| Gabriel_Ianis_2000 a întrebat:

Salut.Daca cineva din Iași sa zicem(nu neaparat Iași) îmi trimite un colet cadou trebuie sa plătesc ceva? Eu stau in Ploiesti

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Te suna, verifica CI (ca sa nu-l dea altuia), ti-l da si gata.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Expeditorul plateste si transportul, asa ca tu nu trebuie sa platesti nimic.

| darrio2007 a răspuns:

Daca e cadou tu nu trebuie sa platesti nimic. Dar, mai stii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ala de iti trimite plateste el transportul (asa ar fi logic daca e cadou) nu mai platesti nimic

| ziftode a răspuns:

Doar daca expeditorul il pune cu ramburs
dar cum zici ca e cadou, nu va face asta, nu?

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru ziftode):

A spus ca ce trimite e Cadou și ca plătește el transportul.e ceva de plătit la mine?

| ziftode a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Nu mi se pare ca ai incredere absoluta in cel care iti trimite

TU trebuie sa platesti NUMAI daca trece prin vama si daca e mai mult de 45eu atunci trebuie sa platesti vama
sau de oriunde cu plata ramburs

daca nu e cazul nici unul din astea, nu vad DELOC de ce ai avea ceva de platit

| Demidol a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Nu, tu nu platesti nimic. Posta nu-l expediaza pana ce nu este platit transportul. Plateste el. Tu, nimic, daca este cadou.

| Gabriel_Ianis_2000 explică (pentru Demidol):

Și când ma suna curierul sa mi-l aducă mi-l da și plec? Sau cum se procedează?

| Demidol a răspuns (pentru Gabriel_Ianis_2000):

Te suna, verifica CI (ca sa nu-l dea altuia), ti-l da si gata.

| Demidol a răspuns:

Spui ca e cadou. Nu platesti nimic.
Doar daca tu cumperi ceva de la o persoana si trebuie sa-i platesti produsul, atunci el pune ca ramburs valoarea produsului.