| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa procedez la molifta de 40 de zile... in urma unui avortbig grin...sunt din iasi, nici nu stiu la ce biserica sa ma duc, trebuie sa platesc sa imi faca molifta? trebuie sa ma duc neaparat de la ora 7 la biserica, pe la ce ora se fac moliftele?big grinbig grinastept raspuns plz

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te duci intr-o zi dupa slujba si sa-l astepti pe preot afara din biserica pentru a vorbi cu el. Nu ai voie sa intri in biserica. Cand iese, il intrebi si el iti spune ce trebuie sa aduci cu tine (grau, ulei, vin, tamaie), cati bani te costa si cand sa vii. Da, molifta costa si s-ar putea ca parte din canon sa fii pusa sa ajuti cu bani sau alimnete persoane nevoiase din parohie.

2 răspunsuri:
| SCUFY a răspuns:

La orice biserica nu conteaza, iar ora de prefetabil dimineata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Și preoții ciubucari ca și medicii. Nu este o taxă, "plătești" tu cât vrei. Mergi la orice biserică vrei, în jur de ora 08. 00-08. 30 h, îi spui direct preotului că vrei o moliftă și gata.
Pa, pa.