| CMGeorge98 a întrebat:

Cum scapi de dorinta de masturbare continua?

37 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai scapi

| Violleta2022 a răspuns:

Cu vointa!

| mihai69 a răspuns:

O faci pâna te saturi. Simplu.
tongue

| Emilian65 a răspuns:

Cu multa ambiție și perseverenta în a uita de masturbare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu include porn.
O sa ai un dopamine hit mai mic decat in cazul in care ar fi si porn

| Sistemulxxl a răspuns:

Te casatoresti si scapi.

| mihai69 a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Să crezi tu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Hai sa nu ii dam omului idei proaste. Te duci din lac in putz...

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce Gabi? Daca se casatoreste va avea si el alta varianta decat masturbarea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

... si tot la aia o sa ajunga. Daca are o relatie ok fara casatorie, de ce ar face TIMPENIA care e mariajul? E o prostie sinistra casatoria. Uite, stiu oameni care au 2-3 copii impreuna si o duc foarte bine fara a fi facut prostia asta. Si nu, nu au mariaje deschise sau alte bazaconii, sunt monogami, dar au constientizat faptul ca o casatorie strica cu mult peste jumatate din relatiile care se transforma in asa ceva. Chiar si involuntar, iti pierzi interesul ca in fiecare zi sa fii o varianta mai buna a ta.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce spui tu se numeste curvie si nu e in regula.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Ce spui tu tine de evul mediu si se cheama sclavie. Bine, multi isi dau seama de asta dupa niste ani si le e foarte greu sa mai iasa din ea.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gabi, nu merge asa cum spui tu. Daca nu-ti convine ceva acasa iesi pe usa si iti abandonezi copiii. Intamplarea face ca am fost profesor-diriginte la o scoala cu pretentii. 21 de copii din 29 aveau doar un parinte pentru ca parintii se separasera nefiind niciodata casatoriti si au trait si conceput copii in curvie. Daca erau casatoriti legal nu se intampla asta, Ai sub 30 de ani, nu? Ce ev mediu? Tu si altii ca tine traiti ca in Punjab. Va ''luati'' ca RRomii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Gresit. Nu iesi pe usa, ca se pot face o gramada de chestii in comun. Dar nici sa stai sa te otravesti ani intregi. A, da, si sa inteleg ca tu ai prefera un cuplu toxic alaturi de un copil decat un singur parinte care e ok. Si cine ziceai ca e talibanul?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cum adica cuplu toxic? Pai cum s-au casatorit, facut copii daca nu se potriveau? Nu exista asa ceva.
Aaaaa ca-s unii/unele cu fraza :''o sa-l schimb eu!''? Pai aia nu aveau ce cauta nici ''luati''. Nici vorba de casatorie si copii. Stii cat sufera copii din asa ''familii''? Am cunoscut copii pe care nu-i voiau nici ''tata'' si nici ''mama''. Locuiau la cate o bunica.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vb de relatii toxice. Ok. Si realizezi ca esti in asa ceva dupa 5-6 ani dupa ce ai si 2-3 copii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

In viziunea ta oamenii si relatiile sunt bolovani, nu? Oamenii se schimba. Daca un partener se duce intr-o directie si celalalt in directia opusa si nu vrea sa se schimbe, stai si inghiti restul vietii ca prostul? Da, conform elucubratiilor de dogme si "invataminte" crestine, da. Trebuie sa "iti duci crucea" si alte timpenii. Sa si-o duca cine e nemuritor, eu nu-s.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca tot ai scris de ce o dai pe dupa gard?
Au realizat 2 iubitei ca au relatie toxica dupa 5-6 ani si 2-3 copii?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Da, pentru ca relatia aia DEVINE toxica in timp, nu era de la inceput asa. E atit de simplu.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

''Relatia'' ERA toxica de la inceput.
Cand face politia o ancheta daca elementele nu se ''leaga'' atunci nu mergi mai departe.
In ceea ce numesti ''relatii'' toxice multe elemente nu se ''legau'' de la inceput.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Prostii. Ca alea in care o amarita indoctrinata de mica sa ii fie supusa barbatului e luata de nevasta de unul care o sa ii fie primul si ultimul barbat, apoi va fi sclava din toata punctele de vedere fara sa aiba nimic de spus sunt relatii ne-toxice. Sau alea in care doi amarasteni virgini impinsi de familii de la spate, indoctrinati cit cuprinde, se iau unul cu altul si desi incearca, nu au nici o treaba unul cu altul in intimitate, care oricum nu prea exista, ca deh, zile de post si alte alea... si traiesc o viata intreaga intr-o frustrare surda, fara a putea/sti efectiv sa vocifereze unde e problema. Oamenii se schimba, relatiile evolueaza. Sau involueaza. Ce e acum 100% ok se poate narui peste 1 an, 5, 10, sau niciodata.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Te uiti in jur sa vezi cati ''separati'' care s-au ''luat'' ca in Punjab sunt?
Cati copii sunt aruncati de la ''tati'' la '' mami'' sau bunici.Ai fost in casele de copii? Ai fost in spitale sa vezi coada la avorturi? Asta numesti evolutie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Nu vad o mare diferenta intre copiii crescuti in cupluri toxice/disfunctionale si cei de la casa de copiii. Am o versioara de exemplu care acusi face 50 de ani si e in continuare intr-o relatie de love/hate cu parintii ei de care nu se poate elibera psihic si nu a fost in stare sa aiba o relatie de lunga durata cu nimeni din cauza asta, chit ca are un copil. Coada la avorturi e LIPSA DE EDUCATIE. A, da, stai asa, ca nici contaceptia nu e ok, nu-i place barbosului din cer, ar zice mafihotii in sutana...

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Contraceptie e... buna. Te indopi cu anticonceptionale sa se gigel, costica, mihai, relu, nelu, etc iar pe la 30 de ani vrei...un copil! Si ce sa vezi? Nu iese. Nu nu-i de la anticonceptionale, nu.
Faceti fix cum vreti dar am o veste proasta : la 1, 6 decedati se naste doar un copil. Copii sunt viitorul tarii nu cei care acum se imbata cu apa rece trecand din pat in pat cu stomacul plin de anticonceptionale sau prezervativul pe scula.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Educatia e viitorul. Decit multi prosti, mai bine putini care au habar pe ce lume traiesc si nu se duc la templul imbecilitatii cu niste nume pe o hirtie ca sa dea bani unor farsori in sutana pentru a le pune o vorba buna la un prieten imaginar.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu te vad bine. Eu m-as gandi mai mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Daca tu imi poti da un singur argument logic si de bun-simt pentru care cineva matur si in deplinatatea facultatilor mintale ar da pentru pomelnice, m-as gindi. Hai, chiar sunt curios.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vad ca esti in tema. Am scris eu ceva de pomelnice? Nu merita sa,, dezbat'' ceva cu tine pentru ca nu am chef si nu are rost. Nu ma justific in fata unora ca tine.

| StefanIlAreMare a răspuns:

O dai intr o zi de5-6 ori pana nu mai poti, si o sa vezi ca nu o sa mai ai chef dupa

| alexandraionela1234 a răspuns:

De asta scapi doar cu o viață sexuala activă, si eu aveam problema asta, simțeam nevoia încontinuu si o făceam, dupa ce am început sa fiu mai activă sexual am scăpat

| CMGeorge98 explică (pentru alexandraionela1234):

Mdeah, asta e cam greu. Multumesc!

| HonorEtpatria a răspuns (pentru CMGeorge98):

Încearcă abstinența și fă sport cât mai mult în timpul liber. Ocupă-ți timpul liber cu un hobby, citește ceva, învață ceva, gândește-te la viitorul vieții tale și lasă pornografia. Am 24 de ani și am remușcări că am pierdut mult timp din cauza unui viciu pe care oricine îl poate controla, doar să fie voință. Iar dacă vrei o relație, gândește-te bine la ceea ce ți-ai dori cu adevărat: ceva frumos de lungă durată sau niște aventuri efemere.

| doctorandus a răspuns (pentru HonorEtpatria):

Masturbarea nu e un viciu. Vicii sunt: alcool, tutun, droguri, jocuri de noroc, risipit banii pe femei, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru HonorEtpatria):

Https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Scris de o profesoara universitara de sexologie.

| MariaJust a răspuns:

Te apuci de un sport. Iti cauti ocupatie. Blochezi siteurile de adulti. Iti faci o iubita.

| jhonnybravo69 a răspuns:

Te masturbezi