrebari despre el,ce face,unde este,la ce se gandeste sau daca se gandeste la tine.S-a terminat.
Nu vei reusi sa-l elimini complet,dar vei descoperi o ameliorare,vei putea privi cu sange rece despartirea voastra.
Daca ai ajuns la stadiul asta,esti pe drumul cel bun si la un pas sa intelegi ca nu esti singura,ci libera.
Libera sa faci ce doresti,cand doresti,cu cine doresti!
Toate aceste faze sunt teoretice si scrise aici par simple,dar fiecare e un chin si o renuntare la fostul tau eu,la cea care erai ca pereche a lui.
Va trebui sa lupti cu tine,cu durerea ta,cu amintirile,cu gandurile si cu lacrimile.
Scoate din viata ta tot ce-ti aduce aminte de el, fotografii, scrisori, cadouri, tot.Nu asculta muzica trista,nu privi filme de dragoste,cauta comedii,documentare vesele,filme de actiune.
Iesi cu prietenele si bucura-te de primavara care a venit,de soare,fara sa te gandesti la primaveri trecute in care erai cu el,bucura-te efectiv de caldura si lumina soarelui,lasa-te mangaiata si rasfatata de raze si regaseste-ti zambetul,rasul!
Si,cu timpul drept aliat si frate bun in suferinta,peste catva timp vei incepe sa semeni cu tine,cu cea care erai candva,o fata vesela,atragatoare,senina si libera!
Ranile se vor inchide,vor ramane numai cicatricile si vei fi invatat sa traiesti cu ele.
Toti le avem, suntem plini de cicatrici pe dinauntru, dar zambim si ne bucuram de viata!
Va veni timpul s-o faci si tu, din nou!
Fii intelegatoare cu tine, dar perseverenta si va trece.
Curaj!

| Oana92 a răspuns (pentru greece12):

Chiar daca intrebarea nu e pusa de mine aveam nevoie de cuvintele tale. Multumesc! E incredibil cum poti mereu sa oferi raspunsuri atat de intelepte! happy

| greece12 a răspuns (pentru Oana92):

Cuvinte ca cele spuse de tine sunt reala mea recompensa, aici.
Nu-ti imaginezi cat de mult m-ai putut bucura!
Iti multumesc!
happy

| mimiwewem a răspuns:

Cel mai bine e să-ți rogi prietenii să-ți fie alături. Ei sunt principala afecțiune.
Încearcă să nu te mai gândești la persoana aceea, fă tot ce-ți este util ca să uiți de ea. Stai de vorbă cu prietenii, părinții, frații.

| MissIndependenttt a răspuns:

Eu doar ce am iesit dintr-o relatie care a durat aproape 2 ani.Am trecut prin multe impreuna si ne iubim foarte mult.Insa lucrurile nu mai margeam, nu ai cum sa te chinui la nesfarsit. Iubirea nu este tot ce iti trebuie intr-o relatie.Eu una am plans, am suferit si inca sufar.Cel mai rau este in prima saptamana cand crezi ca viata ta nu mai are sens fara el.Ei bine, iti pot spune ca nu este asa..Pentru o perioada de timp te sfatuiesc sa rupi orice legatura cu acea persoana.Nu incerca sa te distrezi sa iesi sa faci lucruri gresite doar cu gandul ca il vei uita, nu este asa! Pe moment poate reusesi sa uiti dar ajungi seara acasa si incepi sa plangi.Pentru ce folos? Incearca o perioada sa fii tu cu tine,sa gandesti asupra situatiei si sa gasesti atat lucruri pozitive cat si lucruri negative. Daca sunteti facutu unul pentru altu poate o sa va intalniti peste ani si o sa fie ceva mult mai frumos! Incearca sa te distrezi, sa faci lucruri diferite dar cu, cap! Daca te arungi in bratele tuturor doar sa il faci pe el sa ii para rau nu o sa mearga! Incearca sa iti aduci aminte cum este sa fii fericita fara el, exact asa cum erai inainte sa il cunosti! Mult succes, avem nevoie!laughing:*

| Seepty a răspuns:

Eu zic sa-l uiti si sa iesi cat mai mult cu prietenii, ei te vor inveseli si te vor face sa-l uiti mai repede, decat sa stai in casa si sa-l plangi toata ziua.

| BuBuBuBuBYYY a răspuns:

Un prim pas care te face sa depasesti situatia asta, care cred si eu ca este destul de grea, este sa astepti o perioada, numai cei fara suflet pot trece printr-o despartire foarte usor, dar mai ales sa iesi cad de des poti tu afara, cu prietenii tai incercand sa uiti cate putin de acea persoana. Daca traumele despartirii va afecteaza pe amandoi ar fi bine sa iesiti undeva si sa vorbiti, sa va spuneti ofurile, poate voi chiar sunteti facuti unul pentru altul ( sa stii ca exista si prieteni dupa o relatie) si daca nu mai merge intre voi ca si cuplu puteti aborda o relatie amicala. Nu stiu daca te-am ajutat cu prea multe dar eu nu am avut relatii si imi este greu pentru mai multe sfaturi. Succes!

| PisicutzaSmile a răspuns:

Încearcă sa faci diferite activități pentru a uita

| Aby_Mihai_1997 a răspuns:

Daca inca o iubesti lupta pentru ea! E

| Aby_Mihai_1997 a răspuns:

Daca inca o iubesti lupta pentru ea! Eu am fost cu o fata 11luni si ea a hotarat sa ne despartim..eu am incercat sa o uit cu ajutorul unor prietene...dar nu merge ma...nu poti sa uiti clipele cele mai frumoase din viata;. Chiar daca ea e in Spania si vine p data pe an.o sa fac tot pentru a fi din nou am mea-) Pana la moarte pentru fata ce o iubesti:-).

Daca nu vrei asta...Fa-ti un program foarte incarcat si nu vei mai avea timp sa te mai gandesti la ea.

| ionajuta a răspuns:

(•_•)
( •_•)>⌐■-■
(⌐■_■)
DEAL WITH IT!

cam asa.

| Touareg a răspuns:

INCEARCA SA MERI SA FACI SPORT MAI DES! ascunde lucrurile care au fost daruite de acea persoana!