| Sergiu1996 a întrebat:

Este posibil sa scapi de masturbare, caci nu reusesc?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Ca sa elimini efectul trebuie sa elimini cauza.
Pofta sexuala este cauza... iar masturbarea este efectul.
Daca vrei sa mananci o chocolata, prima data apare pofta, dupa aceea mancatul.
De ce crezi ca exista atata publicitate?
Ei bine, prostituatele, publicitatea, pornografia, ne atata aceste pofte, ei stiu ca noi avem instincte.
Daca citesti biblia, Dumnezeu ne spune sa ele sunt dulci, dulci, dulci, DAR SA NU LE POFTIM SI SA STAM DEPARTE DE ELE.

18 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Nu te mai uita atata la siteuri pornografice caci ele atrag cel mai tare.Cautati o ocupatie di nu sedea degeaba.

| GigiMenta a răspuns:

Cauta altceva de facut care sa-ti alunge dorinta asta din gand dar daca zici ca nu poti sa scapi probabil o faci si foarte des deci nu prea poti sa iti scoti asta din cap. Pai ramane cea mai grea provocarep entru tine, fa-ti o prietena si nu nu trebuie sa te masturbezi cu gandul la ea nu rezolvi nimic.

| alexandru112211 a răspuns:

Frate laughing gaseste un prieten cu care sa faci pariu care nu se masturbeaza mai mult happy

| viki16 a răspuns:

Buna Pai... in primul rand gandeste-te pozitiv, nu esti singurul care o face. Pentru ca suntem la sectiunea religie o sa iti spun intr-un limbaj mai teologic. In primul rand, incearca sa nu te mai gandesti la lucruruile care te determina sa o faci. Incearca, in momentele de slabiciune, sa te relaxezi, cum sti tu mai bine. Te joci pe pc, asculti muzica, iesi cu prietenii afara, activitati de genul asta incat sa nu ai atat de multe ganduri inspre aceasta directie. Mai apoi, daca nu reusesti, roaga-te la D-zeu sa te ajute, sa iti dea putere sa rezisti acestor ispite diavolesti, ca D-zeu te ajuta sa stii. Ideea este ca trebuie sa te rogi aprins cu dorinta de a scapa de acele lucruri, nu sa te rogi doar asa in repezeala. Eu personal imi spun rugaciunile seara. Deci sper ca te-am ajutat. Bafta Te Pup!

| ywar a răspuns (pentru viki16):

Respect Viki! esti senzationala! daca ar fi jumatate din membrii comunitatii ca tine ar fi ok!

| viki16 a răspuns (pentru ywar):

Mersi

| Sergiu1996 explică (pentru viki16):

Nu sunt obsedat, 2-3 ori pe saptamana...

| viki16 a răspuns (pentru Sergiu1996):

A Atunci E Ok Dar Incearca Sa O Faci Din Ce In Ce Mai Rar Cam O Data Pe Saptamana Astefel O sa Reusesti Sa Te Lasi Dar Nu Cred Ca Ai Probleme Asa Mari De Exemplu Verisorul Meu O Face De 2 Ori pE zI

| Sergiu1996 explică (pentru viki16):

De unde stii ca face de 2 ori pe zi? xd

| viki16 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Pai La Prins Matusa mea De Doua Ori Intr-o zi Si Nea Spus Si Noua Doar Suntem verisoarele lui apropo de ce iti pasa?

| Sergiu1996 explică (pentru viki16):

Este ceva intim, chiar nu ar fi trebuit sa stiti..omg...

| cristinutza07 a răspuns:

Gandeste-te ca daca iti faci singur laba ...nu vei mai avea niciodata o prietena. vezi scapi?

| marya868686 a răspuns:

Nu vei scapa pentru. ca se vede ca esti disperat

| Sergiu1996 explică (pentru marya868686):

Nu sunt disperat, o fac de 2-3 ori pe saptamana, si ai grija la cuvinte...

| marya868686 a răspuns:

Da este posibil, pur si simplu te abtii, iti zici in sina ta ceva de gunul"sa ma abtin"

| Sergiu1996 explică (pentru marya868686):

Iti bati joc, esti fata si nu te confrunti cu asa ceva...

| ColourfulLife a răspuns:

Opreste netu' si filmele 18+ laughing..Serios, gaseste-ti o partenera happy dar daca ai 10 ani atunci e tare gravhee hee

| parva a răspuns:

Cauta-ti o partenera, macar n-o mai faci cu mana ta :winking