Întrebare recomandată | VerdeLila a întrebat:

Cum poti scapa de gelozie?

Răspuns Câştigător
| EnacheAdryana1977 a răspuns:

Toata lumea vorbeste de increderea in partener.Este adevarat.Trebuie sa ai incredere in el.Dar gelozia excesiva nu pleaca de la neincrederea in partener ci de la neincrederea in tine. Daca ai incredere in tine,te simti frumoasa,inteligenta,eleganta, rafinata si esti constienta ca farmecul altor fete il ai si tu, atunci abia incepi sa scapi de gelozie. Daca ai incredere in tine, el se poate uita si la alte femei pe strada subtil, poate avea glume nevinovate cu alte femei si tot nu vei fi geloasa pentru ca esti bazata pe tine. Daca el vrea sa-ti greseasca o va face oricum nu poti opri asta.Insa...daca se va intampla, cu increderea ta in tine, vei renunta la el fara sa suferi atat de mult sau poate ...chiar il vei ierta, ceea ce este prea putin probabil.Lucreaza la aspectul acesta: maraste-ti increderea in tine, dezvolta-te tu personal ca om, maturizeaza-te, iubeste-te mai mult.In relatie nu este vorba doar de el ( ce face,unde e, cum gandeste, ce crede despre mine ), ci si de tine. Daca reusesti asta, orice urma de gelozie excesiva va disparea si va ramane o iubire curata cu un strop de gelozie infantila de care veti rade impreuna.Succes

42 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În primul rând având încredere în tine și un dialog deschis cu persoana de lângă tine.
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

Prin autocontrol si intarindu-ti convingerea ca iubitul nu este proprietatea ta.

| VerdeLila explică (pentru mira):

Nu consider ca este proprietatea mea, doar ca am teama sa nu ma insele si mi-e mereu am indoiala on ceea ce-mi zice

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin autocontrol. Oricum daca este sa se intample, se intampla.

| kar1GaNNN a răspuns:

Buna.
Cum putem opri gelozia intr-o relatie?

Unii specialisti spun ca gelozia intr-o relatie este precum sarea in mancare. Un pic ii va conferi savoare dar prea multa poate strica definitiv placerea. Gelozia intr-o relatie este ca o recompensa a primelor zile de dragoste sincera dar ulterior va deveni o problema majora pentru ambii parteneri. Unii nu reusesc sa depaseasca acest moment si decid sa puna capat relatiei.

Mereu pozitiva

Gelozia vine de obicei la pachet cu unele experiente neplacute din trecutul acelei persoane care i-au afectat puterea de a mai avea incredere in orice alt partener. Daca ai trecut printr-o experienta neplacuta, ai avut un partener care te-a inselat sau te-a mintit, atunci gelozia se va manifesta cu siguranta. Nu va dauna actualei relatii atat timp cat nu depaseste normalul. Ai incredere in partenerul tau dar nu crede chiar tot ce iti spune.
Succes.

| VerdeLila explică (pentru kar1GaNNN):

Ai incredere in partenerul tau dar nu crede chiar tot ce iti spune.
-asta e dilema-

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesti povestirea "Nevasta altuia si un sot sub pat" de F.M. Dostoievski - dedicata gelosilor si geloaselor.
Bafta!

| AlexeHellsing a răspuns:

Alimenteaz-o pe a partenerului. Astfel începe jocul așteptării, distrugeți gelozia sau vă distruge ea pe voi. Factorul cheie este cât de sociabili sunteți voi în relație. Oricum, nu-ți recomand să vorbești deschis din prima cu iubitul fiindcă nu cred că te-ar înțelege. Pune-l în poziția ta. Există riscuri dar și rezulate.

| DanielVălean a răspuns:

Nu o mai practici din suflet! Incerci sa o elimini.

| stark47 a răspuns:

Gelozia este de fapt posesie, ins asupra individului si a sentimentelor lui.e normal sa iti doresti ca el sa aiba sentimente numai pentru tine insa uneor iacest sentiment te face sa nu gandesti rational si sa ai impresia ca acele sentimente iti sunt furate.
poti scapa de gelozie prin a aprofunda ideea ca nu detii nici un control asupra partenerului, ca el e singurul care isi controleaza sentimentele.e o persoana nu un lucru, trateaza=l ca atare

| angus35 a răspuns:

Poti sa scapi de gelozie avand mai multa incredere in prietenul tau si oferindu-i posibilitatea de ati demonstra ca nu te inseala.

| CartoonN a răspuns:

Gelozie de la neincredere...ca sa ai incredere in cineva trebuie sa ai in tine inainte de toate.Nu prea cred ca ai incredere in tine.In cazul in care are antecedente sau te-a mintit in vreo chestie...e o gelozie justificata si pe care o vei avea mereu cat vei sta cu el si asta oricat de mult s-ar chinui el sa ti-o recastige.Dar daca baiatul e in regula inseamna ca problema e la tine, iar neincrederea e greu de castigat chiar si in propria persoana.
Zi mersi ca nu esti si posesiva laughing Gelozia si posesivitatea...grea lupta cu ele laughing

| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

E simplu sa scapi de gelozie... nu mai fi geloasa big grin

| printesa00 a răspuns:

Nu potiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Trebuie sa ai incredere in iubitul tau!

| TheFallen666 a răspuns:

Incearca sa ai mai multa increderer in respectiva persoana! 1

| Alina570 a răspuns:

Nu este usor de raspuns si sunt multe elemente de care depinde aceasta gelozie. De fapt, este vorba de toata relatia voastra si e vorba de tine insati.

De obicei esti geloasa in orice relatie sau numai in aceasta? Crezi ca gelozia iti este justificata? De ce n-ai avea incredere in ceea ce-ti spune, l-ai prins vreodata cu minciuna? Eu ofer incredere absoluta, dar de fiecare data cand aceasta incredere este incalcata, ramine mai putin, pana cand in final se sfarseste. Sunt altii care considera ca increderea trebuie castigata. De care gen esti? Oricum, nu am atat de multa experienta dar cred ca daca ai in general probleme cu gelozia bazata numai pe banuieli, poate mai adanc se ascunde altceva si poate ar trebui sa descoperi despre ce este vorba cu cineva care se ocupa cu astfel de probleme. Ai putea chiar sa vorbesti cu partenerul tau si sa va duceti la terapie pentru cupluri daca va dori intr-adevar sa te ajute si te iubeste cu adevarat. E greu de dat cu parerea daca nu stiu despre ce este vorba.

Indiferent ce vei alege sa faci, bafta!

| ovdiuc a răspuns:

Nu te mai gandesti la ea

| Tania25 a răspuns:

Ma tem ca de gelozie nu poti scapa, incearca totusi sa vezi partea buna a lucrurilor happy
Si cum spunea C. Pavese.
-Cine nu e gelos, nu e indragostit.

| JIGHIRUS a răspuns:

Fa-l si pe el gelos! o sa inteleaga exact ce simti! va fi o lectie buna!

| critikl a răspuns:

Păi nu trebuie să scapi de ia gelozia se simte singură iai un prieten fă rost de încredere și se va liniști și ia și vor trăii fericiți până la adânci bătrâneți și ei și voi.Gelozia trebuie să existe intr-o relație altfel parteneru tău va crede că nu-i dai atenție.

| StefanR0 a răspuns:

Nu poti scapa de gelozie.E o radacina a caracterului uman. Poti doar s-o faci mai "invizibila" atunci cand ai o totala incredere in cineva.

| Despot a răspuns:

Daca e incredere, nu exista gelozie! Asta in cazul relatiei. Si cand esti gelos pe cineva din familie, incearca sa. vezi cat de mult te iubeste persoana pe care tu esti geloasa, te va ajuta sa stii cat de mult te iubeste! Atunci iti vei da seama ca, iubirea conteaza! Atunci cand simti iubire din toate partile, nu vei mai simti gelozia!

| Muffin123 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai gandesti la lucrul ce te supara. Sper ca te-am ajutat

| EuCiupii a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa incredere in persoana cu care ai o relatie si mai multa incredere in relatie. Daca exista respect si incredere, eu zic ca nu exista gelozie. Daca ai probleme cu orgoliu, e bine sa scapi si de acelea happy.

| alsazaar a răspuns:

Mai intai incearca sa intelegi cauzele care au dus la acest lucru apoi incearca sa te schimbi si tu un pic. poate ca tu esti cea care aplica presiune.

| NakedBoy69 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema.Singura solutie este sa ai incredere in el si sa nu mai acorzi atentie la toate prostiile ce iti trec prin minte cand nu esti langa el.

| Stellla21 a răspuns:

O simpla arma de foc te poate ajuta. bafta! P.S. ai grija sa nu patezi peretii

| Lohreen a răspuns:

Eu cred ca a fi gelos e normal dar exista o limita, a fi gelos inseamna ca iti pasa si e placut sa simti ca cuiva ii pasa de tine mai ales daca iubesti persoana respectiva... daca chiar iti face rau, incearca sa iti ocupi timpul si sa nu te mai gandesti acolo, timpul le rezolva APROAPE pe toate crede-ma!laughing

| gfghr a răspuns:

Daca ai incredere in iubitul/a tau n-ai de ce sa fi geloasa.

| Brokenbone19 a răspuns:

Pai,nu mai acorda neatentie lucrurilor care nu sunt adevarate.
pentru ca, daca cineva de iubeste...te iubeste. daca acea persoana nu te iubea nu mai vroia sa te cunoasca si sa stea cu tine.