| Condratt a întrebat:

Stiti vreo metoda de a scapa de gelozie?

Răspuns Câştigător
| madyddd a răspuns:

Bunahappy
Desi este o emotie umana normala, tinde sa ne scape de sub control daca nu reusim sa o imblanzim.
Pentru a controla gelozia, trebuie mai intai sa inveti de unde vine. Exista intotdeuna un motiv in spatele ei si odata ce ti-ai dat seama care sunt cauzele, controlul va deveni mai usor.

Cand emotiile tale de gelozie ies la suprafata, tot ce stii este ca te simti in acest fel, corect? Aici trebuie sa te opresti! Va fi greu sa iti amintesti, dar trebuie sa iei o pauza de fiecare data cand te simti gelos si sa te intrebi de ce te simti asa. Are ceva de-a face cu stima de sine sau partenera ta iti ofera motive intemeiate sa te simti in acest fel?
indiferent ce motive ai putea avea, este foarte important pentru tine sa iti cuceresti gelozia, in caz contrar poate duce la distrugeri mari ale respectului de sine.
Odata ce ti-ai dat seama de unde vine, va trebui apoi sa descoperi de ce te face sa te simti gelos. De exemplu, daca ti-ai dat seama ca devii gelos atunci cand partenera ta vorbeste cu alti baieti, atunci trebuie sa descoperi de ce te face sa te simti gelos. Ai avut experiente intr-o relatie anterioara care acum te fac sa fii gelos in situatii similare sau ti-e teama sa nu fii inselat? Daca da, de ce ai aceasta teama? Este cumva stima pentru sine mai mica decat ai crezut?
Daca motivul are ceva de-a face cu partenera ta, atunci e mai bine sa ai o discutie serioasa cu ea despre asta. Sa nu iti fie teama si nici sa nu te simti prost pentru felul in care te simti. Ai tot dreptul sa te exprimi si sa te simti gelos. Daca ei ii pasa cu adevarat de tine, va gasi modalitati prin care sa impiedice sa te mai puna in situatii in care sa te confrunti cu astfel de emotii.

Este, de asemenea, o idee buna sa iti faci o programare cu tine si sa gasesti modalitati prin care sa-ti imbunatatesti dragostea de sine si sanatatea, astfel incat sa castigi mai multa putere si incredere si sa fii gata sa te lupti cu sentimente precum cele de gelozie cand apar la suprafata.
Combina gelozia cu o emotie mai rationala, astfel incat sa nu aluneci in plasa acesteia. Daca o combini cu o emotie cel putin la fel de stresanta, cum ar fi furia, nu vei face decat sa te impiedici sa ajungi la rezultatele pe care ti le doresti cu adevarat. Ai putea sfarsi prin a lua o decizie care iti va lasa o senzatie de rau.
Sa preiei controlul asupra emotiilor tale te face un lider asupra sentimentelor tale, ceea ce poate ajuta sa nu intri pe teritorii nedorite, precum despartiri, stima de sine scazuta, depresie si chiar o gelozie si mai mare. Vei putea sa te concentrezi pe teme mai importante din viata ta si sa vezi lucrurile cu o minte mai limpede si mai deschisa, care te va ghida in procesul de a lua decizii mai bune, gasirea unor solutii mai bine atunci cand te confrunti cu obstacole in relatii si in viata ta in general.
Multa bafta! big grin

4 răspunsuri:
| EnvyMee a răspuns:

DA! Incearca sa ai incredere in persoana iubita, spune-i ca ai incredere si va aprecia enorm happy

| Condratt explică (pentru EnvyMee):

Am facut asta insa mi se pare ca face unele gesturi doar pentru a-mi face in ciuda!

| EnvyMee a răspuns (pentru Condratt):

Vorbeste cu ea..incearca sa.i explici ce simti si incearca sa.i spui sa nu mai faca anumite lucruri si sa.ti dea o explicatie de ce le.a facut pana acum. happy Daca vezi ca nu merge, poti incerca sa faci gesturile in oglinda, adica sa faci ce face si ea, sa vezi daca reactioneaza. Daca reactioneaza inseamna ca o intereseaza, daca nu..inseamna ca face acele lucruri intentionat

| Condratt explică (pentru EnvyMee):

Multumesc mult pentru sfat...in cazul in care le face intentionat ce crezi ca ar trebui sa fac?