| Nastia a întrebat:

Cum se scapa de gelozie?sad

Răspuns Câştigător
| iiirrriiisss a răspuns:

In zilele noaste gelozia e considerata o traire absolut normala, chiar o dovada de dragoste.

Unde este, cu cine este? Oare se gandeste la mine?' 'Ce sa fac sa ma iubeasca doar pe mine?' ' Vreau sa stai doar cu mine!' 'De ce oare a zambit tipul care tocmai a trecut pe langa noi? Oare se cunosc? Este ceva intre ei?'...

'Uita-te la mine ce prostii gandesc!? Dar daca este adevarat? Ce ma fac? Trebuie sa o sun! Trebuie sa o verific! Trebuie sa stiu ce face, ce simte in fiecare clipa!'

Numai imaginati-va cata energie pot consuma astfel de ganduri, trairi interioare! Cum este sa le simti zi de zi, ceas de ceas, secunda de secunda ca parte din tine. Multi dintre noi nu suntem straini de aceste framantari, multi dintre noi resimtim efectele lor in viata de zi cu zi, in relatia de cuplu.
Este gelozia un lucru reparabil? Multi spun ca da, altii spun ca este un rau necesar fara de care nu ar mai stii daca partenerii lor ii iubeste. Si altii ar spune ca gelozia are rostul ei, insa in limite rezonabile, constituind ca multe alte aspecte ale unei vieti de cuplu: sarea si piperul relatiei.

Si atunci problematica ce se impune pentru a fi dezbatuta nu este cum sa luptam impotriva geloziei, cum sa o cosmetizam mai frumos, ci cum sa gestionam un astfel de sentiment si sa valorizam la maximum potentialul ei!

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu multa incredere in partener.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Cu detartrant!

| Mya a răspuns:

Avand mai multa incredere atat in partener cat si in tine! Incearca sa scapi de complexe, sigur esti o fata deosebita si nu ar trebui sa te gandesti tot timpul ca iubitul tau te poate insela...si de ar fi asa, avand atitudinea asta, oricum nu ai avea cum sa previi.Asa ca lasa lucrurile sa-si urmeze cursul si fii mai increzatoare!batting eyelashes

auran
| auran a răspuns:

Nu scapi decat daca nu iubesti si atunci, intervine invidia

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Fooooaaaarrrttteeee greu. Daca esti gelos, asta vine din interior. Dintr-o doza de egoism ceva mai mare; nu vrei sa imparti ceea ce iubesti tu, cu nimeni. Nu vorbim aici de exagerari.

| alexam a răspuns:

NU se scapa! sad Trebuie sa te obisnuiesti cu ea, ca o sa fii cu ea poate chiar mai mult decat cu actualul partener ( daca acesta nu iti este deja sotz )! crying

| Elena0210 a răspuns:

Nu cred ca poti scapa!

| dulshe a răspuns:

In primul rand trebuie sa nu uiti un lucru:
daca el vrea sa te insele te va insela Daca e sa se indragosteasca de alta o va face. Nu ii controlezi fiecare minut din viata si cred ca nici tie nu ti-ar placea sa ti se intample chestia asta.
Pe langa astea, comportamentul tau arata doar ca nu esti deloc sigura pe tine si orice femeie care va pune ochii pe el il va avea tocmai din cauza asta : te vede pe tine disperata, zambeste ironic si ti-l ia. Care rivala e mai periculoasa: una care e sigura pe ea si pe dragostea partenerului, sau una disperata care-l tine legat de ea?
Apoi, ce castigi stand stresata tot timpul? mai bine iti traiesti viata si il lasi pe om sa fie independent, sa te vrea apropae, nu sa astepte cu sufletul la gura secunda in care pleci ca sa poata sa stea si el linistit.

| gabrielutzu a răspuns:

Cu pumnul.

| dulcika a răspuns:

Pur si simplu ...nu ii dai motive care sa se indoiasca de u...

| gaby_6279 a răspuns:

Nu mai iubi e singura sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu pui suflet în relație și așa treci peste acest sentiment mai puțin favorabil într-o relație.
Pa, pa.

| ana_1197 a răspuns:

Trebuie sa ai incredere deplina pe cel care il iubesti.