| 1euGEN1 a întrebat:

Cum stiu care este marimea de prezervativ potrivita pentru mine? Ce prezervative sunt bune pentru prima oara? Dar pe termen lung?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masurand grosimea penisului tau!
Lungimea nu-i relevanta, doar grosimea.
https://www.divahair.ro/......d_le_alegi

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca prezervativul sa stea perfect intins si sa stranga penisul doar moderat acesta trebuie sa aiba marimea corecta. Alegerea acestei marimi se poate face prin incercari succesive, a mai multe prezervative de marimi diferite, sau necesita efectuarea unor masuratori pentru a determina prin calcul marimea corecta. Barbatul trebuie s-a-si determine circumferinta penisului prin masurarea acesteia printr-o metoda catusi de cat precisa. Lungimea obtinuta (in mm) se imparte la 2 si in acest mod se va obtine asa numita latimea aplatizata a prezervativului care se va potrivi pe respectivul penis. Insa pentru ca prezervativul s-a stea cat mai bine fixata pe penis, din aceasta valoare obtinuta se scade putin, astfel se determina marimea corecta a prezervativului potrivit. Se considera ca latimea corecta trebuie sa fie cu circa 10-15 unitati mai mica decat latimea obtinuta/rezultata din masuratoarea efectuata. De exemplu daca circumferinta penisului este de 14.4 cm (144 mm) jumatate este 144 : 2 = 72 din acesta se scade 15 deci 72 -15 = 57 ceea ce reprezinta probabil marimea corecta a prezevativului care se va potrivi perfect pe penis. In general marimile sunt cuprinse intre 43 si 66 (numar inscris pe ambalaj/pachet) dar marimile medii de 53, 55, 57 sunt cel mai frecvent utilizate. Lungimea prezervativului nu intra in discutie deoarece de regula aceasta este suficienta de lunga, prezervativele fiind fabricate in intreaga lume in 3 lungimi standardizate de 178mm; 195mm, 205mm. Exista si o dimensiune EXTRA de 251mm pentru penisuri enorme/gigantice. Orice prezervativ care se potriveste perfect pe penisul tau poate fi considerat bun deoarece in mod sigur va rezista fara probleme. Multa lume considera ca fiind de calitate premiun prezrevativele fabricate sub brandul Durex. Vezi si urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......si-pusca/. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Salut, as dori sa incep prin a te felicita ca ai apelat la ajutorul nostru si iti spun ca cele mai bune prezervative sunt si putin mai scumpe, adica de preferabil mai subtiri dar sa fie rezistente, iti trimit un link care sper sa te ajute mai mult
http://www.divahair.ro/......d_le_alegi
Iti urez mult succes si iti multumesc ca ne ceri ajutorul.

| 1euGEN1 explică (pentru vocea):

Si totusi, cum stiu care e marimea potrivita?

| vocea a răspuns (pentru 1euGEN1):

Http://adevarul.ro/......d133766a8, sper sa apreciezi raspunsul

| kandaraki a răspuns:

Vii la farmacie, scoti pantalonii si chilotii, farmacista iti examineaza penisul cu rigla si iti da marimea potrivita, succes

| noink a răspuns:

Durex Extra Safe si Durex Easy On sunt cele mai bune pentru incepatori. Durex Extra Safe este putin mai gros si nu exista riscul de a se sparge, chiar daca poate tu nu vei simti o placere pe culmile disperarii, mai bine asa in primele dati decat sa revii pe forum si sa te iei de cap ca s-a rupt prezervativul. Durex Easy On are o forma care se pliaza mai usor pe forma penisului tau, si nu face parte din categoria prezervativelor subtiri. Eu si prietenul meu am cumparat 3 tipuri diferite de prezervative si inainte de primul contact sexual le-am umplut cu apa in cada si le-am ciupit si le-am umflat cu aer sa ne convingem ca rezista.

| 1euGEN1 explică (pentru noink):

Si cum stiu ce marime imi e buna?

| kingdrlove a răspuns:

Nu îţi recomand să foloseşti un prezervativ pe termen lung...

| alexsivlad a răspuns:

Salut, uite aici un articol care te-ar putea ajuta.

https://cu-prezervativ.ro/prezervativul-potrivit/

Gasesti sa descarci si o banda de masurare pe care o poti folosi cu usurinta. Exista mult mai multe feluri de prezervative pe care le poti incerca, dupa ce ai reusit sa iti gasesti dimensiunea potrivita.