Întrebare recomandată | Idontcare69 a întrebat:

Cum știi că iubești cu adevărat pe cineva? Eu am o relație de 4 ani, dar nici acum nu sunt sigură pe sentimentele mele, deși nu văd viața fără acea persoană.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata faza cu iubirea asta, toate prostiile pe care le vedem la televizor cu aia de se gasesc la 16 ani si mor impreuna batrani la 90... sunt fake. Iluzii create de om doar pentru a-si da curaj. Se confunda atractia (care de regula pate dura cativa ani) cu asa zisa iubire.
Vezi cazuri la oamenii trecuti de 40-50 de ani, cu familii. Cat de des se cearta? Unii nici nu se mai sufera, dar s-a instalat sentimentul de obismuinta. Rau cu rau dar mai rau fara rau. Iubire nu e si nici nu va fi. A fost atractie reciproca candva si doar atat.
Sfatul meu: investeste doar in tine. Ca esti barbat/femeie, o viata ai. Nu te lega la cap ca sa fi in "randul lumii". Fa ce te face fericit/fericita. Sunt atatea lucuri frumoase in lumea asta. Nu includ iubirea printre ele, pentru ca este o prostie. Bucura-te de vremurile astea, pentru ca sunt vremuri in care te poti descurca singur, fara sa ai vreo problema.winking

Răspuns Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

Hey,

Trebuie sa te gandesti la ce inseamna dragoste pentru tine si la ce te astepti tu de la o persoana care te iubeste.

Trebuie sa intelegi ca este normal ca iubirea acea romantica, cu nabadai de la inceputul relatiei sa nu se mai manifeste asa de des iar in loc sa apara o relatie de suport reciproc bazata pe afectiune si respect reciproc.

In teorie iubirea completea implica 3 factori: emotional, fizic si cognitiv.

Partea emotionala se refera la sentimentele pe care le ai fata de celalta persoana si la modul in care te face sa te simti prezenta sau lipsa acsteia.

Partea fizica se refera la sexualitate si la prezenta ei intr-o masura suficienta si satisfacatoare pentru ambii parteneri. Exista nenumarate cazuri in care lipsa de compatibilitate din punctul de vedere al libidoului duce la inchierea unei relatii.

Partea cognitiva se refera la modul in care partenerii gandesc cu privire la relatia respectiva. Daca se vad ca un cuplu, daca se gandesc la viitor, la cum isi pot rezolva problemele si cum pot intamplina impreuna dificultatile.

Acum, este aproape imposibil sa iti spuna cineva pe net daca ce simti e dragoste sau nu pentru ca singurul lucru care conteaza este ceea ce simti tu sia sta nu avem de unde sa stim. Eu iti recomand in schimb un exercitiu simplu, pune-te in pat si inchide ochii, apoi gandeste-te la cum ar fi daca v-ati desparti in acel moment. Gandeste-te la momentul in care ii transmiti/iti transmite treaba asta, la momentul in care urmeaza sa parasesti locuinta comuna (daca e cazul), la momentul in care nu veti mai interactiona online/la telefon, la momentul in care partenerul isi va gasit pe altcineva si la cum ar arata per total viata ta fara partenerul actual.

Daca in timpul exercitiului simti ca nu ai avea nici o prolema cu stituatiile de mai sus, poate ca e cazul sa pui punct relatiei, in schimb daca nu e asa ar trebui sa te gandesti mai in detaliu daca nu cumva e vorba de o dependenta si asa mai departe.

Este un exercitiu bun care te va face sa intelegi mai bine pozitia in care te afli.

spor happy

19 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Daca nu esti sigura pe sentimentele tale intr-o relatie de 4 ani, inseamna ca esti doar obisnuita cu acea persoana, atat si nimic mai mult. Sfatul meu este sa nu va mai irositi timpul si s-o luati pe cai diferite de acum, fiindca mai tarziu se va intampla exact acest lucru.

| RAY a răspuns:

Cand iti sacrifici propiul copil pentru pacatele omului pacatos indiferent, tu nu il iubesti deloc, iti pierzi timpul aiurea

| Goete a răspuns:

Cand iubesti cu adevarat, esti sigura.

| Idontcare69 explică (pentru Goete):

Te întreb altfel: cum știi că este iubire adevărată și nu doar o atașare/obsesie/prietenie profundă etc?

| Paul754880338 a răspuns:

Ti-ai raspuns la intrebare singur(a). Nu raspunsul este ce iti lipseste, ci puterea de a vedea dincolo de rutina si obisnuinta ( a nu se citi dragoste!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti sigura, raspunsul e clar: NU e vorba de iubire.
Cand vei iubi, crede-ma, iti vei dea seama, pentru ca e ceva ce n-ai mai simtit niciodata. Profunzimea sentimentului nici macar nu prea poate fi explicata in cuvinte, deoarece iubirea e un sentiment divin, mult peste orice altceva.
Nu exista dar si poate, cand e iubire - simti. Daca te intrebi daca iubesti, raspunsul e clar nu, nu iubesti.

| TristanTzara a răspuns:

Fenomenul ăsta cu iubirea adevărată e nou, romanticii l-au inventat. Iubirea nebună trece la un moment dat.
Dacă vă înțelegi bine, nu vă certați prea des, vă place să petreceți timp împreună poți s-o consideri iubire adevărată.

| Goete a răspuns (pentru Idontcare69):

Crede-ma, vei stii

| LilPleito a răspuns (pentru TristanTzara):

Vorbesti tampenii, s-avem pardon. De fapt la fel ca toti "realistii". Iubirea nu are treaba cu realismul, iubirea apartine idealismului si e singura reprezentare corecta.
Iubirea nebuna si infinita nu trece niciodata, cine nu crede asta e un om trist, dpmdv.

| Drimmero a răspuns:

Iubirea fata de o persoana nu e vesnica,, asta e singura explicatie, intervine plictiseala, certurile, dorinta de nou.

| TristanTzara a răspuns (pentru LilPleito):

Trece, am patit si mi-a trecut laughing
Tu ai patit? De când ai iubirea asta nebună? Mai puțit de un an nu...

| LilPleito a răspuns (pentru TristanTzara):

Crede-ma, nu trece. Ce ai simtit tu nu a fost iubire, a fost doar o iluzie, de aceea a trecut. Iubirea nu trece, iar daca trece nu a fost niciodata iubire.
Doamne-ti multam, am patit, 4 ani deja and still counting.winking

Dar credeam in treaba asta mult inainte de a mi se intampla. Trebuie sa-i multumesc lui Platon si lui Victor Hugo ca mi-au deschis ochii inspre calea asta.winking

| TristanTzara a răspuns (pentru LilPleito):

Depinde de la caz la caz, ca Toma până nu pun mâna și nu văd eu îsumi, nu cred.
O zi bună!

| LilPleito a răspuns (pentru TristanTzara):

Sunt convins ca o sa vezi, cat timp nu te legi la ochi.winking
O zi buna si tie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt atatea lucuri frumoase in lumea asta. Nu includ iubirea printre ele, pentru ca este o prostie.

asta e cea mai mare tampenie citita in viata mea, iubirea este o nevoie esentiala umana, ca tu nu ai avut parte de ea nu inseamna e o prostie

| RAY a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu la inventat nimeni, iubirea a aparut in cursul evolutiei umane

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Stii care e faza cu iubirea in ziua de azi, azi ne grabim sa fim cu cineva si numai acceptam nici un defect, vrem ca partenerul sa fie perfect, femeile asteapta un tip bogat,frumos,cuminte,rau, sensibil,romantic, smecher iar barbati printesa din povesti si cuminte, rea, curva in pat, fidela, omul numai gandeste rational si se lasa condus de partea primitia gen hai sa neo tragem si pa

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Asta cam asa e, la mijloc e idealul omului pe care il vrea metamorfizat in persoana iubita/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Corect