| AmazingONEx a întrebat:

Cum stă treaba cu virginitatea fetelor?
Ce este cu sângele acela?
Mereu curge sânge?
Cât de tare doare?

Răspuns Câştigător
| 90210 a răspuns:

Nu e o pielita! Himenul este in jurul "gaurii" ca sa spun asa. Singurul motiv pentru care unele fete sangereaza la primul contact sexual este pentru ca preludiul a fost prea scurt si nu sunt ude si pentru ca n-au folosit lubrifiant. Daca ar acoperi vaginul atunci menstruatia n-ar avea pe unde sa iasa...nu e logic? Fetele care intr-adevar au acea pielita (ceea ce e destul de rar) trebuie sa mearga la ginecolog pentru ca poate provoca probleme in legatura cu menstruatia.

Fetei ii curge sange la prima relatie sexuala pentru ca baiatul nu are grija cu ea adica s-o penetreze incet. Multe fete au impresia ca nu intra pentru ca sunt virgine, dar nu intra pentru ca nu folosesc lubrifiant, daca ar folosi n-ar avea acea sangerare.

Pot sa spun din proprie experienta ca eu n-am sangerat pentru ca am fost suficient de "uda" ca lucrurile sa mearga okay. Durerea a fost una suportabila. A fost mai mult ca niste mici intepaturi in zona vaginului, n-a fost o durere care sa ma faca sa sar din pat sau ceva de genul.

Daca esti fata sfatul meu este sa ai un preludiu lung si sa folosesti lubrifiant pentru a evita acea sangerare.

Daca esti baiat sfatul meu este sa ai rabdare cu prietena ta. N-o grabi pentru ca daca penetrarea se face brusc atunci o va durea. Gandeste-te ca la un tobogan cu apa laughing daca nu este destula apa nu aluneci...acelasi lucru se aplica si la situatia de fata laughing Si trebuie sa ai grija cu ea la fiecare contact sexual pentru ca am avut prietene care n-au sangerat la primul contact sexual, dar au sangerat la al doilea. Ele nu mai erau virgine...deci nu avea logica sa sangereze nu? Ceea ce valideaza ce-am spus mai sus.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai chiuli de la orele de biologie.
Vaginul are înăuntru o mica pielita numita himen. Himenul se rupe de obicei la prima penetrare a vagonului fie de un penis fie de alte o obiecte. De aici și sângele. Nu e obligatoriu sa curgă, unele fete, destul de puține însă, au himenul mai elastic și nu se rupe din prima, altele îl au deja rupt de la diverse traume

| Violleta2022 a răspuns:

Nu curge intotdeauna sange, depinzand de forma himenului sid e grosimea putulicii baiatului.
In situatia in care se produce deflorarea, si curge sange, va fi vorba doar de cateva picaturi, nu de cantitate mare.
Nu doare mai deloc, daca fata este umezita si pregatita la preludiu, de catre baiat.