| MariusDeejay a întrebat:

Cum treci peste o despartire dupa o relatie de 7 ani?

12 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Cu rabdare, lasand timpul sa vindece ranile trecutului. Trebuie sa iti acorzi timp sa te poti vindeca de tot ce a insemnat despartirea, chiar daca in unele momente este mai dificil, pana la urma, totul va reveni la normal...

| Violleta2022 a răspuns:

Cu tact si rabdare, ocupatandu-ti mintea si trupul cu o munca fizica, solicitanta, care te epuizeaza si nu mai ai timp sa te gandesti la despartire.
Timpul le vindeca pe toate!
Ideea este sa nu faci o obsesie dintr-o problema care a trecut si sa-ti traiesti prezentul, facandu-ti planuri de viitor.
Oricum trecutul nu se poate schimba, deci, este inchis pe veci si pus in locasul cu amintiri!

| MariusDeejay explică (pentru Violleta2022):

Avem multe amintiri frumoase impreuna eu as avea nevoie de o bagheta magica sa pot uita tot.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariusDeejay):

Toti avem amintiri frumoase, dar cand vine despartirea nu mai conteaza, fiindca isi pierd farmecul in fata durerii si a suferintei actuale.
Ideea este sa nu faci o obsesie din despartirea asta, ca nu merita sa pierzi timpul inutil, fiindca nu poti schimba trecutul si nici nu exista fericire, odata ce v-ati despartit.

| Sofer a răspuns:

Sa îți ocupi timpul cu altceva care sa te facă sa uiți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te consolezi cu gandul ca tu macar ai avut relatie si asa cum ai gasit-o pe prima, in timp, o gasesti si pe cealalta!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sincera sa fiu treci peste daca te vei implica intr-o alta relatie.Eu asa am facut, am avut o relatie toxica de 4 ani el fiind prima mea iubire si nu stiam cum sa ma debarasez ori de cate ori ne desparteam tot la el ma intorceam si sufeream maxim, pana cand am intalnit pe altcineva la o luna dupa ce ne-am despartit si suntem si acum impreuna de 6 ani si ne iubim foarte mult, am putut sa trec peste acea despartire cu ajutorul sotului.Totusi faptul ca a existat nu o sa poti uita niciodata, nu il mai iubesc pe fostul dar amintiri cu el mai sunt, asa cum si al meu sot are un trecut pe care nu il poate uita, dar am invatat amandoi sa mergem mai departe.Acum depinde de fiecare persoana in parte, eu nu zic acum sa faci ca mine, eu mi-am exprimat doar parerea din experienta mea avuta.Multa sanatate!

| SLS92 a răspuns:

Tragi pe nas timp de o saptamana niste legale happy

| AllexXtreme a răspuns (pentru SLS92):

Asta da raspuns laughing)))) dupa te poti omorâ

| mdc98 a răspuns:

Simplu. Iti faci alta.

| AndresDarie2000 a răspuns:

Simplu. Încerci să faci activități care-ți plac și în timp va dispărea durerea.

| Mariusdrg95 a răspuns:

Ocupa timpul cu altceva, gândește te ca putea fi și mai rău, nu te poți oprii în loc acum. Mai rău îți dau un exemplu personal, aveam relație de 5 ani, în ziua când tatăl meu a murit eu am prins-o cu altul în pat. Atunci pui în balanta. O relație nu e asa importanta ca familia. E dureros știu, dificil sa uiți, știu, dar gândește te cs nu a fost sa fie, ca poate fii o lecție de viata și tot ce ai învățat din acea relație poți aplica în cele viitoare