| DeeaElenaaaa a întrebat:

Cum se manifesta o sarcina ectopica? Sunt insarcinata in 5 saptamani si ma doare pe sub burta cateodata in timpul zilei..Si ma mai inteapa in partea stanga jos lângă uter, ceva sfaturi? La control saptamana care vine merg

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Din punct de vedere clinic, a fost descrisă o triadă diagnostică ce cuprinde amenoreea (întârzierea menstruației), durerea pelvină și sângerarea vaginală. Alte semne si simptome ale prezenței sarcinii ectopică pot fi: febră, slăbiciunea musculară, amețelile, apariția sincopei, vărsăturile, durerea iradiată în umăr.