| monikutza a întrebat:

Am avut rana pe colul uterin mia cauterizato acum mai sunt sanse ca sa fac alta? cine stie sa imi spuna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristinica_5510 a răspuns:

Procedura cel mai des folosita – electrocauterizarea sau diatermocoagularea - este o procedura prin care tesuturile sunt coagulate (arse) sub efectul caloric al unor curenti alternativi. Se efectueaza in primele zile dupa menstruatie, astfel incat escara rezultata sa aiba timp sa se elimine pana la menstruatia urmatoare.La nivelul colului, in locul unde s-a realizat electrocauterizarea se formeaza o escara (crusta) care se va elimina in 3-4 saptamani, perioada in care va persista o scurgere vaginala murdara. Dupa eliminarea escarei poate urma o scurgere sangvinolenta, dar nu foarte abundenta, care poate dura 10-15 zile. Cicatrizarea completa se obtine in aproximativ 6 saptamani, perioada in care se recomanda repausul sexual. Pentru a favoriza cicatrizarea se poate administra vitamina C pe cale orala.
Dupa 2 luni de la procedura, se recomanda reexaminarea ginecologica; in cazul in care se constata o epitelizare incompleta se va repeta colposcopia si se va completa electrocauterizarea.Si prietena bunicii si asta i-a spus doctorul.Deci ia vitamina c!
succes

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci o analiza care se numeste fenotipare HPV. Daca esti infectata cu acest virus, poti oricand face din nou leziuni pe col si va trebui sa mergi foarte frecvent la ginecolog pentru a evita ca aceste leziuni sa evolueze grav. Daca nu esti infectata, atunci sansele de recidiva sunt mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de profesionist este doctorul; daca a stiut sa "stranga" bine rana. E bine sa mergi, la cateva saptamani la control si te sfatuiesc sa mergi la un spital de renume in Romania, ca sa n-ai "surprize" mai tarziu. De la o astfel de rana, imediat se fixeaza acel microb, numit cancer.
Normal, sexul interzis o perioadastraight face Daca chiar iti pasa de sanatatea si viata ta. Sunt in farmacie niste plante care ajuta la igiena uterului, este foarte importanta in aceasta perioada, pana nu recidiveaza.
Multa sanatate!