| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate afla cu aproximatie data conceperii copilului?

Răspuns Câştigător
| lilia_2632 a răspuns:

1.mergi la ecograf, si te consulti cu medicul ginecolog, faceti unele calcule.
2.aduti aminte daca n-ai avut vreo seara romantica si fierbinte de tot, copii "nu se fac" in fiecare noapte!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metoda medicala este urmatoarea: se aduna la data primei zile din ultima menstruatie 10 zile. De exemplu, daca ultimul ciclu, inainte de sarcina ti-a venit pe 15 ianuarie, data conceptiei este considerata 25 ianuarie. In functie de ea se calculeaza varsta sarcinii si termenul nasterii.

Bula
| Bula a răspuns:

De regula: cca 8-12 zile inaintea terminarii ultimului ciclu.