| anonim_4396 a întrebat:

Cum se produce rana pe colul uterin, care sunt cauzele aparitiei ei?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cauza este cel mai frecvent o infectie. Fie cu un agent transmis sexual (HPV, de exemplu), fie, mai rar, cu un microb banal. Trebuie neaparat sa-ti tratezi infectia daca se poate si sa faci consulturi repetate pana se vindeca. Daca nu se vindeca in timpul apreciat d ginecolog (o luna sa zicem) trebuie sa-ti faci o colposcopie cu biopsie si eventual o determinare pentru infectia cuHPV. Nu o neglija, orice rana pe col are potential precanceros. Tratata corect, se vindeca fara cea mai mica problema.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, rana pe colul uterin mai este numita si cervicita, apare in mare parte ca urmare a bolilor cu transmitere sexuala(gonoreea siclamidioza), dar mai poate aparea si dupa o inflamatie cauzata de anumite leziuni produse de anumite obiecte(tampoane interne, dispozitive contraceptive, diafragma)cit si spalaturilor vaginale foarte dese, alergii sau iritatii produse de anumiti compusi sau substante chimice, relatii sexuale incepute devreme, contact sexual neprotejat(cu anumite pers care au antecedente de boli cu transmitere sexuala), mai apare si ca urmare a unei infectii vaginale. Ca urmare a netratarii cervicitei se poate ajunge la cancer de col uterin;

| Mia_8661 a răspuns:

Oricum trebuie sa te duci la un ginecolog, cauzele ar putea fi: infectii cervico-vaginale, utilizarea tampoanelor interne, steriletul, daca ai fost chiuretata, mare grija urgent la medic....sanatate multa