| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, TPU. Am o problema mare. Sunt foarte gelos si posesiv, nu stiu ce pot face. Constientizez ca nu este bine, imi fac rau singur, fiindca nu spun, nu fac scandal, doar "ard" in mine, ma auto cenzurez. Exista o cura?
Sunt gelos si posesiv mereu. Relatii nu am avut multe si cele pe care le-am avut au fost de scurta durata. Bun, multi oameni sunt gelosi pe cei care doar vorbesc cu prietena/prietenul. Dar eu sunt gelos parca si pe proprii frati, care sunt fericiti. Nu sunt multumit niciodata. Totodata, ca tot a venit vorba de fratii mei, sunt prea posesiv cu ei si simt multe sentimente negative atunci cand vad ca se apropie de cineva mai mult. Ca sa fiu inteles mai bine, simt gelozia si pentru ca ei sunt fericiti cu prietenele si amicii lor, si pe amicii si prietenele lor ca pot sa se apropie mai mult de ei, ceea ce eu nu pot face fiindca sunt mereu imbufnat din cauza acestei probleme.
M-am saturat, pur si simplu. Cum pot scapa de tortura?

3 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Asa sunt si eu. Imi place sa fac rau. Sunt constienta de chestia asta. Eu, sau tu, sau altii...Asa suntem, numai pentru bucuria si prosperitatea noastra. Cum exista binele, exista si raul, cum exista oameni buni, exista si oameni rai. Pur si simplu incearca sa te temperezi. Totul se face din autocontrol.

| AlbaAura a răspuns:

Gelozia apare fie din neputinta, fie dintr-o prejudecata, fie din experienta.Se hraneste cu indoieli si se preschimba in furie sau se stinge, cand indoielile devin certitudini.Nu confunda iubirea cu delirul posesiunii.

| Luiza45 a răspuns:

Trebuie sa iti educi mintea. Te-ai educat in asa fel incat atunci cand vezi pe cineva fericit tu esti gelos fiindca nu esti si tu la fel.Priveste viata dintr-un ungi pozitiv... bucura-te ca esti tu ca poti visa ca vezi lumea prin ochii tai..incepe sa pretuiesti ce ai si vei fi fericit.